موضوعات
قم

حرکت اقتصاد قم به سوی فراوری موادخام معدنی

نویسنده:
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت قم‌گفت: با توجه به قابلیت‌های مطلوب استان در بخش معدن، معادن قم از ارائه یک محصول که مشتریان خاص دارد، خارج می‌شوند و با این کار بر سوددهی آنها افزوده خواهد شد...
1396/09/01
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت قم‌گفت: با توجه به قابلیت‌های مطلوب استان در بخش معدن، معادن قم از ارائه یک محصول که مشتریان خاص دارد، خارج می‌شوند و با این کار بر سوددهی آنها افزوده خواهد شد.
«محمود سیجانی» در گفت و گو با ایرنا افزود: در برخی از عناصر معدنی همچون منگنز، قم دارای بزرگ‌ترین معادن کشور است که بر اساس برنامه‌ای راهبردی تلاش می‌شود از فروش خام این مواد جلوگیری و با فرآوری آن ارزش افزوده بالاتری وارد چرخه اقتصاد استان شود.
وی بیان کرد: دریاچه نمک دارای ظرفیت‌های معدنی بسیاری است و حتی برخی از عناصر معدنی راهبردی همچون لیتیوم در آن کشف شده است، بنابراین اکتفا کردن به برداشت نمک طعام از این منبع صحیح نیست و باید در چارچوب رعایت اصول زیست‌محیطی مواد معدنی کشف شده هم از این دریاچه استخراج شود.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت با اشاره به قرارگرفتن 2 درصد منابع معدنی کشور در استان قم ادامه داد: در زمینه استخراج طلا و سایر عناصر راهبردی از معادن قم مطالعاتی انجام شده است که با تکمیل این مطالعات توسط سازمان زمین‌شناسی، کار استخراج آغاز خواهد شد.

نوسازی ماشین‌ها
سیجانی بیان كرد: بازسازی و نوسازی ماشین‌ها و تجهیزات مورد استفاده در بخش معدن برای کاهش هزینه‌های استخراج مواد معدنی در اولویت برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.
وی با اشاره به این که این سازمان سهم عمده‌ای در اقتصاد استان دارد، افزود: نزدیک بودن به پایتخت و قرارگرفتن در مرکز ایران موقعیت ویژه‌ای را برای توسعه صنایع در قم به وجود آورده است.
سیجانی ادامه داد: صنعت برای استمرار به افراد متخصص نیاز دارد، به همین دلیل حوزه جذابی برای به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی است و با توسعه آن می‌توان علاوه بر افزایش تولید داخلی، فرصت‌های شغلی پایدار هم ایجاد کرد.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: حفظ واحدهای تولیدی موجود و ایجاد واحدهای صنعتی جدید با فرصت‌های شغلی پایدار از جمله راهبردهای این سازمان است که از طریق پرداخت تسهیلات رونق تولید دنبال می‌شود.

ثبت‌نام از واحدهای صنعتی
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 320 واحد صنعتی برای تأمین سرمایه ثابت و درگردش خود در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند که پرونده 111 واحد به بانک‌های عامل معرفی شده و به 28 واحد 519 هزار و 790 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.
سیجانی ادامه داد: در بخش بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی استان، 58 واحد ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد پرونده 7 واحد به بانک‌های عامل معرفی و به یک واحد نیز هزار و 920 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.
روند پرداخت تسهیلات رونق تولید با هدف حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی از تیر سال گذشته آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.
وی گفت: در چارچوب اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای افزایش میزان تولید و اشتغال در استان، جذب سرمایه‌گذار برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام از اولویت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت است و در این مسیر از ظرفیت‌های ملی و استانی استفاده خواهد شد.
سیجانی بیان کرد: در بخش تجارت، تقویت واحدهای صنعتی صادرات‌محور مورد توجه است و در این راه مشوق‌های مختلفی درنظر گرفته شده است تا همه واحدهای صنعتی به سمت صادرات محصول‌های تولیدی خود گام بردارند.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت قم ادامه داد: تکمیل و راه‌اندازی نمایشگاه دائمی فرش دستباف قم به عنوان یک طرح ملی و مؤثر در بحث صادرات کالاهای داخلی با همه توان دنبال می‌شود و در این مورد کارگروهی در مجموعه استان برای بهره‌برداری از این طرح تا پایان سال جاری تعریف شده است.

ساماندهی اصناف
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: ساماندهی صنوف و حمایت از واحدهای صنفی که قانون را رعایت می‌کنند از دیگر برنامه‌های این سازمان است.
سیجانی افزود: هم‌اکنون 62 اتحادیه و 40 هزار واحد صنفی در استان قم فعالیت می‌کنند که از این تعداد 33 هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب و مجوزهای رسمی هستند.
وی بیان کرد: در تلاش هستیم میان تولیدکنندگان استان با واحدهای صنفی ارتباط مؤثر ایجاد کنیم تا بازارهای استان از اجناس داخلی استقبال کنند. به همین منظور نمایشگاه دائمی معرفی محصول‌های تولید شده در استان قم در آینده نزدیک ایجاد خواهد شد.
سیجانی در مورد اهمیت مدیریت منابع انرژی در بخش صنعت گفت: در قم سیاست استقرار صنایع کم‌آب‌بر و مجهز به فناوری‌های روز را دنبال می‌کنیم.
وی با اشاره به این که هم‌اکنون فقط 2 درصد آب مصرفی استان در بخش صنعت استفاده می‌شود، افزود: برای توسعه شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی در استان نیازمند مدیریت بهینه منابع آبی و استفاده از روش‌های نوین تصفیه آب در کارخانه‌ها هستیم.
سیجانی با بیان این که در بخش خودروسازی، استان دارای قابلیت‌های متعددی است، ادامه داد: صنعت خودرو فرصت‌های شغلی متعددی را در بخش‌های مختلف از جمله قطعه‌سازی ایجاد می‌کند و هم‌اکنون بیش از 10 واحد شاخص در زمینه تولید قطعات خودرو در قم فعال هستند.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت قم بیان كرد: تفاهم‌نامه ایجاد کارخانه خودروسازی در شهرک صنعتی محمودآباد قم با یک شرکت ژاپنی امضا شده است که با تأسیس آن فرصت‌های شغلی بسیاری در بخش قطعه‌سازی، خدمات پس از فروش و سایر موارد برای جوانان استان ایجاد می‌شود.
سیجانی گفت: تلاش خود را برای حمایت از تولید ملی به کار خواهم گرفت و برای این کار از میز اتاق خودم شروع کرده‌ام که در آن همه کالاها تولید واحدهای صنعتی است.
وی بیان کرد: هدف اصلی سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، اشتغال و حمایت از تولید داخلی برای عمل به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و در این مورد با دستگاه‌های اجرایی استان ارتباط مؤثر برقرار خواهد کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code