موضوعات
قم

شهرداری در مصاف با تخلفات شهری

نویسنده: فاطمه امامی قم – خبرنگار
شهرداری‌ها نهادهایی هستند که بیشترین و متنوع‌ترین مسئولیت‌ها را در شهرها به عهده دارند. نگاهی به بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها اثبات می‌کند...
1396/07/19
شهرداری‌ها نهادهایی هستند که بیشترین و متنوع‌ترین مسئولیت‌ها را در شهرها به عهده دارند. نگاهی به بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها اثبات می‌کند ساماندهی و انتقال صنوف مزاحم و آلاینده در شهرها هم به عهده شهرداری‌هاست. کاری که به دلیل درگیر بودن با مردم و در خطر انداختن سرمایه‌های اجتماعی شاید تمایل چندانی نسبت به انجام آن وجود نداشته باشد اما سهم بزرگی در ارتقای کیفیت زندگی مردم دارد.
معاون خدمات شهری شهردار قم با اشاره به چالش‌های ساماندهی مشاغل مزاحم و تخلفات شهری اظهار کرد: بخشی از اقدام‌های شهرداری موجب تأمین سرمایه اجتماعی و بخش دیگر موجب از بین رفتن سرمایه اجتماعی می‌شود.
«سیدامیر سامع» با اشاره به انجام امور بسیار متنوع و متعدد توسط شهرداری‌ها گفت: از 7 سازمان شهرداری 6 سازمان وظایف خدماتی دارند که مردم به صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنند. برخی سازمان‌ها، مانند آتش‌نشانی، بسیار فداکارانه در مسیر خدمت به مردم تلاش می‌کنند اما یکی از مدیریت‌ها که در مسیر پیشگیری و رفع تخلف‌های شهری حرکت می‌کند، کاری چالش‌برانگیز در شهر انجام می‌دهد.

ساماندهی وانت‌بارها
معاون شهردار قم با بیان این که در کنار خدمت به مردم گاهی هم مجبوریم توقعات مردم را مدیریت کنیم، بیان کرد: در بحث ساماندهی وانت‌بارها از 2 سال پیش کار را شروع کردیم. در آن زمان وضعیت شهر وضعیت مناسبی نبود. حدود 3 سال پیش به دلیل ناهماهنگی بین شهرداری و دستگاه‌ها موضوع روی زمین مانده بود و دست‌فروشان و وانت‌بارها در نقاط مختلف شهر دیده می‌شدند.
وی با اشاره به روند ساماندهی وانت‌بارها و دست‌فروشان در شهر قم افزود: برای این که بتوانیم وارد کار شویم طرحی تهیه کردیم و این طرح را با دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در میان گذاشتیم. در این طرح ابتدا تمرکز ما بر مسائل پیشگیری بود.
سامع گفت: شهر به 3 کمربند مرکزی، میانی و بیرونی تقسیم شد و با اولویت هسته مرکزی شهر وارد میدان شدیم.
وی با اشاره به تعیین 5 نقطه در شهر قم برای استقرار وانت‌بارها اظهار کرد: یک‌سری اطلاع‌رسانی در شهر انجام دادیم و غیرقانونی بودن استفاده از فضای شهر برای فروش را شرح دادیم.
معاون خدمات شهری شهردار قم با بیان این که شهر قم به محلی برای جذب این تخلف تبدیل شده بود و بسیاری از وانت‌بارها از شهرهای اطراف به قم می‌آمدند، اظهار کرد: شرایطی برای طرح ساماندهی گذاشتیم و یکی از شرط‌های این موضوع داشتن سابقه سکونت در شهر قم بود. یعنی وانت‌بارهایی که از شهرهای اطراف می‌آیند، امکان استفاده از این طرح را ندارند. وی با بیان این‌که به وانت‌بارهای شهر برگه‌هایی برای آگاهی از این موضوع‌‌ها داده شد، افزود: در آن زمان بیش از 4 هزار برگه اطلاع‌رسانی در سطح شهر توزیع شد. قرار شد با هماهنگی دستگاه‌ قضایی وانت‌بارهای متخلف به پارکینگ شهرداری منتقل شوند.

واگذاری رفع سد معبر به بخش خصوصی
سامع اضافه کرد: در سال 94 مسأله پیشگیری و رفع سد معبر را در 2 منطقه شهری به بخش خصوصی واگذار کردیم که در این مسیر مسأله آموزش به نیروها را اصل قرار دادیم تا اتفاق ناگواری در شهر رخ ندهد. وی با بیان این که با اجرای این طرح رینگ مرکزی و رینگ دوم تاکنون با دقت بیش از 80 درصد پاک‌سازی شده است، افزود: وضعیت کم‌کم نسبت به گذشته بهبود بسیار خوبی پیدا کرد و مشکلات ترافیکی و تردد خودروهای اضطراری بسیار کمتر شد.
معاون شهردار قم ادامه داد: قانون تخلفات شهری بسیاری از مواقع به شهرداری به طور مستقیم اختیارات داده برخورد با بی‌نظمی‌های شهری داشته باشد اما در همه مراحل اقدام‌ها را با هماهنگی و حضور نماینده نیروی انتظامی انجام می‌دهیم.
وی با اشاره به احصای 35 مورد تخلف شهری مانند تخلفات ساختمانی، صنوف، نخاله ساختمانی، پسماند و... اظهار کرد: در همه 35 موردی که باید با مردم صحبت و رفع تخلف کنیم، در شهر قم به صورت متوسط یا شدید تخلف داریم.
سامع گفت: رفع همه این تخلفات کار بسیار زیادی می‌طلبد و به همین خاطر کارها را اولویت‌دار کرده‌ایم.
وی افزود: باید با مردم فضای گفت‌وگو را فراهم کنیم و مردم باید قانع شوند شهرداری به خاطر صرفه و صلاح خودشان وارد کار شده است. در عین حال باید پله‌ای پیش رفت و نمی‌شود در آن واحد در همه جبهه‌ها کار کرد.
معاون شهردار قم با اشاره به اهمیت جمع‌آوری معتادان، متکدیان و کارتن‌خواب‌ها اظهار کرد: تمام مسئولان در شهر قم به دنبال این بودند که این ساماندهی صورت گیرد.
وی با اشاره به اقدام‌های شهرداری برای غربال‌گری افراد جمع‌آوری‌شده از سطح شهر گفت: سال گذشته موفق شدیم بخش اداری یکی از سوله‌های منطقه 5 را به این غربال‌گری اختصاص دهیم. در این مرکز نماینده نیروی انتظامی، دستگاه قضایی، بهزیستی و... حضور پیدا می‌کنند. افرادی که سابقه جرم دارند توسط نیروی انتظامی جدا می‌شوند، گروه‌های مختلف در اتاق‌های مختلف ساماندهی می‌شوند و بعد از 24 ساعت باید تعیین تکلیف شوند.
آن طور که سامع می‌گوید از یک ماه پیش به صورت کامل این مرکز در حال بهره‌برداری است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code