موضوعات
قم

توجه خاص به روستاها

نویسنده: مریم رضوی قم- خبرنگار
وقتی نگاهی به مسائل و معضلات اجتماعی در شهرها می‌اندازیم، مسأله حاشیه‌نشینی به عنوان ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوه‌گر می‌شود...
1396/07/15
وقتی نگاهی به مسائل و معضلات اجتماعی در شهرها می‌اندازیم، مسأله حاشیه‌نشینی به عنوان ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوه‌گر می‌شود. ریشه این حاشیه‌نشینی هم مهاجرتی است که اغلب از سوی روستاها صورت می‌گیرد. بسیاری از کارشناسان معضلات زیست‌محیطی، اقتصادی و معیشتی را که در روستاها رخ می‌دهد، ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در شهرها می‌دانند. همین موضوع موجب شده اقداماتی که در توسعه زیرساخت‌های معیشتی و رفاهی در روستاها انجام می‌شود این روزها اهمیت فوق‌العاده‌ای داشته باشد. این موضوع در سال‌های اخیر حتی در استان قم که حدود 5 درصد جمعیت آن روستانشین هستند هم نشان داده شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم با اشاره به تلاش برای فعال کردن تعاونی‌های روستایی اظهار کرد: دولت دوازدهم با وجود محدودیت منابع به توسعه روستایی بسیار توجه کرده و وام‌های 4 درصد تا سقف 2 میلیارد تومان در روستاهای استان داده می‌شود.
«محسن بهشتی» با اشاره به سازوکار پرداخت این تسهیلات گفت: کنسرسیومی تشکیل شده که محوریت کار در استانداری و معاونت عمرانی است و از عمران روستایی حمایت می‌شود.
به گفته وی بیشتر پروژه‌هایی که برای دریافت این تسهیلات اقدام کرده‌اند در حوزه صنایع دستی بوده‌اند.
کارگاه خیاطی، گلخانه، شیلات، صنایع دستی، بوم‌گردی روستایی، تولید محصولاتی مانند قارچ و... از جمله طرح‌های پراستقبال است که بهشتی از آن نام برد.
وی افزود: ساخت انبار و باسکول و کارخانه خوراک دام و صنایع تبدیلی محور کار تعاونی توسعه روستایی قرار گرفته است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم با بیان این که 4 طرح هادی روستایی در هفته دولت امسال به بهره‌برداری رسید، بیان کرد: باید تلاش کنیم همین چند درصد جمعیت روستایی را که در استان قم داریم، حفظ کنیم.
وی افزود: از دهه‌های پیش در قم همین 50 هزار نفر روستایی را داشتیم و این نشان می‌دهد ظرفیت روستایی در قم بیش از این نیست و باید برای رفاه همین جمعیت توجه کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم با بیان این که 7 هزار وام بنیاد مسکن برای مقاوم‌سازی بناهای مسکونی روستایی اختصاص داده شده است، گفت: دو مخزن آب بزرگ در کوه دو برادران و کوه یزدان هم توسط آب منطقه‌ای در هفته دولت امسال به بهره‌برداری رسید تا تأمین آب شرب روستایی را داشته باشیم.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code