موضوعات
قم

دلایل پیشرفت‌های علمی در حوزه علمیه قم

نویسنده:
آیت‌الله العظمی «ناصر مکارم‌شیرازی» با بیان وضعیت کنونی حوزه علمیه و تفاوت آن با سابق گفتند: حوزه علمیه قم از بهترین حوزه‌های علمیه در دنیاست.
1396/09/07
به گزارش ایرنا، ایشان در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم بیان کردند: حوزه علمیه قم حوزه‌ای سازنده، بسیار مفید و مؤثر برای نظام اسلامی و برای شیعیان داخل و خارج از کشور است.
آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی در ادامه به ۵ دلیل و شاهد بر پیشرفت حوزه علمیه قم نسبت به سابق اشاره کردند و افزودند: یکی از شواهد پیشرفت حوزه نسبت به سابق مسأله رساله‌نویسی فقهی است. ۱۰ سال است در این زمینه مسابقه برگزار می‌کنیم و هر سال نسبت به سال قبل با استقبال بیشتری مواجه می‌شویم و رساله‌های بهتری نوشته می‌شود.
ایشان ادامه دادند: شاهد دیگر این است که بیش از ۳۰ مدرسه فقهی در حوزه وجود دارد که کار آن‌ها مجتهدپروری است؛ یعنی نخبگان و استعدادهای بر‌تر را شناسایی می‌کنند و با برنامه‌های بسیار منظم و فشرده پرورش می‌دهند.
این مرجع عالیقدر افزایش چاپ و انتشار کتاب در حوزه را از دیگر دلایل پیشرفت آن دانستند و بیان کردند: در گذشته شاید سالی بیش از ۵ کتاب چاپ و منتشر نمی‌شد ولی امروزه هر هفته بیش از ۵۰ کتاب چاپ و منتشر می‌شود که نشانگر پیشرفت حوزه است.
ایشان چهارمین شاهد بر پیشرفت حوزه علمیه را توجه و پاسخگویی به مسائل مستحدثه برشمردند و افزودند: در گذشته در مورد مسائل مستحدثه بحثی نمی‌شد اما در حال حاضر تعداد بسیاری کتاب و رساله درباره مسائل مستحدثه نوشته می‌شود و کسانی هستند که بر این مسائل و پاسخگویی به آن تمرکز دارند.
ایشان گفتند: در زمینه پاسخ به شبهه‌ها نیز گروه‌هایی هستند که به پاسخگویی به شبهه‌های فقهی، اعتقادی، تفسیری و دیگر شبهه‌ها می‌پردازند و این مسائل از امتیازات حوزه علمیه است.
این مرجع عالیقدر ادامه دادند: اضافه بر این‌ها حدود ۴۰۰ مرکز پژوهشی در حوزه علمیه قم در مورد مسائل فقهی، اصولی، عقیدتی، تفسیری و رجالی و غیر آن وجود دارد که بسیاری از آن‌ها کارهای مهمی ارائه داده‌اند؛ همچنین طلاب زیادی از حدود یکصد کشور جهان در حوزه علمیه قم با برنامه ویژه‌ای مشغول به تحصیل هستند که در سابق هیچ یک از این‌ها وجود نداشت.
آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی گفتند: البته کاستی‌هایی در حوزه‌های کنونی وجود دارد که باید برطرف شود اما در مجموع حوزه نسبت به گذشته پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.
ایشان با بیان این که امروزه بحث‌هایی قوی‌تر از بحث‌های بزرگان پیشین در حوزه انجام می‌شود، افزودند: امروز حوزه‌ای پیشگام و پیشرو داریم اما باید کاستی‌ها نیز برطرف شود تا شاهد رشد و بالندگی بیشتر آن باشم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code