موضوعات
قم

جذابیت‌های محیط‌‌ زیستی استان در اطلس گردشگری

نویسنده: مریم رضوی قم- خبرنگار
این روزها اگر به گفته‌های مدیران استان قم در حوزه اقتصاد و صنعت دقت کنید یا اگر گزارش جلسه‌های اقتصاد مقاومتی را بخوانید...
1396/05/22
این روزها اگر به گفته‌های مدیران استان قم در حوزه اقتصاد و صنعت دقت کنید یا اگر گزارش جلسه‌های اقتصاد مقاومتی را بخوانید  مسأله توسعه صنعت در عمل بیشترین موضوعی است که مدیران استان برای ساماندهی امور اقتصادی مردم به کار می‌گیرند. با این حال کارشناسان محیط‌‌ زیست معتقدند ظرفیت زیستی استان قم بسیار محدود و شکننده است و بیش از ‌اندازه بارگذاری صنعتی  آینده بدی برای استان قم رقم خواهد زد.
مدیرکل محیط‌‌ زیست استان قم این هفته به جلسه بنیاد قم‌پژوهی آمده بود تا بگوید اطلس طبیعت‌گردی استان قم برای معرفی جاذبه‌های طبیعی در حال تدوین است.
به گفته «سیدرحمان دانیالی» اداره‌کل محیط‌‌ زیست در نظر دارد اطلس میراث فرهنگی استان قم را هم تدوین کند. هرچند به ظاهر اطلس میراث فرهنگی ربطی به اداره‌کل محیط‌‌ زیست ندارد، این کار صورت می‌گیرد تا نظر مردم و مسئولان به ظرفیت‌های گردشگری استان قم جلب، و توسعه بی‌رویه صنعتی قدری کنترل شود.
وی با بیان این که بیشتر مردم شهر قم را به حرم حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران می‌شناسند، اظهار کرد: این در حالی است که شهر قم جذابیت‌های طبیعی بسیاری دارد ولی حتی بسیاری از اهالی قم هم این جذابیت‌ها را نمی‌شناسند. تدوین اطلس با هدف معرفی همین جاذبه‌ها تصمیم‌گیری شود.
وی در مورد کمک گرفتن از فعالان محیط‌‌ زیست در جریان این کار گفت: تقریبا 80 درصد اقدام‌ها برای تدوین اطلس طبیعت‌گردی انجام شده و کار اطلس میراثی قم را هم به زودی آغاز خواهیم کرد. در نظر داریم این دو اطلس را در سال جاری به شمارگان هزار نسخه چاپ کنیم.
اداره‌کل محیط‌‌ زیست استان قم توافقی هم با اداره‌کل میراث فرهنگی قم داشته تا این اطلس در اختیار مردم و علاقه‌مندان قرار گیرد.
وی معتقد است در زمینه محیط‌‌ زیست در استان قم سخنرانی‌های بسیاری برگزار می‌شود اما همیشه عملکردها متناسب با خروجی سخنرانی‌های نبوده است.

