موضوعات
قم

صدور 2300 پروانه تجدید بنا در بافت فرسوده

نویسنده:
معاون معماری و شهرسازی شهردار قم از صدور بیش از 2300 پروانه تجدید بنا در محدوده بافت فرسوده شهر خبر داد...
1396/08/29
معاون معماری و شهرسازی شهردار قم از صدور بیش از 2300 پروانه تجدید بنا در محدوده بافت فرسوده شهر خبر داد.
به گزارش فارس «غلامرضا جانقربان» با اشاره به دغدغه‌های مختلف در حوزه بافت فرسوده، اظهار کرد: با توجه به این که یکی از دغدغه‌‌های کنونی شهرداری‌های کشور به ویژه‌ کلانشهرها بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در شهرها بوده، کلانشهر قم از این موضوع مستثنی نیست.
وی با تأکید بر این که با بررسی بافت کالبدی شهر قم از مجموع 12 هزار و 900 هکتار محدوده این شهر، بیش از 4 هزار هکتار ویژگی‌ها و شاخصه‌های بافت فرسوده و ناکارآمد (ریزدانگی، نفوذپذیری و ناپایداری) را داراست، افزود: برای رفع مشکل این بافت‌ها توجه جدی و تشویق کنشگران، ذی‌نفعان و ذی‌نفوذان مدیریت شهری در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را می‌طلبد.
جانقربان با تأکید بر این که شهرداری برابر مطالعات انجام‌شده در دهه 90، 2 هزار هکتار را به عنوان بافت فرسوده در بافت میانی شهر پیشنهاد داد، اضافه کرد: در نهایت 1074 هکتار از این بافت در سال 85 به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران رسید و برای اجرا به شهرداری ابلاغ شد.
وی با اشاره بر این که تاکنون در این محدوده 2350 فقره پروانه تجدید بنا با ارائه مکانیزم‌های تشویقی از قبیل یک طبقه مازاد بر طرح تفصیلی و بخشودگی و تخفیفات عوارض و وام مسکن و تسهیلات ارزان‌قیمت صادر شده است، بیان کرد: به نظر می‌رسد این حجم صدور پروانه روند رو به رشدی نیست پس بدین منظور محدوده پیشنهادی دیگری به مساحت 674 هکتار در سال 91 به تصویب کمیسیون ماده 5 رسید و برای طی مراحل تأیید به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شد.
معاون معماری و شهرسازی شهردار قم افزود: با پیگیری‌های شهر و استان و حمایت‌های استاندار، معاون هماهنگی امور عمرانی و مدیرکل راه و شهرسازی استان، در تاریخ 16 مهر امسال در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران این افزایش به تصویب رسید و برای اجرا به استان و شهرداری ابلاغ شد.
جانقربان با بیان این که محدوده پیشنهادی 674 هکتاری در حوزه نفوذ مناطق یک، 2، 3، 5، 6 و 7 است، ادامه داد: از تاریخ ابلاغ این مصوبه امکان صدور پروانه با مشوق‌های طبقه تشویقی و تخفیفات عوارض و تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت وجود دارد.
وی اظهار کرد: پس از افزایش خط محدوده بافت فرسوده از 1074 هکتار به 1748 هکتار، امیدواریم شاهد اتفاق‌های تازه در این بافت‌ها باشیم؛ بافتی که اغلب از نظر شاخص ناپایداری، استحکام بنا و ریزدانگی باعث نگرانی مدیران شهری است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code