موضوعات
قم

حذف یارانه مصرف شیر را کم کرد

نویسنده:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان این که حذف یارانه، ۳۵ درصد از مصرف شیر مردم قم را کاهش داده است، گفت: دولت باید برای پیشگیری از بیماری‌ها به شیر یارانه بدهد...
1396/07/19
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان این که حذف یارانه، ۳۵ درصد از مصرف شیر مردم قم را کاهش داده است، گفت: دولت باید برای پیشگیری از بیماری‌ها به شیر یارانه بدهد.
به گزارش مهر «محمدرضا طلایی»، رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم، در پاسخ به این سؤال که علت کاهش مصرف شیر چیست، افزود: تا زمانی که دولت برای شیر یارانه پرداخت می‌کرد شیر در سبد غذایی مردم بود و جایگاه ویژه‌ای داشت و استان قم بهترین واحدهای تولید شیر صنعتی و سنتی را داشت اما از زمانی که یارانه از روی شیر برداشته شد عرضه و تقاضای بازار در بحث مصرف کاهش یافت و اگر بحث سلامت مردم مورد توجه وزارت بهداشت است یارانه شیر باید دوباره برقرار شود.
وی ادامه داد: البته دولت اعلام کرد صاحبان کارخانه‌های شیر باید با قیمت تضمینی حدود 1۳۵۰ تومان شیر را از دامداران بخرند اما آنان تمکین نکردند و رقم خریداری شده از دامدار رقمی حدود 1۱۰۰ تا 1۲۰۰ تومان بود و به این دلیل که دخل و خرج دامدار جور در نمی‌آمد کاهش تولید انجام شد.
طلایی اظهار کرد: این یک اتفاق ناخوشایندی است که در استان ما رخ داده و علت آن این است که تقاضای مصرف پایین آمده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم تنها راهکار رهایی از ورشکستگی کارخانه‌ها را ثبات قیمت در شیر دانست و افزود: تنها راه این است که ثبات قیمت در شیر کاملاً اجرا شود و دولت از محل طرح سلامت برای پیشگیری از بیماری‌ها به شیر یارانه دهد. وی ادامه داد: برخی دامداران اعتقاد دارند علوفه دام گران است و یارانه باید به علوفه تعلق گیرد، به نظر من این یک راهکار است اما به عنوان مباحث کارشناسی پذیرفته نیست زیرا با این اقدام قیمت علوفه افزایش می‌یابد و بازار سیاه درست می‌شود و باز شیر به همان قیمت عرضه می‌شود.
طلایی اضافه کرد: قم تنها استان کشور است که ۶۵ درصد واحدهای دامداری پرواری دارد و مزیت این امر این است که گردش اقتصادی استان را افزایش می‌دهد اما بیماری‌هایی مانند تب‌برفکی از معضلات پرواربندی است زیرا دام از همه کشور و حتی پاکستان و افغانستان به دام‌شهر می‌آید و بیماری‌های واگیردار نیز به تبع آن افزایش می‌یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم بیان کرد: ایجاد کشتارگاه صنعتی دام سبک و سنگین با ظرفیت روزانه 2۲۰۰ رأس نیز از جمله اقدام‌های مثبت در این حوزه بوده است.
وی با اشاره به اصلاح نژاد دام سنگین اضافه کرد: اصلاح نژاد ۲۲ هزار و ۵۰۰ رأس واحد دامی انجام و روی اصلاح نژاد و پرورش ۶۷۰ نفر شتر نیز کار شده است.

استاندار خواستار تکمیل نمایشگاه دائمی فرش شد
استاندار قم خواستار تلاش مسئولان برای تکمیل ساختمان نمایشگاه دائمی فرش دستبافت استان قم شد. به گزارش ایسنا «سیدمهدی صادقی» در دیدار اعضای اتحادیه فرش استان قم در سخنانی با اشاره به اهمیت صنعت فرش دستباف در زمینه ایجاد اشتغال و ارزآوی در کشور و استان قم اظهار کرد: مسئولان استان قم باید در زمینه حمایت از خوشه فرش حمایت‌های عملی داشته باشند.
وی با اشاره به فرآیند تخصیص اعتبار و ساخت محل نمایشگاه دائمی فرش استان از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری افزود: ساخت این نمایشگاه می‌تواند نقش مهمی را در ارتقای جایگاه قم در صنعت فرش ایفا کند.
صادقی با تأکید بر لزوم پیگیری مدیران استانی در زمینه تخصیص اعتبارات ملی از سوی وزارتخانه‌های متبوع بیان کرد: استانداری قم نیز تأمین اعتبارات استانی این پروژه را پیگیری خواهد کرد.