درک‌نکردن موقعیت محیط زیستی
دانیالی معتقد است این که با وجود چالش‌های سنگین محیط زیستی در استان قم همچنان جاذبه‌های صنعتی از جاذبه‌های طبیعی و میراثی بیشتر مورد توجه هستند  نشان‌دهنده درک‌نکردن موقعیت محیط زیستی استان است.
در دنیایی که درآمد گردشگری به یک و سه‌دهم تریلیارد دلار می‌رسد  سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری هم ضعف اقتصادی دیگری را جبران می‌کند و دیگر نیازی به توسعه صنعت و تخریب محیط‌‌ زیست نداریم.
مدیرکل محیط‌‌ زیست استان قم با بیان این که نیمی از درآمد گردشگری در دنیا مربوط به مناطق تالابی است، گفت: 10 درصد استان قم را تالاب‌ها تشکیل داده‌اند که از ظرفیت گردشگری این مکان‌ها استفاده‌ای نشده است.
پیگیری پویش نذر طبیعت از موضوع‌های دیگری بود که وی به آن اشاره کرد. این پویش را یکی از محیط‌بانان قمی در فضای مجازی راه انداخته است.
دانیالی گفت: ابعاد این پویش می‌تواند بسیار وسیع‌تر از این‌ها باشد. نیازهای محیط زیستی استان قم مانند ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا  سامانه هشدار گرد و غبار و... که با اعتبارات دولتی امکان‌پذیر نیستند می‌توانند با استفاده از ظرفیت خیران و نذر طبیعت پیگیری شوند.
وی معتقد است استان قم در زمینه صنعتی به دنبال بارگذاری بیش از‌ اندازه در عرصه‌های طبیعی است. هر منطقه‌ای ظرفیتی دارد و باید به زیر و بم آن ظرفیت در برنامه‌ریزی‌ها توجه کرد.
مدیرکل محیط‌‌ زیست استان قم در پاسخ به یکی از فعالان محیط‌‌ زیست درباره طرح‌های استخراج از دریاچه نمک گفت: برخی طرح‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود  تخریب‌کننده است و آینده بدی را به وجود خواهد آورد.
وی در مورد جاذبه‌های محیط زیستی دریاچه نمک که می‌تواند جایگزین جاذبه‌های معدنی آن باشد، افزود: این جاذبه‌ها برای خیلی‌ها فوق‌العاده است که باید برای آن برنامه داشته باشیم.
دانیالی گفت: پیشنهاد ما در این زمینه این است که حقابه تأمین شود و به ازای حقابه برداشت هم داشته باشیم چرا که حقابه زیست‌محیطی اگر احیا شود به تبع آن بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
وی در مورد مسأله تأمین حقابه‌های دریاچه نمک اظهار کرد: در سفر اخیری که رئیس سازمان محیط‌‌ زیست کشور به قم آمده بود حقابه‌ها را پیگیری کردیم. پیگیری ما کفاف کار نمی‌دهد. باید مدیران استان این موضوع را پیگیری کنند. نماینده‌های قدرتمند استان می‌توانند این کار را انجام دهند.

لزوم تبیین گردشگری مسئولانه
یکی از مؤلفان اطلس جاذبه‌های طبیعت‌گردی استان قم هم از روند کار تدوین این اطلس صحبت کرد.
«حامد تقوی» با اشاره به اهمیت تبیین گردشگری مسئولانه گفت: معرفی جاذبه‌های فرهنگی در جامعه ضروری است و باید فرهنگ جامعه به ظرفیت لازم در این زمنیه برسد.
به گفته وی  بوته‌کنی  آتش زدن  قطع درختان و زباله ریختن از جمله تخریب‌هایی است که مردم ما در طبیعت انجام می‌دهند اما با این وجود نمی‌شود تا ابد همه جاذبه‌های طبیعی را مخفی کرد.

آفت پوپولیسم محیط زیستی
دیگر فعال محیط‌‌ زیست استان به مسأله رسانه‌ها پرداخت.
به گفته «عباس جعفری» خبرنگاران در مقوله پیگیری مسائل محیط زیستی منسجم عمل نمی‌کنند. اگر هم جایی اتفاقی صورت می‌گیرد به آفت پوپولیسم محیط زیستی دچار شده و کاربرد و کارکرد درستی در مباحث زیست‌محیطی ندارند.
وی معتقد است باید با توسعه گردشگری مسئولانه  رونق اقتصادی ایجاد کرد و جلوی توسعه صنعت و کشاورزی به صورت بی‌رویه را بگیریم.
این کارشناس محیط‌‌ زیست به وضعیت دریاچه نمک هم اشاره کرد.
از نظر وی اکوسیستم شکننده این دریاچه با اجرای برنامه‌های استخراج مواد معدنی نابود خواهد شد. روشی که برای استحصال مواد معدنی در دریاچه نمک پیشنهاد شده روش شورابه است که خلاصه آن خشک کردن آب دریاچه و استفاده از مواد است.
جعفری این روش را تهدیدی برای اکوسیستم دریاچه نمک و شهر قم دانست.
«رضا علی‌اصل»، دیگر فعال محیط‌‌ زیست استان هم تبیین نشدن گردشگری مسئولانه و مطالبات زیست‌محیطی مردم را محصول کم بودن سرانه مطالعه در کشور دانست.
وی معتقد است بزرگان و صاحب‌نظران در حوزه فکری باید قوی‌تر وارد این عرصه شوند و روشنگری کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code