موضوعات
قم

مشاوره پيش از ازدواج اجباری شود

نویسنده:
یك روان‌شناس و استاد دانشگاه مشاوره پيش از ازدواج را يكي از راهكارهاي كاهش طلاق در شرايط فعلي دانست و گفت: بايد اين نوع مشاوره مانند آزمايش اعتياد اجباري شود.
1393/11/04
 «بيوك تاجري» روان‌شناس و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با ايسنا افزود: مشاور مي‌تواند راهكارهاي برخورداري از يك ازدواج موفق را به دختر و پسر بياموزد تا ‌ زندگي مشترک موفقی داشه باشند.   اين روان‌شناس در ادامه گفت: بهترين راهكار براي كاهش طلاق پيشگيري اوليه است و بايد انواع مهارت‌هاي زندگي از دبيرستان به افراد آموزش داده شود‌با توجه به اينكه احتمال طلاق در سال‌هاي اوليه زندگي مشترك بيشتر است، زوج‌هاي جوان بايد در معرض آموزش‌هاي مداوم به‌ويژه در 3 سال اول زندگي مشترك باشند و درباره موضوعاتي مانند چگونگي دوست داشتن يكديگر، ابراز علاقه و كنترل و مديريت هيجانات مورد آموزش قرار گيرند.
وي درباره طلاق در شرايط بحراني گفت: در اين نوع طلاق اتفاقات آسيب‌زاي شديدی  مانند اعتياد به مواد محركي مثل شيشه، خشونت‌هاي خانگي مثل همسرآزاري و كودك‌آزاري مطرح است.
اين روان‌شناس در ادامه با بيان اينكه عوامل مختلفي نيز در طلاق در شرايط غيربحراني دخالت دارند، درباره اين عوامل اظهار كرد: دخالت خانواده‌ها يكي از اين عوامل است كه به 2 دسته تقسيم مي‌شود‌ برخي از دخالت‌ها ريشه فرهنگي دارند.
دخالت را بزرگ‌ترها در بسياري از خانواده‌ها مشكل تلقي نمي‌كنند يا دختر و پسر به دليل شخصيت وابسته خود اجازه دخالت به ديگران را مي‌دهند. بعضي ديگر نيز به دليل فقدان استقلال مالي و عاطفي زمينه دخالت بزرگ‌ترها را فراهم مي‌كنند.
وي افزود: يكنواختي زندگي مشترك‌ ديگر عامل غيربحراني طلاق است. با توجه به آنكه همه پديده‌ها ماه به ماه در حال تغيير هستند، زن و شوهر هم بايد خود را به‌روز كنند. بيشتر طلاق‌ها در سال‌هاي اوليه زندگي مشترك يا در حدود 40 سالگي به دليل بروز بحران ميانسالي رخ مي‌دهد. در اين مرحله فرزندان بزرگ و مستقل می شوند، بنابراين زن و شوهر فكر مي‌كنند با خيال راحت مي‌توانند طلاق بگيرند.
اين روان‌شناس تلاش يكي از زوجين براي تغيير ديگري در جهت نيازهاي خود را يكي ديگر از عوامل غيربحراني مؤثر در طلاق ذكر و اظهار كرد: در بيشتر موارد طرف مقابل در مقابل تغيير مقاومت مي‌كند. در نتيجه زوج‌ها دعوا مي‌كنند و ممكن است كه اين وضعيت در نهايت به طلاق بينجامد.  تاجري در ادامه گفت: فقدان شناخت زن و مرد از يكديگر هم ممكن است سبب طلاق شود. گاهي اوقات ‌ به دليل نارضايتي خانواده‌ها نسبت به آشنايي دختر و پسر پيش از ازدواج، آنان را مجبور به ازدواج كنند و همين فقدان شناخت سبب جدايي زوج‌ها شود.  وي با بيان اينكه «ازدواج عاشقانه» نيز در شرايطي ممكن است سبب طلاق شود، اظهار كرد: برخي افراد به دليل كمبودهاي فردي دچار وابستگي عاطفي شديد مي‌شوند كه نام آن را به اشتباه عشق مي‌گذارند و با وجود صدها دلايلي كه مشاور و خانواده براي نادرست بودن ازدواج مي‌آورند، پيوند زناشويي مي‌بندند و پس از مدتي مجبورند طلاق بگيرند.
اين روان‌شناس با بيان اينكه بايد زوج‌ها به خودشناسي برسند، اظهار كرد: آنان بايد مهارت‌هاي زندگي مانند خودآگاهي را بياموزند. شناخت از خود سبب مي‌شود شناخت بيشتري از فرهنگ، علايق، استعدادها و نحوه صرف منابع مالي طرف خود داشته باشند. هرچه انطباق 2 فرد بيشتر باشد احتمال دوام زندگي مشترك آنان نيز افزايش مي‌يابد.
وي ميزان تفاهم را در موفقيت زندگي مشترك مؤثر داشت و گفت: تفاهم، درك متقابل است. ممكن است 2 نفر با هم اختلاف هم داشته باشند اما بايد بتوانند درباره آن گفت‌وگو كنند تا اختلافات به تعارض تبديل نشود.  اين روان‌شناس افزود: متأسفانه‌گونه‌هاي مختلف خيانت زناشويي نيز افزايش پيدا كرده است و همين امر هم از ديگر دلايل بالا رفتن آمار طلاق در برخي كشورها شده است. علاوه بر آن براساس پژوهش انجام شده در 40 كشور، 15‌درصد از طلاق‌ها به علت استفاده از فناوري‌هايي مانند وايبر و فيسبوك است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code