موضوعات
قم

خاطرات گلزن سال‌های دور فوتبال قم، از پاس تا سازان راه

نویسنده: حامد اسماعیلی قم ـ خبرنگار همشهری
مسعود راشکی یکی از ستاره‌های سابق فوتبال قم است که در حال حاضر به عنوان یک مربی در استان فعالیت می‌کند...
1394/09/15
مسعود راشکی یکی از ستاره‌های سابق فوتبال قم است که در حال حاضر به عنوان یک مربی در استان فعالیت می‌کند.
وی که به تازگی به عنوان مربی تیم امید استقلال تهران دستیار علی سامره شده در گفت‌و‌گویی با همشهری در مورد فوتبال قم، دوران فوتبالی خود و علت وداع زودهنگامش با میادین صحبت کرده که گزیده آن را از نظر می‌گذرانید:

در مورد خود و سوابقتان در دوران بازیکنی‌تان بگویید.
من متولد سال ۶۲ در قم هستم. زمانی که در رده سنی نوجوانان بودم فوتبال را زیر نظر مرحوم علی تجویدیان و علی اصغر بیطرفان آغاز کردم و در‌‌ همان سال آقای گل لیگ نوجوانان قم شدم. فصل بعد به تهران رفتم به تیم نوجوانان پاس پیوستم. در‌‌ همان سال به تیم ملی نوجوانان دعوت شدم و در فهرست ۳۵ نفر نهایی نیز قرار گرفتم. در تیم نوجوانان پاس با ۳۰ گل آقای گل لیگ تهران شدم و سپس به تیم جوانان بانک ملی که در آن زمان با حضور رحیم میرآخوری و یعقوب حاصلی فعالیت می‌کرد پیوستم و توانستیم با آن تیم نایب قهرمان جوانان کشور شویم. پس از آن برای گذراندن خدمت مقدس سربازی بار دیگر به پاس پیوستم که در آن زمان با مجید جلالی و محسن آقازاده تمرین می‌کرد. در دوره‌ای که در تیم امید پاس بودم با تیم بزرگ‌سالان پاس که خداداد عزیزی، جواد نکونام، آرش برهانی، هادی شکوری و محمد نصرتی را در اختیار داشت تمرین می‌کردم. در‌‌ همان سال با ۲۲ گل آقای گل لیگ امیدهای تهران شدم اما در ۱۹ سالگی برای نخستین بار رباط صلیبی‌ام پاره شد  و یک سال تمام از فوتبال به دور بودم. پس از طی دوران آسیب‌دیدگی به تیم شهید قندی یزد که در آن زمان به لیگ بر‌تر آمده بود و یورگن گده آلمانی و منصور پورحیدری در آن مسئولیت فنی داشتند ملحق شدم و سپس راهی تیم اکباتان تهران در لیگ دسته اول شدم که بهتاش فریبا، محسن گروسی و اصغر شرفی مربیان آن بودند. آن سال توانستیم با اکباتان راهی لیگ بر‌تر شویم اما باشگاه استیل آذین با هدایتی و علی پروین اکباتان را خریداری کرد. از میان بازیکنان اکباتان، من تنها بازیکنی بودم که از اکباتان به استیل آذین رفتم و ظهور استیل آذین با تاسیس تیم سازان راه همراه بود و این تیم به عنوان نماینده قم در لیگ دسته دوم وارد شد. با توجه به ستاره‌های پرتعدادی که در تیم استیل آذین حضور داشتند طبیعی بود که به من بازی نرسد به همین دلیل به سازان راه قم پیوستم تا به تیم شهرم کمک کنم. در آن سال برای سازان راه در لیگ دسته دوم ۱۵ گل به ثمر رساندم و تیم ما تا روز آخر شانس اصلی صعود به لیگ دسته اول بود که متأسفانه محقق نشد. پس از آن یک فصل به تیم برق شیراز پیوستم که غلام پیروانی و مهرداد شکاری در آن مربی من بودند. در‌‌ همان سال و در ۳۱ سالگی بار دیگر رباط پای من پاره شد تا فوتبال را کنار بگذارم و در حال حاضر حدود ۲ سال است که دیگر به عنوان بازیکن در فوتبال فعالیتی ندارم.

 با توجه به این سوابقتان چرا به صبا نپوستید؟
صحبت حضور من در صبا در آن زمان به شکل جدی  و در زمان حضور عباس مردادی به عنوان سرپرست و سردار شهریاری به عنوان مدیرعامل در صبا، محمدحسین ضیایی سرمربی وقت صبای قم فیلم بازی من را دیده بود و قرار بود به صبا بروم اما اتفاقاتی رخ داد که قصد ندارم در مورد آنها صحبت کنم. در این مورد، همین بس که برخی افراد دوست نداشتند من را در صبا ببینند و زمینه را برای عدم حضور من در صبا مهیا کردند. بدین ترتیب من به جای صبا و لیگ بر‌تر به برق شیراز رفتم.

