موضوعات
قم

شبهه‌پژوهی از منظر قرآن

نویسنده:
مدیرگروه تفسیر قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن از انتشار پروژه پژوهشی خشونت اجتماعی از منظر قرآن کریم با گرایش شبهه‌پژوهی در آینده‌ای نزدیک خبر داد...
1396/07/19
مدیرگروه تفسیر قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن از انتشار پروژه پژوهشی خشونت اجتماعی از منظر قرآن کریم با گرایش شبهه‌پژوهی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
حجت‌الاسلام والمسلمین «علی اسلامی» در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به فعالیت‌های گروه‌های مختلف در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن اظهار کرد: این پژوهشکده دارای 5 گروه پژوهشی تفسیر قرآن، علوم قرآن، مطالعات تطبیقی، دایرة المعارف‌ها و فرهنگ‌نامه‌هاست. وی با اشاره به فعالیت‌های گروه تفسیر قرآن گفت: برخی پروژه‌های این گروه با گرایش شبهه‌پژوهی است که شبهاتی در زمینه معارف و تفسیر قرآن مطرح شده و به آن‌ها پاسخ داده می‌شود.
مدیر گروه تفسیر قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن بیان کرد: این پروژه در قالب 250 صفحه تألیف شده و اکنون کارهای نهایی کنترل منابع آن در حال انجام است که در آینده‌ای نزدیک منتشر می‌شود.
وی عنوان کرد: در این پروژه شبهات مختلف در زمینه معارف قرآن مطرح و پاسخ داده شده و فصلی به بررسی خشونت خانگی اختصاص داده شده و در این فصل اثبات شده دستور اسلام خشونت‌آمیز نیست. از دیگر موارد مطرح‌شده در این پروژه می‌توان به تعامل مسلمانان با مخالفان، حکم جهاد و قصاص اشاره کرد.
اسلامی با اشاره به تعریف امروزی از خشونت در علوم اجتماعی و سیاسی گفت: کاربرد زور و قدرت در غیر جای خود و برخلاف قانون تعریفی از خشونت است؛ با استفاده از این تعریف در این کتاب اثبات شده احکام اسلامی احکام رحمت‌آمیز و مدارامحور است.

حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در قم
نمایش کاروان نمادین اسرای کربلا به همت هیأت دخیل‌العباس(ع) قم روز پنجشنبه (20 مهر) از ساعت 12 ظهر برگزار می‌شود.
به گزارش فارس، در کاروان نمادین اسرای کربلا که هر ساله با حضور پرشور مردم و دعوت از خانواده‌های شهدا برگزار می‌شود، بیش از 70 هنرور از استان‌های مختلف شرکت می‌کنند.
حرکت این کاروان از محله تولید دارو خیابان امام آغاز می‌شود و پس از طی مسافتی حدود ۴ ساعته به حرم مطهر حضرت معصومه(س) خواهد رسید و در آن‌جا نیز با هنرمندی هنرمندانی از قم و چند شهر دیگر، مراسم تعزیه‌خوانی در کنار حرم کریمه اهل‌بیت (س) به اجرا در می‌آید.
نمایش کاروان نمادین اسرای کربلا در چند سال گذشته در شهرهای مختلف کشور با هدف به تصویر کشیدن گوشه‌ای از مصیبت‌هایی که بر اهل‌بیت امام حسین(ع) پس از شهادت ایشان و سوزانده شدن خیمه‌ها وارد شده است، برگزار می‌شود.
هیأت دخیل‌العباس(ع) همچنین هر سال ضمن برگزاری نمایش کاروان نمادین اسرای کربلا، در اربعین حسینی نیز در مسیر نجف به کربلا تیر 715 موکب خدمت‌رسانی به زائران امام حسین(ع) را برپا می‌کند.

برگزاری ۳۰ نشست تخصصی قرآنی
دبیر مجمع عالی تفسیر حوزه از برگزاری ۳۰ نشست تخصصی قرآنی در سال جاری با حضور استادان و طلاب قرآنی خبر داد.
به گزارش فارس حجت‌الاسلام والمسلمین «احمد احمدی‌قمی» در مراسم آغاز نهمین دوره دروس مدرسه عالی تفسیر قرآن کریم که در این مجمع برگزار شد با اشاره به برنامه‌های ویژه در سال جدید تحصیلی در این مدرسه گفت: مسأله نقش ادبیات در تفسیر قرآن به صورت ویژه در برنامه‌های آموزشی ما پیگیری خواهد شد.
وی افزود: از جمله برنامه‌های این مرکز می‌توان به برگزاری کارگروه ویژه‌ای در زمینه فقه‌اللغه واژگان قرآن اشاره کرد که این کارگاه تشکیل شده و در سال جاری بیشتر از آن خواهیم شنید.
حجت‌الاسلام احمدی‌قمی گفت: برپایی نشست‌های علمی هفتگی از دیگر برنامه‌هایی است که هدفمندتر و با جدیت بیشتر برگزار خواهد شد و تاکنون ۳۰ نشست برای سال جاری برنامه‌ریزی شده است. دبیر مجمع عالی تفسیر حوزه افزود: برپایی نشست نقد و نظر و نظریه‌پردازی با حضور استادان صاحب نظر در زمینه تفسیر قرآن از دیگر برنامه‌های جدی ما در مجمع تفسیر است، همچنین بر پژوهش و نوشتن طلاب تأکید بیشتری خواهد بود.

برگزاری همایش آموزشی و ترویجی ویژه مبلغان اربعین
دبیر انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه گفت: همایش ویژه مبلغان اربعین سال گذشته در مدت 2 روز برگزار شد و امسال نیز برگزاری این همایش در دستور کار است.
حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدمحمود مرتضوی‌هشترودی» در گفت‌وگو با فارس با اشاره به فعالیت‌های انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه اظهار کرد: این انجمن در حوزه‌های ارتباطات، رسانه، فرهنگ و هنر و تبلیغ در قالب 5 کارگروه و کمیته فعالیت دارد.
وی اضافه کرد: اهداف کلان انجمن کمک به توسعه و تعمیق علوم اسلامی و انسانی و تبادل نظر در زمینه آخرین دستاوردهای پژوهشی در حوزه رسالت انجمن‌ است. دبیر انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه با اشاره به فعالیت‌های دیگر انجمن ارتباطات و تبلیغ گفت: پویایی ارتباطات علمی و تحقیقاتی بین پژوهشگران، کمک به معرفی دانشمندان و پژوهشگران در عرصه علم ارتباطات، رسانه، فرهنگ، هنر و تبلیغ و صیانت از سنت حوزوی در عرصه پژوهش از دیگر اهداف و رویکردهای انجمن است. وی بیان کرد: تاکنون نشست‌هایی در حوزه نقد کتاب با عنوان نشست کتاب تعاملاتی در دین و رسانه، کتاب دین و مبانی ارتباطات و تدوین چشم‌انداز و اهداف انجمن علمی ارتباطات برگزار شده است.
مرتضوی‌هشترودی عنوان کرد: دیدار با علما و مراجع تقلید از دیگر برنامه‌های انجمن است و در 20 همایش ملی و بین‌المللی مشارکت داشته و 5 همایش به طور مستقل برگزار کرده است.
وی اظهار کرد: کارگاه آیین‌ها ویژه تکریم اهل‌بیت(ع) هر یکشنبه در ماه‌های محرم و صفر در سالن همایش انجمن‌های علمی برگزار می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code