موضوعات
قم

صعود اجاره‌بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: روح‌الله کریمی قم – خبرنگار
دفتر رهن و اجاره را ورق می‌زند. اجاره یک زیرزمین 70 متری در نیروگاه، خیابان توحید 6 میلیون تومان رهن و ماهانه 430 هزار تومان کرایه است...
1396/06/22
دفتر رهن و اجاره را ورق می‌زند. اجاره یک زیرزمین 70 متری در نیروگاه، خیابان توحید 6 میلیون تومان رهن و ماهانه 430 هزار تومان کرایه است. صفحه دیگر اطلاعات آپارتمان 200 متری را می‌بیند که مالک آن در صفاشهر 200 میلیون تومان رهن می‌خواهد. در پردیسان هم یک واحد آپارتمان 80 متری 2 خوابه با 20 میلیون تومان رهن و ماهانه 150 هزار تومان اجاره داده می‌شود. هر چه صفحه‌های دفتر را بیشتر ورق می‌زند قیمت‌های متفاوت‌تری می‌بیند که با پس‌انداز و درآمدش جور نیست.
زیرزمین 60 متری بدون اتاق درخیابان کلهری با 3 میلیون رهن و 300 هزار تومان اجاره هم برای او که 2 کودک 3 و 6 ساله دارد مناسب نیست. در خیابان توحید یک زیرزمین دیگری اجاره داده می‌شود که مالک آن 20 میلیون تومان رهن و ماهانه 300 هزار تومان اجاره می‌خواهد. از این که یک خانه 110 متری در داخل شهر با 150 میلیون تومان رهن و ماهانه 300 هزار تومان اجاره برای سکونت 3 نفر اجاره داده می‌شود تعجب می‌کند. صفحه بعد هم 4 مورد رهن و اجاره پشت سر هم نوشته شده. زیرزمین 120 متری در خیابان 7 تیر با 20 میلیون تومان رهن و 300 هزار تومان اجاره، واحد 55 متری دارای یک اتاق در بلوار امین با 20 میلیون تومان رهن و 300 هزار تومان اجاره و خانه 140 متری در بنیاد با 10 میلیون تومان رهن و یک میلیون تومان اجاره و واحد 100 متری در خیابان سمیه با 20 میلیون تومان رهن و 900 هزار تومان اجاره. دفتر را به آرامی می‌بندد و به همسرش می‌گوید: همان ماهانه 200 هزار تومان بیشتر از سال قبل به صاحبخانه پرداخت کنیم بهتر است.

بازار نامتعارف اجاره بها
زن و شوهر دیگری وارد املاک می‌شوند. مرد، همان طور که دفتر رهن و اجاره را در دست گرفته سر صحبت را باز می‌‌کند. می‌گوید: برخی خانه‌ها چند ماه و یک یا 2 سال خالی می‌مانند و صاحبان این خانه‌های میلیاردی کلید خانه را در اختیار مدیران املاک قرار می‌دهند تا به افرادی که توان مالی بالا دارند اجاره دهند.
این شهروند پردیسانی می‌افزاید: برای این خانه‌ها رهن 200 تا 250 میلیون تومانی یا کرایه 2 تا 3 میلیون تومانی در نظر گرفته می‌شود و وقتی به مدیران املاک گفته می‌شود که چرا این افراد حاضر نیستند خانه‌های خود را با مبلغ کمتری رهن و اجاره دهند، می‌گویند صاحبان املاک اختیار خانه‌های خودشان را دارند.
 یکی از کارشناسان حوزه مسکن از رشد غیر منطقی قیمت مسکن و نیز نرخ اجاره بها اظهار شگفتی می‌کند و می‌گوید: شگفتی در این است که چرا با وجود کاهش سالیانه قدرت خرید خانوار، بازهم قیمت اجاره بها افزایش می‌یابد. در واقع همین موضوع یکی از عواملی است که ممکن است سبب افت کیفیت زندگی و وجود اغتشاش و ناآرامی در زندگی خانواده‌ها شود.

