موضوعات
قم

رشد 30 درصدی صادرات استان

نویسنده:
صادرکنندگان قمی با موانع و مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند که با وجود همه این مشکلات توانستند در سال گذشته رقم صادرات را 30 درصد افزایش دهند...
1396/09/12
صادرکنندگان قمی با موانع و مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند که با وجود همه این مشکلات توانستند در سال گذشته رقم صادرات را 30 درصد افزایش دهند. آن‌ها در 8 ماهه امسال 136 میلیون دلار صادرات داشتند که توانستند نسبت به مدت مشابه سال گذشته این رقم را افزایش دهند. البته این رقم صادرات اقلام قم از گمرک استان بود و پس از احصا آمار صادرات از گمرک‌های سایر استان‌ها با کد قم، رقم 90 میلیون دلاری را نیز نشان می‌دهد. مشکلات سیاسی، گمرکی، مالیاتی و ارزش افزوده، حمل و نقل، بانکی و تأمین نقدینگی و ناهماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و عمومی فقط بخشی از مشکلات و موانع پیش روی صادرکنندگان قمی است.
مشکلات مرتبط با تأمین اجتماعی و بورس کالا، مشکلات صندوق ضمانت صادرات ایران که سبب افزایش قیمت تمام‌شده کالای صادراتی می‌شود هم مشکلات دیگری است که صادرکنندگان با آن‌ها مواجه هستند.
تدوین برنامه عملیات تجارت خارجی استان و جمع‌آوری نقاط ضعف و قوت، فرصت‌ها و تهدیدهای استان در کنار سایر اقدام‌ها همچون اجرای برنامه‌های مختلف همچون برگزاری جلسه‌های متعدد با صادرکنندگان برای احصا مشکلات به طور جدی مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این تلاش شد با حضور در نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی و صادراتی استان در شهر نجف معرفی و عرضه تولیدها را داشته باشیم.
صادرات استان اما آمار جزئی‌تری هم در بخش صادرات دارد. آمارهایی که گویای رشد یا افت صادرات برخی تولیدهای قم است. در بررسی‌های به عمل آمده و تحلیل کالایی 8 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد صادرات صنایع پلاستیک 10 درصد، سوخت‌ها و روغن‌های معدنی و پایه نفتی 88 درصد، کفش ماشینی 44 درصد، انواع چسب 41 درصد، محصولات شیمیایی آلی 66 درصد، صابون و مواد شوینده 217 درصد، محصولات لبنی 6هزار درصد و الیاف پلی‌استر 120 درصد افزایش داشته‌اند. این در حالی است که سرب و مصنوعات آن 24 درصد و اسنک و فرآوده‌های غلات 30 درصد کاهش را نشان می‌دهد. ارزیابی بازارهای هدف صادراتی نیز که شامل کشورهای عراق، افغانستان، امارات، ترکیه، کره‌جنوبی، ازبکستان، پاکستان، آذربایجان، هند و ترکمنستان می‌شود هم افت و خیزهایی را نشان می‌دهد. مثلا عراق 30 درصد و افغانستان 79 درصد افزایش را نشان می‌دهد. رشد صادرات به ترکیه هم 200 درصد افزایش داشته اما کره‌جنوبی 52 درصد، هند 4 درصد و ترکمنستان 30 درصد کاهش را نشان می‌دهند.
در شرایطی که مشکلات زیادی گریبان صنعت، تولید و صادرات کشور را گرفته است، یک واحد صادرات فرش دستباف قم توانست با 20 میلیون دلار صادرات از میان 50 صادرکننده به رتبه میانی یعنی جایگاه 25 دست پیدا کند و این افتخاری برای استان محسوب می‌شود و حالا همه تلاش ما هم بر این است که کالای صادراتی ارزنده و مهم قم را به بازارهای صادراتی با قوت بیشتر بازگردانیم. از همین رو کارگروه فرش را در اولویت کاری قرار دادیم. البته برای رفع مشکل دیگر صادرکنندگان نیز بسته حمایتی توسعه اقتصاد مقاومتی برای حمایت از تولید و صادرات مورد توجه است تا از این رهگذر گره‌های کور صادراتی را باز کنیم.
در کنار همه مشکلات، موانع و تلاش‌ها برای خروج از این وضع اقدام‌هایی مانند تشویق و تجلیل از صادرکنندگان برتر استان روزنه امیدی برای تقدیر از این تلاش‌هاست. در این زمینه هم چارچوبی برای معرفی صادرکنندگان برگزیده سال تعریف کردیم که بنا شد گروه‌های کالایی ذیل 2 صادرکننده که بالاترین صادرات را دارند انتخاب و صادرکننده‌ای که بیشترین ارزش صادرات را دارد تندیس طلایی و دیگری تندیس نقره‌ای دریافت کند. همچنین امسال صادرکنندگان ظروف گیاهی یکبار مصرف، دستگاه تصفیه آب و آبگرمکن خورشیدی به عنوان صادرکنندگان کالای جدید تندیس طلایی دریافت کردند، در نهایت همه بررسی‌ها هم 13 شرکت صادرات برای تجلیل برگزیده شدند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code