موضوعات
قم

رونمایی از یک وقف جدید

نویسنده:
یک مورد وقف جدید با نیت اقامه عزای حسینی و تعزیه‌خوانی سنتی در همایش «یاوران وقف» در قم رونمایی شد...
1396/09/05
یک مورد وقف جدید با نیت اقامه عزای حسینی و تعزیه‌خوانی سنتی در همایش «یاوران وقف» در قم رونمایی شد.
به گزارش فارس، این موقوفه به ارزش تقریبی 5 میلیارد ریال شامل یک باغ و سهم آب در بخش خلجستان قم است که نیت واقف، اقامه عزای حسینی در ایام محرم و صفر و تعزیه‌خوانی سنتی است.
همایش «یاوران وقف» همزمان با دهه گرامیداشت وقف در سالن همایش‌های مجتمع فرهنگی امامزاده سیدعلی(ع) برگزار شد.

موفقیت سازمان اوقاف
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: رهبر معظم انقلاب تأکید فراوانی مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی دارند و سازمان اوقاف هم طرح‌های خوبی در این زمینه اجرایی کرده است.
آیت‌الله «محمد یزدی» در این همایش «یاوران وقف» که در مجتمع فرهنگی امامزاده سیدعلی(ع) برگزار شد، اظهار کرد: وقف خیری است که در روایات تأکید زیادی نسبت به آن وجود دارد.
وی افزود: آدمی تا زنده است می‌تواند کار نیک انجام دهد ولی پس از مرگ پرونده اعمالش بسته می‌شود مگر از سه راه؛ فرزند صالحی که کار نیکی برای والدینش انجام دهد، کتابی که مردم از آن استفاده کنند و موقوفه‌ای که جامعه از آن بهره‌مند شوند.
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که نخستین واقف در اسلام، حضرت علی(ع) بوده‌اند، گفت: ایشان چاهی حفر کرده بودند که آب از آن فوران می‌کرد و حضرت، همان لحظه آن چاه را وقف مؤمنان و نیازمندان کردند.
وی ادامه داد: در فقه جعفری مباحث مفصلی در مورد وقف وجود دارد. این که آیا وقف عقد است یا ایقاع و بیشتر علما بر این عقیده هستند که ایقاع است؛ وقف به معنای متوقف کردن یک دارایی به قصد کار خیر است که همواره باقی می‌ماند و نفع آن به دیگران می‌رسد.
آیت‌الله یزدی به برخی نظرات فقهی درباره وقف پرداخت و اشاره کرد: واقف باید عاقل، بالغ و مختار باشد وگرنه وقف محقق نمی‌شود.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان این که وقف عام و وقف خاص تفاوت‌هایی با هم دارند گفت: واقف و موقوف در فقه دارای شرایطی هستند که در صورت وجود آن‌ها، وقف صورت می‌گیرد و در این زمینه تفاوت‌هایی در نظرات گوناگون علما و مراجع وجود دارد.
وی با تأکید بر این که نیت وقف باید به صورت امینانه رعایت شود، بیان کرد: کسی نمی‌تواند نیت واقف را تغییر دهد به خصوص در زمینه مسجد که تا ابد آن مکان مسجد خواهد بود و احکام خانه خدا در مورد آن صدق می‌کند.
آیت‌الله یزدی ادامه داد: البته بعضی موقوفات در طول تاریخ ماهیت خود را از دست می‌دهند و قابل استفاده نیستند مانند کاروانسراهای بین‌راهی و آب‌انبارهای قدیمی که در زمان حاضر نمی‌توان به همان شکل قدیمی از آن‌ها استفاده کرد.
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که تبدیل به احسن در این‌گونه موارد پیش‌بینی شده است، گفت: متولی موقوفه در این زمینه اختیاراتی دارد که می‌تواند با تشخیص غیرقابل استفاده بودن مورد وقف، تبدیل به احسن را انجام دهد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code