موضوعات
قم

تصویب قوانین شهری تاکسی اینترنتی در قم

نویسنده:
اعضای شورای اسلامی شهر قم در دهمین جلسه رسمی این شورا لایحه جدول حق‌السهم مجریان نرم‌افزار تاکسی اینترنتی، تخلف‌ها و خسارت‌های آن را به تصویب رساندند...
1396/07/19
اعضای شورای اسلامی شهر قم در دهمین جلسه رسمی این شورا لایحه جدول حق‌السهم مجریان نرم‌افزار تاکسی اینترنتی، تخلف‌ها و خسارت‌های آن را به تصویب رساندند.
به گزارش ایرنا، شهردار قم در این جلسه با اشاره به اهمیت موضوع تاکسی اینترنتی با انتقاد از عملکرد شرکت اسنپ به عنوان ارائه‌دهنده این نوع از خدمات در قم و دیگر شهرهای کشور، آن را مغایر با قانون و موازی با وظیفه تعیین‌شده برای شهرداری‌ها یعنی خدمات‌دهی حمل‌ونقلی به شهروندان توصیف کرد.
«سیدمرتضی سقائیان‌نژاد» با بیان این که برای هر مجموعه و نهادی شرح وظایفی مشخص شده است، ولی وقتی کسانی در آن دخالت می‌کند مشکلاتی به‌وجود می‌آید، گفت: اقدام اسنپ در مورد اجرای طرح تاکسی‌موبایل مانند هنگامی است که افرادی در خارج از محدوده شهری ساختمان ایجاد می‌کنند و در این شرایط آب، برق و سایر تسهیلات نباید به آن‌ها داده شود.
شهردار قم همچنین با انتقاد از صدور مجوز برای اسنپ به عنوان شرکتی که به هیچ وجه صلاحیت فعالیت در زمینه حمل‌ونقل را ندارد، افزود: وظیفه حمل‌ونقل عمومی برابر قانون به عهده شهرداری‌هاست. از این رو اگر به واسطه این طرح و از طریق این کانال اینترنتی مباحث دیگری غیر از خدمات مورد نظر به جامعه تزریق شد، همه مسئولیت آن را متوجه شهرداری می‌دانند.
وی با تقدیر از حوزه حمل‌ونقل شهرداری قم و همچنین شورای اسلامی این شهر به خاطر تشخیص به‌موقع و آوردن این مسأله در یک چارچوب مشخص برای کنترل و نظارت دقیق بر آن، افزود: سرعت تصمیم‌گیری در این قضیه بسیار مهم است؛ چراکه در برخی شهرها که اسنپ طرح را انجام داده، به لحاظ اجتماعی مسائلی به وجود آمده که هم‌اکنون حل و فصل آن کار دشواری است؛ از این رو باید هرچه زودتر برای قانون‌مند کردن خدمات حمل‌ونقل بر بستر فضای مجازی تصمیم‌های لازم اتخاذ شود.

شرط همکاری شهرداری با اسنپ
معاون حمل‌ونقل شهرداری قم نیز در این جلسه اظهار کرد: در مورد فعالیت این شرکت چند بحث مهم وجود دارد و آن این که اطلاعات راننده‌ها را به شهرداری نمی‌دهند، در حالی که مسأله امنیت برای شهرداری خیلی مهم است.
«عباس ذاکریان» با یادآوری این که مطابق قانون راهنمایی و رانندگی مصوب سال 89 هرکس بخواهد وارد کار حمل‌ونقل شود، باید از شهرداری مجوز بگیرد، افزود: شرکت اسنپ به شهرداری می‌گوید فقط در صورتی که دادستانی حکم کند، این کار را انجام می‌دهیم.
معاون شهردار قم با تأکید بر این که با این شیوه‌ای که اسنپ خدمات می‌دهد، راننده اصلا شناسایی نمی‌شود، اضافه کرد: اسنپ برای به خدمت گرفتن رانندگان به گرفتن یک قطعه عکس و گواهی‌نامه از آن‌ها اکتفا می‌کند.
وی با تأکید بر این که به هیچ وجه ممکن روش کار اسنپ از نظر امنیتی مورد تأیید شهرداری نیست، گفت: بستری که اسنپ از طریق آن به شناسایی محل مسافر اقدام می‌کند، گوگل‌مپ است، که این هم مورد تأیید شهرداری نیست. چون اگر در آینده گوگل‌مپ به هر دلیلی خدمات‌دهی خود را به ایران قطع کند، سیستم دچار اختلال می‌شود و به همین علت باید از یک نقشه ایرانی استفاده کند که مشکلات امنیتی نداشته باشد.
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم نیز در این جلسه با اشاره به این که طرح تاکسی اینترنتی بر اساس پیگیری‌های شهردار و چهارمین شورای اسلامی شهر از اسفند سال 95 در دستور کار قرار گرفت، افزود: در ابتدا 28 شرکت فعال در این زمینه برای فعالیت در قم اعلام آمادگی کردند که پس از تشکیل یک کارگروه فنی و بررسی آن‌ها از بین این شرکت‌ها، 14 شرکت انتخاب شدند.
«مرتضی عزتی» اضافه کرد: پس از امتیازدهی در مجموع 5 شرکت مورد پذیرش قرار گرفتند و مطابق سیاست‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر کار به بخش خصوصی واگذار شد و این 5 شرکت به 14 شرکت حمل‌ونقلی که تحت نظارت تاکسیرانی قم هستند، معرفی شدند.
وی افزود: در ادامه یک شرایط پیمان 17 صفحه‌ای برای آن‌ها تهیه و یک قرارداد پیشنهادی نیز برای شرکت‌ها نوشته شد و هم‌اکنون نیز تقاضای تصویب جدول حق‌السهم مجریان نرم‌افزار تاکسی و جدول تخلف‌ها و خسارت‌ها را از شورا داریم.
عزتی اظهار کرد: با توجه به این که برخورد نکردن مسئولان با تخلف‌های اسنپ در شهرهای دیگر موجب شد امکان جمع‌آوری آن وجود نداشته باشد، رسیدگی مدیریت شهری قم به این مسأله ضروری است.
«عبدالله جلالی»، رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز با اشاره به فعالیت اسنپ در شهرهای دیگر افزود: در حال حاضر شهرداری قم درصدد است خدمات حمل‌ونقل تاکسیرانی خود را با مدیریت سازمان تاکسیرانی ولی بر بستر اینترنت انجام دهد، که نوعی تغییر روش محسوب می‌شود. «حسین اسلامی» عضو شورای اسلامی شهر قم نیز علت بروز تخلف از سوی اسنپ در شهرهای دیگر را ورود پیدا نکردن تاکسیرانی‌های این شهرها به این موضوع ذکر کرد و افزود: در حالی که سازمان تاکسیرانی قم خود مصمم به راه‌اندازی سیستم اینترنتی خدمات حمل‌ونقل همراه با امنیت کامل است، دیگر دلیلی ندارد کس دیگری این حق و وظیفه‌ای را که بر عهده مجموعه مدیریت شهری است، بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی برای شهروندان اعمال کند و با تصویب لایحه مربوطه نیز می‌توانیم جلوی اقدام‌های موازی را بگیریم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code