موضوعات
قم

تجهیز 8 هزار هکتار اراضی به سیستم آبیاری نوین

نویسنده:
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قم با اشاره به اهمیت مدیریت آب گفت: در سال گذشته 5 هزار هکتار اراضی کشاورزی قم به سیستم آبیاری نوین مجهز شد...
1396/08/30
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قم با اشاره به اهمیت مدیریت آب گفت: در سال گذشته 5 هزار هکتار اراضی کشاورزی قم به سیستم آبیاری نوین مجهز شد و در حال حاضر بیش از 8 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر پوشش سیستم‌های نوین آبیاری است.
«محمدرضا طلایی» در گفت و گو با ایسنا با اشاره به ضرورت مدیریت آب در حوزه کشاورزی اضافه کرد: به طور کلی در 3 سال گذشته اتفاق‌های بسیار خوبی در مدیریت آب در استان شاهد بوده‌ایم تا جایی که در این مدت بیش از 8 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قم زیر پوشش سیستم‌های نوین آبیاری قرار گرفته است.
وی بیان کرد: در این زمینه در حدود 60 میلیارد تومان از اعتبارات ملی در استان به صورت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان پرداخت شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم اظهار كرد: فرهنگ مصرف آب در بخش کشاورزی استان تغییر کرده است و کشاورزان به سمت بهینه سازی مصرف آب در مزارع و باغ‌های خود حرکت کرده اند.
نیاز قم تأمین آب حقابه‌ها طلایی با تأکید بر ضرورت احیای حق‌آبه‌های استان قم اضافه کرد: با تلاش‌های صورت گرفته در سطح استان سال گذشته 3 میلیون مترمکعب آب در رودخانه قم رهاسازی شد.
وی بیان کرد: تا زمانی که 15 هزار مترمکعب آب در رودخانه قم نیاید با مشکلات زیادی از نظر اقلیمی و زیست محیطی روبه‌رو خواهیم بود، امروز مهم‌ترین نیاز قم تأمین آب حقابه‌هاست.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان عنوان کرد: اگرچه کم‌آبی در قم یکی از دغدغه‌های جدی است اما کیفیت آب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است در این زمینه اگر حقابه‌های رودخانه قمرود و قره چای تأمین شود کیفیت آب نیز مطلوب خواهد شد.
وی ادامه داد: انتقال آب به قم یک نعمت بود و حالا باید روی احیای حقابه‌های کشاورزی تلاش شود. در حال حاضر انتقال آب از سد کوچری به میزان 180 میلیون مترمکعب در حال انجام است و 90 درصد از آب قم از همین سد تأمین می‌شود.
طلایی در مورد استفاده از آب‌های فاضلاب در حوزه کشاورزی گفت: در حال حاضر 40 درصد آب وارد فاضلاب می‌شود، البته روند تصفیه آب‌ها برای کشاورزی تا حدی هزینه‌بر است که امیدواریم با راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های متعدد بتوان هزینه‌ها را کاهش داد.
وی بیان کرد: پروژه فاضلاب دوم قم از طریق فاینانس در حال انجام است و فاضلاب پردیسان نیز در دست اجراست. به طور کلی استفاده از ظرفیت فاضلاب در کشاورزی در سطح دنیا یک ظرفیت مهم شناخته می‌شود که باید از آن بهره برد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم افزود: فاضلاب استان مطابق با استانداردهای جهانی در حال ساخت است و می‌تواند ظرفیت‌های خوبی را در تأمین آب کشاورزی فراهم سازد.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code