موضوعات
قم

دغدغه کتاب‌خوان ‌شدن کودکان

نویسنده: سیدمحمدمهدی موسوی قم - خبرنگار
تور کتابخانه‌گردی در هفته کتاب و کتاب‌خوانی که به همت روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم تدارک دیده شد...
1396/09/04
تور کتابخانه‌گردی در هفته کتاب و کتاب‌خوانی که به همت روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم تدارک دیده شد، فرصتی بود تا پای صحبت‌های 2 نفر از کتابداران استان قم بنشینیم. این کارشناسان در بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان کتابخانه مرکزی نهاد کتابخانه‌های عمومی استان مشغول به خدمت‌رسانی هستند.
در بخش کودکان این کتابخانه حدود 18 هزار کتاب در 10 گروه موضوعی متنوع و جذاب وجود دارد.
«فاطمه صادقی»، کارشناس بخش کودک و نوجوان، اظهار کرد: در این بخش همه کتاب‌ها و قفسه‌ها و حتی میزها متناسب با حال و هوای کودکان و سن آن‌ها تهیه و چیده شده و کتاب‌ها شامل 3 گروه سنی هستند، به طوری که گروه سنی الف مربوط به سنین قبل از دبستان، گروه سنی ب، اول تا سوم دبستان و گروه سنی ج شامل سوم تا ششم دبستان می‌شود.

بزرگ‌ترین کتابخانه تخصصی کودک
صادقی اضافه کرد: می‌توان مدعی شد بخش کودکان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای بزرگ‌ترین کتابخانه تخصصی کودک در استان قم است.
این کتابدار قمی ادامه داد: البته اگر فضای بزرگ‌تری داشته باشیم بهتر می‌توانیم به کودکان خدمت‌رسانی کنیم.
وی با بیان این که بیش از 500 کودک عضو این کتابخانه هستند، اظهار کرد: هر کودکی که عضو کتابخانه می‌شود به مدت یک سال می‌تواند در هر بار مراجعه تا 10 کتاب امانت گرفته و بعد از 2 هفته می‌تواند بار دیگر به صورت حضوری یا تلفنی، مدت امانت را تمدید کند.

اُنس کودکان با یار مهربان
صادقی تأکید کرد: یکی از برنامه‌های ما برگزاری نشست‌های ویژه کتاب‌خوان است که حتی بچه‌های سه چهار ساله در آن شرکت می‌کنند و گاه در مناسبت‌هایی مثل هفته کتاب چندین بار این جلسه به صورت مفرح و بانشاط برای بچه‌ها برگزار می‌شود.
علاوه بر این به طور متوسط در هر ماه دانش‌آموزان چند مدرسه از بخش کودک کتابخانه بازدید می‌کنند اما اگر فضای وسیع‌تری در اختیارمان باشد بهتر می‌توانیم برای کودکان برنامه‌های متنوع داشته باشیم.
صادقی نبود بخش مستقل و مناسب ویژه سنین نوجوان را یکی از مشکلات این بخش ذکر کرد و افزود: این بخش فقط مناسب کودکان است و در بخش بزرگسال نیز جای مشخص و مناسبی برای این طیف سنی در نظر گرفته نشده است. این مسأله ضرورت ایجاد یک بخش ویژه نوجوان را متذکر می‌شود، با آن که برای اجرای بهتر برنامه‌ها و نشست‌ها نیاز به یک مکان مستقل داریم.

رخدادی مثبت در عرصه بازار کتاب کودک
این کتابدار و فعال فرهنگی در مورد ضرورت ترویج فرهنگ مطالعه در بین کودکان اظهار کرد: در سال‌های اخیر بچه‌ها با هوش و علاقه خود به سمت کتاب‌خوانی گرایش جالب توجهی پیدا کرده‌اند. با آن که در همین سال‌ها رویکرد و نگاه ناشران بخش کودک نیز تغییر یافته و از نظر تصویرسازی و صفحه‌آرایی، چاپ و حتی ترجمه بهتر شده است.
صادقی افزود: در بخش کودک کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای هر از گاهی با حضور نویسندگان شاخص و تصویرگران کتاب کودک نشست‌ها و جلسه‌های معرفی کتاب برگزار می‌کنیم که این نشست‌های کتاب‌خوان و قصه‌گویی در کنار ساخت کاردستی بر اساس موضوع قصه‌ها و داستان‌ها از جمله راهکارهایی بوده که در جذب بیشتر بچه‌ها به سمت کتاب و کتاب‌خوانی در قم مؤثر واقع شده است.

اول خانواده، بعد مدرسه، سپس رسانه
«نیره خداداد»، دیگر کتابدار بخش کودک کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای که خود دانشجوی دکترای رشته کتابداری است، معتقد است برای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه بین کودکان و نوجوانان خانواده‌ها و سپس مدارس نقش کلیدی و اساسی را ایفا می‌کنند.
وی گفت: البته نباید از نقش مهم رسانه‌ها به خصوص رسانه ملی در این باره غافل شد. بارها برای من پیش آمده که کودکان به ما مراجعه کرده و گفته‌اند آن کتابی را می‌خواهند که در فلان برنامه نهال از سوی مجری یا کارشناس برنامه تبلیغ شده. این است که برنامه‌های تلویزیونی می‌تواند روی بچه‌ها اثر بگذارد و آن‌ها را تشویق به کتاب خواندن کند.
وی افزود: در زمان کنونی که خانواده‌ها به دلیل مسائل اقتصادی و نوع متفاوت زندگی اغلب چند شغله یا زن و مرد کارمند و شاغل هستند، یکی از راهکارهای اُنس دادن بچه‌ها با کتاب، ثبت‌نام در کتابخانه‌های کودکان و نوجوان است.
خداداد اظهار کرد: در کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای حق عضویت برای سنین تا 7 سال رایگان است و برای سن 7 تا 14 سال مبلغ ناچیزی گرفته می‌شود.

Untitled-3.jpg راه کتاب‌خوان شدن فرزندان
این کتابدار و فعال فرهنگی تأکید کرد: اگر خود والدین برای بحث بسیار مهم مطالعه و کارهای فرهنگی دغدغه نداشته باشند، فرزندان آن‌ها نیز چندان رغبت به کتاب پیدا نخواهند کرد؛ البته گاهی استثنا وجود دارد اما اصل کلی را نباید فراموش کرد.
«نیره خداداد» بیان کرد: خانواده‌ها برای رفتن به پارک و فست‌فود خریدن بچه‌هایشان حساس هستند. در این زمینه باید نسبت به کتاب خریدن دغدغه بیشتری داشته باشند تا شاهد موج گرایش خانواده‌ها و کودکان به این سمت باشیم. کتاب خواندن بر آینده بچه‌ها بسیار تأثیرگذار است.
وی افزود: برای ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی بین سنین کودک و نوجوان هم خانواده‌ها، مدارس و رسانه‌های جمعی به خصوص صداوسیما فعال‌تر و دغدغه‌مندتر شوند در این زمینه باید بگویم رادیوی قم برنامه‌های خوبی در دست اقدام دارد و سیمای مرکز قم نیز باید بیش از پیش وارد گود شود و بخش فرهنگ‌سازی در این عرصه را با جدیت بیشتر به عهده گیرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code