موضوعات
قم

نذر فرهنگی در هیأت‌های حسینی

نویسنده: سید محمد مهدی موسوی خبرنگار همشهری
محرم که می‌آید، با خود عشق و شور عجیبی می‌آورد و البته ارادتی که میزان حرارتش را باید در هیأت‌ها و محافل حسینی مشاهده کرد و این روزها و شب‌ها موسم همین عشق بازی است...
1394/07/29
محرم که می‌آید، با خود عشق و شور عجیبی می‌آورد و البته ارادتی که میزان حرارتش را باید در هیأت‌ها و محافل حسینی مشاهده کرد و این روزها و شب‌ها موسم همین عشق بازی است.
در دهه نخست ماه محرم، بازار نذری‌ها حسابی داغ است و البته کیست که نداند ورای ظواهر، این داغی خود گوشه کوچکی از حرارت عمیق و باطنی عشق به سالار شهیدان است که باعث می‌شود مردم برای پذیرایی از عزاداران حسینی، از فضای حساب‌گرایانه معمول دنیوی تا حدود زیادی فاصله گرفته و به دور از غمِ رکود و تورم، سخاوتمندانه از مال خود در تقویت عزای سیدالشهدا(ع) و برای خوشنودی مادرش فاطمه زهرا(س) خرج کنند که صاحب عزای اصلی اوست. زیبایی نذرکردن برای امام حسین(ع) و پذیرایی از عموم شیفتگان و دلدادگان به آن حضرت بر کسی پوشیده نیست و کسی نمی‌تواند منکر فضایل بی‌شمار این سنت حسنه شود، اما با این حال باید توجه داشت که نذر و نذری منحصر به قیمه و قورمه سبزی و نان و پنیر و حلوا نمی‌شود؛ چه آن که در سال‌های اخیر شاهد ظهور و بروز شکل جالب و ارزشمندی از نذری‌ها در قالب نذر فرهنگی هستیم.
خوشبختانه چندسالی است که انجام نذر فرهنگی و به ویژه اجرای طرح «وقف در گردش کتاب» در جامعه مطرح شده و بازخوردهای بسیار خوبی به همراه داشته است، به این صورت که فردی که کتاب به دستش می‌رسد متعهد می‌شود پس از مطالعه آن را به فرد دیگری اهدا کند.
جالب این که این خیرات  فرهنگی گاهی تاثیرش بسیار بیشتر از تبلیغات دهان پُرکن اما کم خاصیتی است که در رسانه‌های جمعی نمونه‌هایش را می‌بینیم.
رهبر معظم انقلاب نیز چندی پیش با استقبال از چنین طرح‎های فرهنگی فرمودند: «نذرهایی که انجام می‌گیرد می‌تواند به صورت اهدای کتاب باشد تا در دسترس عموم قرار گیرد.» به خصوص در ماه محرم می‌توان مشابه این گونه حرکت‌های ارزشمند فرهنگی را در دستور کار قرار داد.
در روزهای اول دهه محرم که به یکی از هیأت‌های مطرح شهرمان برای بهره گیری از فیض عظیم اشک بر سیدالشهدا(ع) رفته بودم، مشاهده کردم که در ورودی هیأت یکی دو نفری در حال اهدای کتاب جمع و جور و خواندنی حجت‌الاسلام فلاح‌زاده با عنوان احکام عزاداری حسینی بودند. ترویج چنین برنامه‌هایی که حتی می‎تواند در بسیاری از موارد نه جایگزین غذاهای نذری که مکمل آن‌ها در رشد و اعتلای فرهنگی جامعه و به ویژه تقویت بصیرت حسینی عموم مردم باشد، از جمله بایسته‌هایی است که رسانه‌های جمعی از یک سو و متولیان و دست اندرکاران هیأت‌ها و محافل دینی از دیگر سو می‌توانند به نهادینه شدن و جا انداختن آن کمک کنند و در این فرآیند فرهنگ سازی به دغدغه خاطر جدی رهبر فرزانه انقلاب و بسیاری از بزرگان مبنی بر ضعف مطالعه کتاب در کشور ما پاسخ گویند.
ضرورت توجه و اهتمام به این گونه نذرها حتی می‎تواند تا حدی به پرشدن خلأ و گسست فرهنگی جامعه نیز کمک کند؛ گسست و شکافی که باعث شده بر مبنای آمار رسمی، میزان خرید و فروش فقط و فقط یک روز لوازم آرایشی در کشور برابری کند با خرید و فروش یک سال کتاب!ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code