موضوعات
قم

تدوین ۲۵۰۰ پایان‌نامه فقهی در مجتمع آموزش عالی فقه

نویسنده:
رئیس مجتمع آموزش عالی فقه از تألیف و تدوین بیش از 2۵۰۰ پایان‌نامه توسط محققان این مجتمع خبر داد...
1396/06/14
رئیس مجتمع آموزش عالی فقه از تألیف و تدوین  بیش از 2۵۰۰ پایان‌نامه توسط محققان این مجتمع خبر داد.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین «مصطفی محامی» با بیان این که 6 مدرسه در مجتمع با ۳۱۵ استاد و 1۶۰۰ طلبه و ۵۰۰ کلاس فعال هستند، بیان کرد: 2۳۰۰ پایان‌نامه دفاع شده و ۳۰۷ پایان‌نامه در حال تدوین است و ۵۶۰ نفر نیز فارغ‌التحصیل شده‌اند و در بخش‌های پژوهشی و تبلیغی فعالیت دارند.
این استاد حوزه با اشاره به تشکیل مدرسه عربی برای کارشناسی فقه و معارف اسلامی در سال گذشته افزود: بر اساس تصمیم مدیران المصطفی(ص)، در سال جاری طلاب سطح 3 و 4 در انتخاب دروس خود آزاد خواهند بود.
حجت‌الاسلام و المسلمین محامی عنوان کرد: همچنین طلاب در گروه‌های چند نفره می‌توانند بر اساس پیش‌فصل‌های تدوین‌شده، پیشنهاد استاد خصوصی بدهند تا با افزایش قدرت انتخاب طلاب، زمینه تدریس برای طلاب مقاطع بالاتر فراهم شود.
رئیس مجتمع آموزش عالی فقه با تأکید بر توسعه فقه‌های تخصصی در این مجتمع اظهار کرد: درصدد هستیم کیفیت آموزش و دروس را افزایش دهیم که توسعه و تعمیق رشته‌های فقه تخصصی دنبال خواهد شد.
این استاد حوزه علمیه با تأکید بر حفظ سنت‌های حوزوی و لزوم پایبندی به آن ادامه داد: تلاش ما در رشد و توسعه آموزشی با سنت‌های حوزوی است و هرقدر این سنت‌ها احیا و محفوظ شوند رشد علمی ما نیز بالاتر خواهد رفت.

فقه مقارن در حوزه توسعه می‌یابد
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به الگو بودن المصطفی(ص) در پرداختن به فقه تخصصی تأکید کرد: فقه مقارن باید در این مجموعه توسعه و ارتقا یابد؛ همچنین در حوزه‌های علمیه نیز جدی‌تر گرفته خواهد شد.
به گزارش ایسنا، آیت‌الله «علیرضا اعرافی» با اشاره به سابقه مدرسه حجتیه و حضور بزرگان حوزه در این مدرسه و تحصیل در آن افزود: این مدرسه با استفاده از تجارب گذشته باید به سمت تربیت فقهای شایسته و مبرز برای بلاد گوناگون عالم برود و طوری شود که در کشورهای مختلف ما چندین مجتهد مهذب و صاحب کرسی تدریس داشته باشیم.
وی  ادامه داد: فقه مقارن و مباحث عمیق در مقارنه مذاهب، امری لازم و جدی برای حوزه است و حوزه علمیه نیز از این مجتمع این انتظار را دارد تا هم عظمت فقه ما متجلی شود و هم راه برای مباحثه علمی میان مذاهب باز شود.
آیت‌الله اعرافی با بیان این که فقه المصطفی باید به صورت جدی در تعامل و تقابل با نظام‌های حقوقی دنیا حرکت کند، بیان کرد: رویکرد مقارن با نظام‌های حقوقی دنیا امری لازم است.
وی اظهار کرد: تأکید بر سطح ۵ از دیگر لوازم ارتقا در این مجتمع است که تاکنون یک دوره از این سطح سپری شده است؛ در این سطح ما دنبال کمیت نیستیم و انتظار داریم در سطح ۵ به فقه‌های تخصصی پرداخته شود.
رئیس المصطفی(ص) عنوان کرد: این مجتمع الگوی آزادی انتخاب درس و استاد در برخی سطوح را ارائه کرده است و ما هم در حوزه علمیه در حال پیاده کردن این سنت هستیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code