موضوعات
قم

زکات سرلوحه برنامه‌های جمهوری اسلامی شود

نویسنده:
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در پیامی به اجلاس سالانه زکات با اشاره به جایگاه برجسته و اهمیت والای این فریضه، از کم‌کاری در امر اقامه زکات انتقاد کردند...
1396/09/11
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در پیامی به اجلاس سالانه زکات با اشاره به جایگاه برجسته و اهمیت والای این فریضه، از کم‌کاری در امر اقامه زکات انتقاد کردند و گفتند: نظام جمهوری اسلامی باید این فریضه بزرگ را در سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهد. به گزارش ایسنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزاری همایش سالانه برای ترویج زکات را از بزرگ‌ترین توفیق‌های الهی دانستند و با بیان این‌که ما مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید از کم‌کاری در اقامه زکات، عفو و آمرزش خداوند را طلب کنیم، مسئولان همه بخش‌های مرتبط دولتی را به همکاری همه‌جانبه در این امر فراخواندند.
ایشان با استناد به قرآن کریم، «ایتاء زکوه» را از جمله کارکردهای برجسته مجاهدان راه حق پس از پیروزی برشمردند و بر این اساس افزودند: نظام جمهوری اسلامی برای تحقق احکام اسلامی و تشکیل مجتمع اسلامی پدید آمده است، پس باید این فریضه بزرگ را در سرلوحه‌ برنامه‌های خود گذارد. حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین کارهای تحقیقاتی و معرفتی در مورد زکات را ناکافی دانستند و ابراز امیدواری کردند نهضت احیا و ترویج زکات در همه سطوح، به کارکردهای شایسته خود منتهی شود و برکات بی‌پایان آن شامل مردم و کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی شود.
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: از ابتدای سال تا پایان آبان مردم 2500 میلیارد ریال زکات پرداخت کرده‌اند که نسبت به گذشته افزایش یافته است.
«پرویز فتاح» در پنجمین همایش سراسری زکات در قم اظهار کرد: طبق تصمیم گیری شورای زکات کشور 60 درصد وجوه مورد نظر صرف مستمندان و محرومان جامعه و 40 درصد در بقیه موارد مصرفی زکات، هزینه می‌شود.
وی افزود: زکات جمع آوری شده باید در همان مکان هزینه شود و حق صرف زکات یک استان در استان‌های دیگر را نداریم از این رو زکات در استان‌ها و روستاها مشکلات بسیاری از جامعه از جمله جهیزیه، مسکن، تحصیل و اشتغال و سایر موارد مردم را حل کرده است. فتاح با بیان این که 10 درصد مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) قم از چرخه دریافت کمک‌ها خارج شده‌اند، گفت: سال گذشته به همت کمک‌های مردمی و دولت این امر با ایجاد اشتغال و خودکفایی تحقق یافت. عضو شورای عالی زکات گفت: پرداخت زکات باید با فرهنگ‌سازی در جامعه احیا شود تا بتوان مشکلات بسیاری را حل کرد. حجت‌الاسلام‌ والمسلمین «محسن قرائتی» در پنجمین همایش سراسری زکات در مجتمع حضرت معصومه (س) با اشاره به اهمیت زکات در اسلام افزود: اگر بتوانیم در جامعه زکات را احیا کنیم، بسیاری از مصادیق دین نیز احیا می‌شود؛ مؤمنان باید توجه ویژه‌ای به پرداخت زکات داشته باشند زیرا زکات هم ردیف با نماز مورد تأکید بسیار است. وی بیان کرد: اثبات واقعی دین و سنجش دینداری مؤمنان در زکات نیز دیده می‌شود از این رو نباید از چنین فریضه الهی غفلت کرد..ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code