موضوعات
قم

راه‌اندازی نخستین مرکز سلول بنیادین

نویسنده:
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد قم از راه‌اندازی مرکز سلول‌های بنیادی در قم خبر داد و گفت: در هفته دولت مرکز سلول‌های بنیادی با آزمایشگاه‌های تخصصی در فضایی بیش از 600 مترمربع و اعتبار 2 میلیارد تومان راه‌اندازی می‌شود...
1396/05/21
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد قم از راه‌اندازی مرکز سلول‌های بنیادی در قم خبر داد و گفت: در هفته دولت مرکز سلول‌های بنیادی با آزمایشگاه‌های تخصصی در فضایی بیش از 600 مترمربع و اعتبار 2 میلیارد تومان راه‌اندازی می‌شود.
«سیدرضا طباطبایی» در گفت‌وگو با ایسنا افزود: مراکز خدمات تخصصی معاونت پژوهشی در 3 حوزه شامل مرکز خدمات تخصصی فناوری پزشکی، مرکز خدمات تخصصی معماری و شهرسازی و مرکز درمان ناباروری فعالیت و ارائه خدمات تخصصی می‌کنند.
وی همچنین از طی شدن مراحل پایانی اخذ موافقت اصولی 2 گروه پژوهشی خبر داد و اظهار کرد: 2 گروه پژوهشی سلامت باروری و سلول‌های بنیادی مزانشیمال به زودی با در اختیار گرفتن موافقت اصولی در مجموعه فعال و جذب هیأت علمی خواهیم داشت.
طباطبایی با بیان این که حوزه اصلی فعالیت متمرکز بر مرکز درمان ناباروری قم است، ادامه داد: این مرکز سالانه 35هزار مراجعه از اقصی‌نقاط کشور دارد که 70 درصد این مراجعه‌کنندگان از استان و 30 درصد از خارج استان است، 3 درصد مراجعه‌کنندگان نیز در قالب توریسم درمانی مراجعه از کشورهای حوزه خلیج فارس و اغلب کشور عراق است.

مراجعه از پایتخت برای درمان ناباروری
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد قم گفت: بیشتر مراجعه‌کنندگان خارج از استان از 3 استان اراک، اصفهان و تهران بوده است؛ این مسأله از آن حیث حائز اهمیت است که زمانی به دلیل ضعف خدمات درمانی در قم بیماران در حوزه تخصصی ناگزیر مراجعه به پایتخت بودند لکن امروز در ارائه سطح خدمات درمانی اتفاقی افتاده که ما از تهران مراجعه‌کنندگان درمان تخصصی در حوزه ناباروری داریم.
طباطبایی با اشاره به موفقیت‌های حوزه درمان نازایی این مرکز اظهار کرد: نوع بیماران مراجعه‌کننده به مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم متفاوت از سایر مراکز هستند و این تفاوت ناشی از بعد مذهبی جاری در فضای قم است، مراجعه‌کنندگان ابتدا خدمت حضرت معصومه(س) مشرف می‌شوند. همین نگاه سبب شده مرکز درمان ناباروری قم بسیاری از نرم‌های جهانی این حوزه را بشکند.

نرخ موفقیت درمان فراتر از نرخ بهترین مراکز دنیا
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد قم ادامه داد: با وجود این که نرخ موفقیت درمان ناباروری در روش icsi در بهترین مراکز دنیا 30 تا 35 درصد است، آمار سال گذشته مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم 44 درصد موفقیت بود و در 4 ماهه اول امسال این آمار 40 درصد است.
طباطبایی گفت: سال گذشته مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری 40 درصد افزایش مراجعه‌کننده و ارائه خدمات داشته است.

پوشش 85 درصدی تعرفه دولتی
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد قم اضافه کرد: مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم جزو اولین مراکز در ارائه بسته طرح تحول سلامت در حوزه درمان نازایی بود که با اجرای این طرح از تابستان سال گذشته خدمات درمانی در این مرکز با پوشش 85 درصدی تعرفه دولتی به بیماران ارائه می‌شود.
وی افزود: بخش دیگری که ذیل سلول‌های بنیادی از سال 90 ارائه خدمت در آن صورت می‌گیرد، ذخیره‌سازی خون بندناف است، افتخار داریم که بعد از تهران دومین استان هستیم که مراحل ذخیره‌سازی خون بندناف را در استان انجام می‌دهیم؛ اهمیت این موضوع از آن‌جاست که خون بندناف حاوی سلول‌های خون‌ساز است که در مقاطع سنی دیگر دسترسی به آن‌ها وجود ندارد، این سلول‌ها در درمان سرطان خون استفاده می‌شوند.
طباطبایی ادامه داد: همشهریان می‌توانند برای ذخیره‌سازی خون بندناف به این پایگاه که از نظر تجهیزاتی و علمی مطابق با دانش روزگام برمی‌دارد مراجعه کنند.

راه‌اندازی نخستین نرم‌افزارحوزه درمان ناباروری
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی قم از راه‌اندازی نخستین نرم‌افزار درمان نازایی دراین مرکز خبر داد و گفت: نرم‌افزارهای موجود در زمینه ارائه خدمات توان و فایده لازم را نداشتند از این رو در سفارشی مرکز خدمات تخصصی فناوری اطلاعات معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی قم نرم‌افزار لازم را تولید کرد که در شهریور راه‌اندازی می‌شود.
وی اضافه کرد: این نرم‌افزار در حوزه آزمایشگاهی و تشکیل پرونده در قالب ساختارهای نرم‌افزاری عمل می‌کند و با الکترونیکی کردن پرونده‌ها ارائه خدمات را تسهیل و از نظر تحقیقات آماری برای دستیابی به درمان مناسب‌تر ما را یاری می‌کند.
طباطبایی در مورد ظرفیت‌های موجود در توریسم‌درمانی عنوان کرد: توریسم‌درمانی در حوزه درمان ناباروری از دو جنبه قابل بررسی است؛ اول بعد فنی کار است، درمان ناباروری از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا اوایل دهه 70 دومین عامل خروج ارز از کشور بود لکن امروز سطح ارائه خدمات در این حوزه به گونه‌ای است که می‌توان گفت در بعد فنی روی لبه تکنولوژی روز دنیا هستیم؛ تا آن‌جا که بسیاری از کشورها ایران را صاحب فن و تکنیک در درمان نازایی می‌دانند.
وی جنبه دوم اهمیت توریسم‌درمانی در حوزه درمان ناباروری را اختلاف چندین ده برابری هزینه‌های درمان در ایران و کشورهای پیشرفته دانست و گفت: این اختلاف فاحش هزینه‌ها بسیاری از بیماران را راغب می‌کند که برای درمان به ایران بیایند؛ بنابراین در این زمینه در حال طراحی زیرساخت‌های لازم و پیگیری اخذ مجوزها هستیم.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی قم با اشاره به انجام مذاکره‌هایی با کشور عراق اظهار کرد: امیدواریم در آینده نزدیک پایگاهی برای ارائه خدمات درمانی اولیه در عراق داشته باشیم و بیماران در سطح ثانویه که خدمات تخصصی است به ایران بیایند.
وی با اشاره به ظرفیت بالای کشور در توریسم‌درمانی افزود: این پتانسیل نیازمند طراحی زیرساخت‌های لازم اعم از هتلینگ و فضاهای درمانی است، کشور ایران در توریسم حوزه سلامت که مؤثر در زمینه اشتغالزایی پایدار است می‌تواند درآمد بالایی کسب کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code