موضوعات
قم

دعوا بر سر نخواستن صبای قم

نویسنده: مریم سرخوش روزنامه‌نگار
این روزها به اصطلاح ورزشی‌ها بر سر نخواستن تیم فوتبال صبا دعواست. با ادامه این روند، باید به زودی در انتظار حضور صبا در جدول رقابت‌های لیگ استانی باشیم. روزی که صبا به استان قم آمد...
1396/09/12
 این روزها به اصطلاح ورزشی‌ها بر سر نخواستن تیم فوتبال صبا دعواست. با ادامه این روند، باید به زودی در انتظار حضور صبا در جدول رقابت‌های لیگ استانی باشیم. روزی که صبا به استان قم آمد، نماد یک تیم فوتبال آسیایی بود و پای تیم‌های لیگ قهرمانان آسیا را به قم باز کرد.
 به سبب سوءمدیریت‌ها و بی‌توجهی‌ها نماینده فوتبال استان در لیگ برتر که اکنون به لیگ دسته اول سقوط کرده است حال و روز چندان خوبی ندارد. طرح انتقال تیم‌های فوتبال تهرانی با ادعای نبود هوادار و بازی‌های کم‌تماشاگر وقتی در دولت قبل مطرح شد که رسانه‌ها مخالف انتقال تیم‌های ریشه‌دار به شهرستان‌ها بودند.
 به درخواست و پیگیری نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی در شهرهایی از جمله همدان، قم، مازندران، ساری و... دولت وقت با اجرای این طرح موافقت کرد و پاس تهران نخستین تیمی بود که ‌بار سفر به همدان را بست. سال اول تماشاگران علاقه‌مند به فوتبال به تماشا آمدند و پس از آن با برهوت هواداران مواجه شد. حاصل این انتقال، جذابیت در سال اول ورود و بی‌مهری در سال‌های پس از آن بود. پس از انتقال پاس، طراحان انتقال تیم‌های تهرانی به شهرستان‌ها، به یاد تیم صباباتری افتادند که در لیگ برتر در 4 سال فعالیت یک بار قهرمان جام حذفی شد و 2 بار به لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد. صباباتری مانند پاس، باشگاهی واقعی و برخوردار از امکاناتی مثل زمین تمرین اختصاصی، ورزشگاه مجهز مورد تأیید کنفدراسیون فوتبال آسیا، امکانات مالی و... بود. این‌ها سبب نشد صباباتری را از تهران جدا نکنند. این انتقال هم مانند پاس جذابیت حضور یک تیم آسیایی در استانی که در لیگ برتر نماینده نداشت را فقط در همان یک سال اول به نمایش گذاشت. پس از آن تراژدی تلخ بی‌توجهی به این تیم آغاز شد.
 سقوط این تیم از لیگ برتر به لیگ دسته اول، تکمیل‌کننده انتقال صبا از تهران بود. دیگر در قم نه کسی هوادارش بود و نه کسی پشت این تیم ایستاد. این روزها از نام باشگاه فرهنگی ورزشی صبای قم، فقط تیمی بدون حامی مالی مانده است.
 مدیرعامل و سرمربی نه شباهتی به باشگاه‌داران دارند و نه قصدی برای بازگشت به روزهای رؤیایی. درست یا غلط تیم‌هایی از تهران به شهرستان‌ها رفتند که حاصل مصوبه مجلس بود و بر اساس آن نهادهای دولتی در استان‌ها موظف بودند یک درصد از بودجه را صرف ورزش قهرمانی کنند و استانداری‌ها مجاز به تیم‌داری شدند.
 با تغییر قانون که منجر به ممنوعیت تخصیص بودجه‌های دولتی برای ورزش قهرمانی شد، تا ورود بخش خصوصی و حمایت از تیم‌ها در ورزش رنگ قوی‌تری به خود بگیرد، مشکلات متعددی برای تیم‌های انتقال‌یافته از جمله صبای قم به وجود آورد. در کنار اجرای طرحی بدون مطالعات کارشناسی، بی‌پولی، کم‌توجهی، اختلافات بین نیروها و مسئولان بومی با اشخاص و مسئولان غیربومی، بازیکنان ناراضی که برای بازی در تهران قرارداد امضا کرده بودند و باید در شهرستان بازی می‌کردند، تماشاگرانی که دغدغه‌شان فقط فوتبال نیست و... به نابودی صبا ختم خواهد شد.
 صبا این روزها آن تیم قهرمان و آسیایی نیست. صبا در نبود تماشاگر و حامیان مالی به دسته اول سقوط کرد و حالا در لیگ یک هم حال خوشی ندارد؛ اکنون نه مدیرعامل دارد، نه هیأت مدیره. این، حاصل اجرای طرحی بدون کارشناسی است که از ابتدا با مخالفت کارشناسان مواجه شد. شرایط صبا در قم این روزها مانند پاس در همدان به گونه‌ای است که انگار مسئولان رویشان نمی‌شود بگویند از امروز به بعد صبا را نمی‌خواهیم و سر نخواستنش دعواست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code