چه شد که به دنبال اخذ مدارک آکادمیک مربیگری رفتید؟
در‌‌ همان زمان که مشغول بازی بودم به توصیه مجید جلالی مربی بزرگ فوتبال ایران به دنبال گذراندن کلاس‌های مربیگری بودم و مدرک C را اخذ کردم، در سال ۹۰ دوره مربیگری B را پشت سرگذاشتم و در ‌‌نهایت امسال دوره مربیگری A را سپری کردم و حیدر شریفی، مرتضی محصص و فریدون معینی که همگی از بزرگان فوتبال هستند مدرسان من بودند.
زمانی که در برق شیراز آسیب دیدم در یک دوره کوتاه و البته نه چندان رسمی در تیم نوجوانان برق شیراز دستیار بودم و سپس با بازگشت به قم در آکادمی فوتبال باشگاه صبای قم کارم را آغاز و با بازیکنان ۱۳ و ۱۴ ساله کار ‌کردم. پس از آن به تیم امید صبا ملحق شدم تا با حسین گنجیان همکاری کنم و در ‌‌نهایت امسال به پیشنهاد علی سامره به استقلال پیوستم که علی سامره در تیم ما سرمربی است، من مربی هستم و امید روانخواه مدیرفنی تیم است.

 حضور در امید استقلال باید تجربه ارزشمندی برای شما باشد.
بله همین طور است، در حال حاضر که دو سوم مسابقات لیگ امیدهای تهران سپری شده در صدر جدول قرار داریم و امیدوارم بتوانیم با همین روند به کار خود ادامه دهیم. عرفان بادی بازیکن قمی در تیم ما بازی می‌کند و در صورتی که در استقلال بمانم تلاش می‌کنم از حضور بازیکنان قمی در فصل آینده استقلال استفاده کنم. هدف علی سامره به گفته خودش این است که به بازیکنان رده سنی امید شخصیت بازی در لیگ بر‌تر را بدهد و من نیز از تجربیات وی که سابقه بازی در سری A ایتالیا را دارد استفاده می‌کنم.

 بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال در قم شما را با سازان راه می‌شناسند. چه شد که سازان راه در صعود به لیگ یک ناکام ماند؟
سازان راه تیمی مدعی بود که اگر حمایت می‌شد در حال حاضر حداقل در لیگ دسته اول کشور حضور داشت و فضای مناسبی برای تجربه اندوزی بازیکنان جوان قمی داشت. در آن سال که ما تا یک قدمی لیگ دسته اول هم رفتیم تیم نفت تهران در لیگ ۲ بود اما حالا ببینید که نفت تهران به کجا رسیده و لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کرده اما سازان راه طی ۲ سال نابود شد. تیم ما طی سال دوم در اثر چینش‌های نامناسب، عدم حمایت از سوی مسئولان و چند دلیل ریز و درشتی که در کنار هم اثرگذار شد نتوانست به کار خود ادامه دهد و نتیجه آن شد که سازان راه دیگر وجود خارجی ندارد. درست مشابه اتفاقی که سال گذشته برای تیم وحدت افتاد.

 اخیراً صحبت‌هایی در مورد مشکلات مالی در مورد تیم‌های پایه صبا به خصوص امید صبا مطرح شده است. نظر شما در این باره چیست؟
در ابتدای فصل زمزمه‌هایی در این باره به گوش می‌رسید در حالی که سرمایه‌گذاری در تیم‌های پایه یک اصل در یک باشگاه حرفه‌ای است. باشگاهی مثل فولاد روی پایه خود سرمایه‌گذاری می‌کند که در آینده خودکفا شود و ۵۰۰ میلیون تومان یا یک میلیارد پول خرید بازیکن ندهد. به نظر من، ما باید از فرصت ۷ سال حضور صبا در قم به نحو بهتری استفاده می‌کردیم تا چند خروجی محسوس در تیم بزرگ‌سالان داشته باشیم. عیب بزرگ فوتبال قم این است که مربیان ما با هم همبستگی لازم را ندارند و اگر این مشکل حل شود آثار و فواید آن در فوتبال ما خود را نشان می‌دهد.

وضعیت فوتبال قم را چطور ارزیابی می‌کنید؟
واقعیت این است که فوتبال قم مشکل دارد و همه باید برای حل این مشکلات دست به‌دست هم دهیم. انتقال صبا به قم اتفاق بسیار خوبی بود که می‌توانست و می‌تواند نتایج خوبی برای فوتبال قم داشته باشد اما از این ظرفیت هرگز به درستی استفاده نشده است. ما باید در فوتبال پایه کار‌های جدیدی انجام دهیم. ما باید به دنبال پرورش بازیکنان آموزش دیده باشیم و سپس شخصیت پیشرفت و حرفه‌ای شدن را به آنها بدهیم.
امير
سلام اقاي راشكي
بهتون تبريك ميگم
اميدوارم هميشه موفق و پيروز باشيد
خوشحاليم كه مربي جوان قمي روز به روز در حال پيشرفته
اميدوارم ليگ برتر ببينمتون
1394/09/19 15:26:25

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code