موضوعات
قم

فعالیت سنگبری‌های قم فقط با ۲۰ درصد ظرفیت

نویسنده:
عضو کنفدراسیون صنعت سنگ کشور گفت: در حال حاضر سنگبری‌های قم به دلیل مشکلات مختلف فقط با ۲۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند...
1396/05/22
عضو کنفدراسیون صنعت سنگ کشور گفت: در حال حاضر سنگبری‌های قم به دلیل مشکلات مختلف فقط با ۲۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند.
به‌گزارش مهر، «مهدی رمضانی‌مقدم» با اشاره به وضعیت صنعت سنگ در استان قم افزود: این صنعت در حال حاضر در بحران شدید به سر می‌برد.
وی با بیان این که در حال حاضر ۳۲۰ سنگبری در قم مجوز فعالیت دارند، اظهار کرد: این در حالی است که فقط کمتر از ۱۰۰ واحد مشغول فعالیت هستند.
رئیس اتحادیه سنگبری‌های قم بیان کرد: تعطیلی سنگبری و از کار افتادن ماشین‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند ضرر زیادی را به دنبال دارد و برخی از سنگبری‌ها هم در همین حد که ماشین‌هایشان سر پا باشد و چند نفر از کارگرانشان را نگه دارند مشغول فعالیت هستند.

مسیر صادرات سنگ باید هموار شود
رمضانی‌مقدم به رکود شدید در بازار این صنعت اشاره کرد و افزود: تنها راه خروج از این بحران هموار شدن مسیر صادرات است که در این مسیر هم مشکلات فراوانی وجود دارد.
وی با اشاره به این که سنگ به بازار مسکن وابسته است به رکود در این بخش اشاره کرد و گفت: رکود در بازار مسکن بازار سنگ را هم تحت تأثیر قرار داده است.
رئیس اتحادیه سنگبری‌های قم به مشکلات صادرات هم اشاره کرد و افزود: برخلاف آنچه گفته می‌شود هنوز آثار تحریم‌ها بر بازار صادرات ایران از بین نرفته و جابه‌جایی پول برای خرید و فروش برخی از مواقع ناممکن و برخی مواقع به سختی انجام می‌شود.

تعطیلی 1۱۰۰ معدن در کشور
عضو کنفدراسیون صنعت سنگ کشور با تأکید بر این موضوع که ایران بالاترین تنوع سنگ را در جهان دارد، اضافه کرد: در حال حاضر 1۹۰۰ معدن سنگ در کشور وجود دارد که پتانسیل خوبی را برای صادرات ایجاد کرده اما مشکلات این مسیر موجب شده تولیدکنندگان ایرانی نتوانند وارد بازار صادرات شوند و به دلیل رکود در حال حاضر تقریباً 1۱۰۰ معدن در کشور تعطیل شده است.
رمضانی‌مقدم با اشاره به این که صنعت سنگ می‌تواند اشتغال بسیار خوبی را به دنبال داشته باشد، بیان کرد: راهکارهایی در این زمینه را جمع‌آوری کرده‌ایم که چنانچه جنبه عملی پیدا کند قم می‌تواند به عنوان قطب سنگ و صادرات آن در کشور مطرح شود.
وی چین، هند، ترکیه و ایتالیا را به عنوان رقبای ایران در بازار جهانی معرفی کرد و افزود: حتی رقبای ایران هم خواستار سنگ ایران هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code