صدور اخطاریه برای مراکز عرضه مواد غذایی ناسالم
با بررسی‌های کارشناسان مرکز بهداشت قم، 10 اخطاریه بهداشتی صادر و 5 مرکز عرضه مواد غذایی پلمب شد.
به گزارش ایسنا، در ادامه صدور 10 اخطاریه بهداشتی به چند مرکز تهیه و عرضه مواد غذایی و اتمام مهلت 48 ساعته برای رفع نواقص، بازرسان بهداشت محیط با حضور در این مراکز اقدام به پلمب مراکز متخلف کردند.
بنا بر این گزارش واحدهای صنفی مذکور شامل 2 واحد جگرکی، یک واحد عطاری، 2 واحد اغذیه‌فروشی، 2 باب نانوایی، یک واحد سوپرمارکت و 2 کارگاه شیرینی‌پزی بودند که به دلیل رعایت نکردن اصول و موازین بهداشتی، عدم رعایت بهداشت فردی، بهداشت محیط و ابزار کار اخطاریه بهداشتی دریافت کردند.
همچنین 5 واحد شامل یک واحد اغذیه‌فروشی، یک واحد جگرکی و عطاری، یک کارگاه شیرینی و نان فانتزی و یک باب نانوایی سنتی به دلیل بی‌توجهی به اخطار بازرسان بهداشت محیط و عدم رفع نواقص بهداشتی پلمب شدند.
مراکز تعطیل‌شده برای فک پلمب با ارائه تعهد محضری از یک هفته تا 10 روز برای رفع نواقص تحت نظارت بازرسان بهداشت محیط اقدام به بازگشایی خواهند کرد تا به فعالیت سالم خود ادامه دهند.

عملیات‌های غیرمجاز ساخت‌وساز متوقف شد
مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم گفت: در زمینه ساخت‌وساز غیرمجاز 1۳۴۶ مورد توقف عملیات در ۶ ماهه نخست امسال وجود داشته است که ۶۰ مورد با حکم دادستانی بوده است.
به گزارش مهر «احمدرضا شفیعی» با اشاره به هماهنگی‌ها و اقدام‌های انجام‌شده در زمینه پیشگیری و برطرف کردن تخلفات شهری اظهار کرد: شاخص اول سد معبر وانت‌بارها و صنوف و دست‌فروشان بوده است که اکنون وضعیت خوبی در این زمینه در هسته مرکزی شهر وجود دارد و هیچ‌گونه وانت‌باری ایجاد مزاحمت و گره ترافیکی در ساعات خاص عبور و مرور مردم ندارد. وی افزود: دست‌فروشان اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) و هسته مرکزی شهر ساماندهی شدند و اکنون وضعیت متکدیان در شهر مطلوب است و وضعیت پیشین در زمینه متکدیان وجود ندارد. مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم با اشاره به آخرین مصوبه شورای عالی اداری کشور در زمینه جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان در شهر گفت: این مصوبه بخشنامه شده بود و دو وظیفه اصلی را به شهرداری داده و ۱۲ ارگان، مسئول ساماندهی متکدیان مشخص شده بودند.  شفیعی با اشاره به اقدام‌های انجام‌شده در زمینه ساخت‌وساز خلاف و حاشیه‌نشینی بیان کرد: اقدامات مناسبی در این زمینه انجام شده است. اکنون ساخت‌و‌سازی در حاشیه شهر وجود ندارد.مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم اظهار کرد: 1۵۷۲ نفر در مجموع ساماندهی شدند که 1۲۳۵ نفر مرد، ۲۹۰ نفر زن و ۴۷ نفر کودک کار بودند. مردان این بخش ۵۹۱ نفر بدون مکان، ۴۵۴ نفر متکدی و ۱۹۰ نفر معتاد و در بین زنان ۱۴۵ نفر بلامکان، ۱۴۰ نفر متکدی و 5 نفر معتاد بوده‌اند.
وی اضافه کرد: 1۸۴۰ نفر دست‌فروش جمع‌آوری شده‌اند که حدود ۳۰۰ نفر به سازمان میادین برای ساماندهی معرفی شدند و ۴۱۱ دستگاه وانت سد معبرکننده اعمال قانون و توقیف شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code