موضوعات
قم

موانع پیشرفت پروژه فرودگاه قم باید بر داشته شود

نویسنده:
رئیس كارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان، گفت: موانع پیشرفت پروژه فرودگاه قم باید بر داشته شود.
1394/04/07
به گزارش ایرنا «رضا دهناد» در جلسه كارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان در سالن جواد الائمه(ع) استانداری، اظهار كرد: ساخت فرودگاه در قم نقش مهمی در رونق اقتصادی این استان دارد.
وی با بیان اینكه در صورت بهره‌برداری از این پروژه بیش از 20 هزار شغل در استان ایجاد می‌شود، افزود: این تعداد شغل معادل 100 كارخانه فولاد با یك سرمایه‌گذاری اندك محسوب می‌شود.
وی افزود: با افتتاح این پروژه روزانه 20 هزار پرواز به قم انجام خواهد شد، و هر فردی كه از خارج از كشور وارد قم شود، 5 تا 10 هزار دلار برای قم سرمایه به ارمغان خواهد آورد.
دهناد با تأكید بر اینكه نباید پروژه‌ای با این عظمت با مسائل بسیار كوچك و سطح پایین متوقف شود، افزود: همه دستگاه‌ها باید با حل مشكلات عمده این پروژه از جمله زمین، آب، گاز و برق زمینه را برای انجام آن فراهم كنند.
وی با بیان اینكه فضای كسب و كار در قم خوب نیست، افزود: فضای اداری كسب و كار باید سالم‌تر شود، تا مردم برای هر امضایی مدت زیادی معطل نشوند، و برای طی كردن مسیرهای قانونی نیز به انجام كارهای غیر‌اخلاقی مانند پارتی بازی و كار چاق كنی روی نیاورند.
رئیس كارگروه اشتغال قم با اشاره به بالا بودن تقاضای كار در استان، تصریح كرد: بیش از 80 هزار دانشجو در استان وجود دارد و سالانه 20 هزار نفر نیز از دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی قم فارغ‌التحصیل می‌شوند.
دهناد با شرح به اینكه بین مسأله اشتغال و مسائل اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی رابطه مستقیمی وجود دارد، افزود: اگر در این زمینه ضعیف برخوردشود، حوزه اجتماعی آسیب می‌بیند، و به تبع آن حوزه امنیتی نیز دچار آسیب می‌شود و آن وقت هیچكس در امان نخواهد بود.
وی با بیان اینكه بخش مهمی از صنایع استان وابسته به فعالیت‌های عمرانی است، افزود: بیش از 300 واحد سنگبری و صنایع متعدد مرتبط با ساختمان از جمله مبلمان سازی، صنایع رنگ، نساجی، فرش و موكت چون با عمران رابطه مستقیم دارند، در حال حاضر با ركود مواجه شده‌اند.
دهناد با اشاره به اینكه اقتصاد كشور از 150 سال پیش تاكنون دچار ضعف ساختاری است و این ضعف هنوز نیز ادامه دارد، افزود: وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفت باعث شده تا سهم بانك‌های كشور در تولید ناخالص داخلی بیش از 70‌درصد شود و فاقد هر‌گونه تنوع منبع باشیم.
وی با اشاره به نقش قوی و مهم بانك‌ها در اقتصاد، همكاری نكردن آنها در زمینه ارائه تسهیلات به بخش خصوصی را موجب افزایش هرچه بیشتر مشكلات در شاخص‌های كلان اقتصادی عنوان كرد، و افزود: هر چند برخی از بانك‌ها علت این اقدام را بی پولی دولت عنوان می‌كنند، ولی دولت چه پول داشته باشد و یا نداشته باشد، در اقتصاد استان سهم زیادی ندارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code