موضوعات
قم

دوومیدانی‌کاری که فوتبالیست شد

نویسنده: حامد اسماعیلی قم - خبرنگار
فوتبال قم هرگز در لیگ بر‌تر فوتبال بانوان ایران حضور نداشته است و در تاریخ خود، فقط یک دوره حضور در لیگ دسته اول فوتبال زنان کشور را می‌بیند. تنها حضوری که عمر آن فقط یک فصل بود و خیلی زود به دست فراموشی سپرده شد...
1396/05/22
فوتبال قم هرگز در لیگ بر‌تر فوتبال بانوان ایران حضور نداشته است و در تاریخ خود، فقط یک دوره حضور در لیگ دسته اول فوتبال زنان کشور را می‌بیند. تنها حضوری که عمر آن فقط یک فصل بود و خیلی زود به دست فراموشی سپرده شد.
امروز فوتبال بانوان قم ۲ بازیکن در لیگ بر‌تر کشور دارد. نفر اول مریم رهیده است که در تیم آینده‌سازان میهن نجف‌آباد بازی می‌کند و همراه با این تیم قهرمان لیگ بر‌تر شد. دومین نفر شهناز جعفری‌زاده نام دارد. او به طور کلی یک بازیکن خاص به شمار می‌رود. از آن دست بازیکنانی که زندگی‌شان از صبح تا شب ورزش است و به معنای واقعی ورزشکاری برای همه فصول هستند. پس از مدت‌ها فعالیت در رشته دوومیدانی، جعفری‌زاده به طور حرفه‌ای به فوتبال روی آورد و به سرعت پیشرفت کرد. وی سال گذشته در تیم شهرداری بم بازی می‌کرد. تیمی با سابقه و ثابت‌قدم در لیگ بر‌تر فوتبال بانوان کشور که البته با وجود این که تیمی مدعی بود سرانجام در جنگ قهرمانی ناکام ماند و تا حدی با بداقبالی دستش از جام کوتاه ماند تا آینده‌سازان میهن، در شیراز جام قهرمانی را بالای سر ببرد. این، گفت‌وگوی همشهری با این فوتبالیست قمی است.
 
درباره سوابق خود در ورزش بگویید.
از ۱۵ سالگی ورزش می‌کنم و ورزش را هم با فوتسال و مربیگری الهام باباطاهری از مربیان برجسته و شناخته‌شده فوتسال بانوان قم شروع کردم. در فوتسال در مسابقه‌های دسته ۳ کشور و دسته یک فوتبال قهرمان شدم و حتی در مقطعی به تیم ملی رده سنی پایه فوتبال دعوت شدم اما بعد به دلایلی دیگر فوتبال و فوتسال بازی نکردم. پس از جدایی از رشته فوتبال و فوتسال، به سمت دوومیدانی جذب شدم و در این رشته خیلی موفق بودم. در رده سنی جوانان در مسابقه‌های دوومیدانی قهرمانی کشور نایب‌قهرمان شدم و در جمع ۱۰ نفر دوومیدانی‌کار بر‌تر جوان کشور قرار گرفتم. به مسابقه‌های رکوردزنی جام فجر دعوت شدم و در رده سنی جوانان در این مسابقه‌ها رکورد‌های خوبی داشتم اما رسیدگی لازم صورت نمی‌گرفت و به طور کلی این موفقیت‌ها دیده نمی‌شد. در‌‌ همان دوره در رشته سپک تاکرا نیز فعالیت می‌کردم و در لیگ سپک تاکرا مقام سوم کشور را کسب کردیم. در مجموع، دیده نشدن این تلاش‌ها و اهمیت ندادن از سوی کسانی که باید به فکر حفظ ورزشکاران باشند سبب شد به سمت فوتبال برگردم و در خارج از استان قم به بازی بپردازم.
در نخستین سال حضور در لیگ بر‌تر فوتبال بانوان، بازیکن تیم شهرداری ارومیه بودم که در پایان فصل، پنجم لیگ شدیم اما در سال دوم به تیم شهرداری بم پیوستم که تیمی پرافتخار و با بازیکنان بزرگ بود. در این تیم خیلی تلاش کردم و بازیکن ثابت تیم شهرداری بم بودم و در پایان فصل اخیر هم نایب‌قهرمان لیگ بر‌تر شدیم. به لطف خدا همه چیز خوب پیش رفت و قدر ما را در استان‌های دیگر دانستند. پیش از مسابقه‌های آسیایی در ویتنام که در بهمن ۹۵ بود باز هم به تیم ملی دعوت شدم که در ‌‌نهایت در فهرست نهایی تیم قرار نگرفتم و نکته جالب این که مسئولان ورزشی قم اصلاً اطلاع نداشتند که به تیم ملی دعوت شده‌ام یا حتی در تیم خوشنام شهرداری بم بازی می‌کنم. در هر حال خدا را شاکر هستم که حداقل در استان‌های دیگر قدردان ما هستند.
باید باز هم از نخستین مربی‌ام الهام باباطاهری یاد کنم که برای من و نسلی از بازیکنان حاضر تلاش بسیار زیادی کشیدند.