افزایش سالیانه نرخ ها
خیابان جوادالائمه(ع) مقصد دیگر ماست. انتهای این خیابان پرجمعیت 3 بنگاه معاملاتی با فاصله چند متر از همدیگر فعالیت می‌کنند. صاحب بنگاه گلستان در ماه شهریور که شب عید املاکی‌ها محسوب می‌شود از کم‌رونقی در بازار رهن و اجاره گلایه دارد. دفتر رهن و اجاره این بنگاه را ورق می‌زنیم. یک واحد آپارتمانی با 10 میلیون تومان رهن و ماهانه 500 هزار تومان اجاره داده می‌شود.
احمد بدرخانی، مدیر املاک گلستان می‌گوید: سال گذشته، این آپارتمان را با 10 میلیون تومان رهن و ماهانه 300 هزار تومان اجاره داده است. یک واحد 70 متری هم با 10 میلیون تومان رهن و ماهانه 300 هزار تومان کرایه، اجاره داده می‌شود.
به گفته بدرخانی ارزش رهن این خانه 5 میلیون تومان است که صاحبخانه بدون هیچ حساب و کتاب دقیقی رهن خانه‌اش را افزایش داده است.
وی می‌گوید: چشم و هم‌چشمی نیز در افزایش نرخ اجاره‌بها تأثیر دارد. وقتی مالکان متوجه می‌شوند همسایه‌ها افزایش نرخ اجاره را به مستأجران اعلام می‌کنند آن‌ها هم رغبت بیشتری برای اجرای این قانون نانوشته پیدا می‌کنند.
افزایش نامتعارف قیمت‌ها سبب شده دسترسی بسیاری از زوج‌ها به یافتن آپارتمانی مناسب برای زندگی، تقریبا دور از ذهن تلقی شود.
مدیر ایران‌املاک در خیابان بهار درباره نرخ اجاره‌بهای مسکن بررسی‌هایی انجام داده است. «محمدحسین سبزه‌علی» می‎گوید: نرخ اجاره‌بها در یزد حدود 4 برابر اجاره‌بهای مسکن در قم است. اجاره واحدها در قم متفاوت از شهر‌های دیگر است. اما به طور طبیعی نوسان نرخ اجاره بها در شهرستان قم نیز، همچون سایر شهر‌های کشور از قانون عرضه و تقاضا و نیز نرخ تورم پیروی می‌کند.

دلیل افزایش اجاره
سبزه‌علی یکی از دلایل گران‌شدن رهن و اجاره را سلیقه‌گرایی موجران می‌داند و می‌گوید: مالکان بدون این که فکر کنند پافشاری می‌کنند که هر ساله بر اجاره‌بها افزوده شود.
وی معتقد است تقاضا برای اجاره مسکن کم نمی‌شود چون هر سال تعدادی از جوانانی که ازدواج می‌کنند و خانواده‌هایی که به شهر قم مهاجرت می‌کنند بر تعداد متقاضیان مسکن اجاره‌ای می‌افزایند.
مسأله دیگری که به اعتقاد کارشناسان پیش‌بینی می‌شد تأثیر مستقیم بر اجاره‌بهای مسکن بگذارد کاهش نرخ سود بانکی است.

تأثیر محسوس کاهش نرخ سود بانکی
سبزه‌علی در این مورد بیان می‌کند: کاهش نرخ سود بانکی درخواست موجران برای دریافت اجاره ماهانه به جای رهن را بیشتر کرده است ولی به دلیل پایین بودن سطح درآمدی مستأجران، پرداخت فقط اجاره برای بسیاری از مستأجران امکان‌پذیر نیست.  این كارشناس مسكن معتقد است كه تاثیر پذیری قیمت اجاره‌های خانه از نوسان سالیانه تورم باعث شده با وجود رکود ادامه دار حوزه مسکن، اما پیوسته نرخ اجاره بها افزایش یابد. در واقع انبوه مشکلاتی که برای اجاره نشینان با درآمد ثابت به وجود آمده است، ریشه در همین موضوع دارد. با این حال برخی از اجاره نشینان به هنگام سر رسید زمان اجاره ملک، به دلیل دردسرهای ناشی از جابه‌جایی ممکن است با افزودن مبلغی به اجاره‌بها، قرارداد با موجران را تمدید کنند.  سبزه‌علی با تأیید این مطلب می‌گوید: در شهریور که متقاضیان مسکن اجاره‌ای بیشتر هستند، تعداد قراردادهای تمدیدشده بیشتر از قراردادهای جدید بوده است.
به گفته مدیر ایران‌املاک، خانواده‌ها در شهریور به دلیل ثبت‌نام فرزندانشان در مدارس مجبورند با قیمت‌هایی که مالکان خانه‌ها برای رهن و اجاره در نظر می‌گیرند کنار بیایند.
شاید بالابودن تقاضا برای مسکن اجاره‌ای، نبود ضابطه در قیمت‌گذاری و رکود از دلایل افزایش اجاره‌بها در قم باشد اما نمی‌توان از کنار وجود ده‌ها هزار خانه خالی در نقاط مختلف شهر قم به سادگی گذشت.
داستان اجاره‌بها و آنچه صاحبان خانه از مستاجران طلب می‌کنند مثنوی هفتاد من است که هزاران خانواده قمی با آن ارتباط مستقیم دارند. رهن و اجاره بالا مهم‌ترین مشکل خانواده‌های کم‌درآمد است که زندگی را برای آن‌ها سخت کرده است.

5_653415.jpg وجود ده‌ها هزار خانه خالی
بر اساس آمار سرشماری سال گذشته، ۴۵ هزار واحد مسکونی خالی در استان قم وجود دارد. «محمدجواد شاکرآرانی»، معاون سازمان برنامه و بودجه استان، با اعلام این خبر اظهار می‌کند تعداد واحدهای مسکونی خالی در استان قم در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است.
علاوه بر این، بر اساس جدیدترین آمار ارائه‌شده، قم هفتمین استان کشور است که بیشترین خانه‌های خالی را نسبت به جمعیت دارد.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code