شما در ابتدا یک فوتسالیست بودید. آیا ممکن است دوباره به فوتسال برگردید؟
چنین برنامه‌ای ندارم؛ البته اگر پیشنهاد مناسبی از تیم استان خودم باشد و شرایط لازم را برای من فراهم کند ممکن است دوباره به فوتسال بازگردم اما به طور کلی تمرکز خود را روی فوتبال قرار داده‌ام.

پس از این که تغییر رشته دادید راضی هستید؟
نمی‌خواهم بگویم خیلی خوب بودم اما خوب پیشرفت کردم و کسی در قم رکوردهای من را نداشت. در ۲ سال همه چیز خوب پیش می‌رفت اما چه سود که هزینه زیادی می‌کردم، شرایط سخت تمرینی داشتم اما وقتی مقام می‌آوردم توجهی نمی‌شد. در قم برای تجلیل از یک ورزشکار فقط یک کارت هدیه ۱۰۰ هزار تومانی می‌دادند. شرایط بسیاری بدی داشتم و تصمیم گرفتم به فوتبال آن هم در بیرون از قم برگردم.

در چه پستی بازی می‌کنید؟
زمانی که به شهرداری ارومیه پیوستم براساس نیاز تیم و با صلاحدید مربی در پست‌های مختلف بازی می‌کردم. پست من دفاع آخر بود اما بعد‌ها به دلیل خصوصیات فنی و جسمانی، به عنوان هافبک کناری و حتی مهاجم هم به میدان رفتم. زمانی که به تیم شهرداری بم منتقل شدم مدافع راست بودم و این، پست تخصصی من شد.

بازیکن گلزنی بودید؟
در تیم شهرداری ارومیه ۲ گل به ثمر رساندم که نخستین گل‌های رسمی من در لیگ بر‌تر بودند. در یکی از بازی‌ها با تیم شهرداری گرگان گل پیروزی را زدم و در بازی با شهرداری سیرجان، یک گل خیلی خوب زدم که آن گل را خیلی دوست دارم اما در بم اجازه پیشروی نداشتم. باید حتما در پست دفاعی‌ام می‌ماندم چون سرعت زیادی داشتم و ضد حملات حریف را دفع می‌کردم.

وضعیت قراردادهای مالی در تیم‌های لیگ برتری بانوان چطور است؟
در هر ۲ تیمی که حضور داشتم مبلغ قراردادم را به طور کامل دریافت کردم اما شنیده‌ام که وضعیت تیم‌ها از نظر مالی مناسب نیست و بازیکنان در تیم‌های دیگر طلبکار هستند و پولشان را نگرفته‌اند. سقف قرارداد تیم شهرداری بم از همه تیم‌ها بالا‌تر است و تیم خوش‌حساب لیگ بر‌تر محسوب می‌شود. بسیاری از بازیکنان لیگ برتری دوست دارند در این تیم بازی کنند و حساب و کتاب مشخصی دارد. مبالغ قرارداد ما از ۸ میلیون تومان تا حدود ۵۰ میلیون تومان بود که مبلغ خوبی برای فوتبال بانوان به حساب می‌آید.

چه شد که نتوانستید قهرمان لیگ بر‌تر شوید؟
بدشانسی در یکی از مسابقه‌ها گریبان ما را گرفت. در یکی از بازی‌ها اتفاقاتی رخ داد که تیم ما از میدان خارج شد و برای تیم ما باخت منظور شد. اگر در آن بازی حتی مساوی هم می‌کردیم قهرمان می‌شدیم. در آن بازی تیم بر‌تر میدان بودیم اما موقعیت‌های ما به گل منجر نمی‌شد تا این که در دقیقه ۸۵ داور به سود ما اعلام پنالتی کرد و به بازیکن حریف کارت زرد نشان داد پس از چند دقیقه نظرش را تغییر داد. همین موضوع سبب اعتراض تیم ما شد. در‌‌ همان حین که بازیکنان ما کنار زمین در حال اعتراض و صحبت با ناظر بودند داور بازی را ادامه داد و‌‌ همان توپ وارد دروازه ما شد و تیم ما هم در اعتراض به این وضعیت میدان را ترک کرد. همین بازی و این اتفاق‌ها قهرمانی را از تیم ما گرفت. پیروزی‌های بعدی ما ثابت کرد قهرمان واقعی و اصلی هستیم اما بی‌فایده بود و به صدر نرسیدیم.

در ۲۴ سالگی و بعد از ۲ سال حضور در لیگ بر‌تر فکر می‌کنید می‌توانید به تیم ملی برسید؟
بله حتما. هنوز راهی طولانی در پیش دارم. می‌خواهم سال‌های سال در لیگ بر‌تر بازی کنم اما باید ببینم در آینده چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. کسی از آینده خبر ندارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code