موضوعات
قم

تجلیل از 10 تعاونی برتر قم

نویسنده:
دوازدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی‌های برتر قم در سالن اجتماعات مجتمع اصناف این استان برگزار و از 10 تعاونی برتر قدردانی شد...
1396/06/14
دوازدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی‌های برتر قم در سالن اجتماعات مجتمع اصناف این استان برگزار و از 10 تعاونی برتر قدردانی شد.
به گزارش ایرنا، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر تقویت تعاونی‌ها و بخش خصوصی گفت: دولت و مجلس باید برای احیای بخش خصوصی جهادی کار کنند.
«احمد امیرآبادی‌فراهانی» اظهار کرد: مطابق قانون اساسی، اقتصاد کشور مبتنی بر 3 بخش دولتی، تعاونی و خصوصی است ولی ما در هیچ یک از این 3 مورد به‌ویژه در بحث بازار سرمایه، بانک‌ها، بیمه‌ها و بورس‌ها عملکرد خوبی نداشتیم.
وی با اشاره به تعاونی‌ها و این که بدون روحیه تعامل و همکاری هیچ‌گاه شاهد تقویت تعاونی‌ها نخواهیم بود، افزود: یکی از مشکلات تعاونی‌ها بحث امنیت شغلی است، و در این میان تعاونی‌های مسکن بیش از سایر تعاونی‌ها با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند.

فعالیت 97 هزار تعاونی در کشور
معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر نقش تعاونی‌ها در حل معضلات اقتصادی کشور گفت: 97 هزار تعاونی و بنگاه اقتصادی فعال در کشور فعالیت می‌کنند.
«حمید کلانتری» در دوازدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی‌های برتر قم اظهار کرد: با توجه به محدودیت موجود در قدرت رقابت‌پذیری در بازارهای داخلی، باید هدف اصلی تعاونی‌ها روی صادرات متمرکز شود، چون در این صورت کیفیت کالاهای تولیدی افزایش می‌یابد و هزینه تمام شده آن نیز کاهش پیدا می‌کند.
وی با اشاره به رشد جالب توجه صادرات تعاونی‌های کشور در سال‌های اخیر گفت: در شرایطی که میزان صادرات تعاونی‌ها در سال 93، 590 میلیون دلار بود این رقم در سال 95 به 2/1 میلیارد دلار افزایش یافته است.
این مسئول کشوری همچنین تعداد اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل تعاونی‌های کشور را نزدیک به نیم میلیون تن ذکر کرد و گفت: 600 اتحادیه استانی و سراسری و 38 اتاق تعاون استانی و شهرستانی در کشور فعالیت می‌کنند، که به طورحتم در صورت اتصال آن‌ها با یکدیگر بزرگ‌ترین شبکه تعاونی ایجاد می‌شود.
معاون وزیر تعاون با اشاره به تعاملات شبکه‌ای تعاونی‌ها، ثروت اصلی تعاونی‌ها را شبکه‌های آن‌ها دانست و افزود: تعاونی‌ها به این سرمایه عظیمی که روی آن نشسته‌اند، هیچ‌گونه توجهی ندارند.
وی با طرح این سؤال که چرا تعاونی‌های تولید در کشور کالاهای خود را به تعاونی‌های مصرف که نزدیک به 5 میلیون عضو دارند، نمی‌دهند و چرا تعاونی‌های مصرف از تعاونی‌های تولید خرید نمی‌کنند، افزود: به‌رغم تلاش‌های تعاونی‌های تولید در بحث باغداری و محصول‌های زراعی سود آن عاید واسطه‌ها می‌شود.
وی ادامه داد: در گذشته تعاونی‌های فرش نیز همین وضعیت را داشتند و بیشتر سود نصیب فروشندگان فرش می‌شد نه بافندگانی که اقدام به تولید و بافت فرش می‌کردند؛ ولی هم‌اکنون به لطف ایجاد تعاونی‌های فرش بیشترین سود حاصل از فروش فرش را تعاونی‌ها کسب می‌کنند و آن‌ها نیز این سود را به اعضای خود که همان بافندگان هستند، باز می‌گردانند و تعاونی فرش جزو یکی از بهترین تعاونی‌های کشور محسوب می‌شود که در حال توسعه است.

اشتغال 23 هزار نفری
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم نیز در آغاز این مراسم با بیان این که در حال حاضر یک‌هزار واحد تعاونی فعال در این استان به ارائه خدمت مشغول هستند، سرمایه این تعداد تعاونی را بیش از 900 میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: بیش از 23 هزار و 500 نفر نیز در این تعاونی‌ها مشغول به کار هستند.
«مصطفی کاویانی» نقش تعاونی‌ها را برای اشتغال فراگیر و حمایت از تولید به ویژه در مناطق روستایی خلاقانه و نوآورانه توصیف کرد و افزود: در همین زمینه طرح روستا تعاون که توسعه و توانمند‌سازی روستایی، رونق اقتصادی، مشارکت سازمان‌یافته و کارآفرینی اقتصاد روستاییان از اهداف عالی آن محسوب می‌شود، به استان‌ها ابلاغ شده است.
وی همچنین با اشاره به اقدام‌های صورت‌گرفته برای اجرای این طرح در این استان، برگزاری جلسه‌های گوناگون، هماهنگی با بخشداران و تشریح این طرح در کارگاه اشتغال و ستاد اقتصاد مقاومتی استان را از جمله آن خواند و افزود: تشکیل 10 تعاونی توسعه روستایی، 2 تعاونی گردشگری، یک تعاونی کشاورزی و یک تعاونی تأمین نیاز از نتایج اجرای این طرح در استان است.

افتتاح 2 طرح عمرانی در اداره راه‌آهن قم
2 طرح عمرانی اداره کل راه‌آهن قم شامل ساختمان اداری سیر و حرکت و ارتقای سیستم ارتباط رادیویی و همچنین 2 زیرگذر با اعتبار بیش از 107 میلیارد ریال در مراسمی با حضور فرماندار قم و برخی از مسئولان استانی در قم به بهره‌برداری رسید.
مدیرکل راه‌آهن قم در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با ایرنا افزود: ایستگاه‌های تابع اداره کل راه‌‌آهن قم به دلیل حجم کار و ترافیک، نیاز مبرم به سامانه‌های راه‌آهن از جمله گراف مکانیزه برای کنترل ورود و خروج قطارهای مسافری و باری داشت.
«محسن اعتماد» افزود: در زمینه ایجاد بستر امن در این بخش و همچنین ضرورت اتصال شبکه ایستگاه‌های قم، قمرود، محمدیه و شوراب به سامانه‌های راه‌آهن و برقراری ارتباط میان کاربران این ایستگاه‌ها، آنتن‌های رادیویی با اعتبار 700 میلیون ریال ارتقا یافت.
وی اضافه کرد: کاهش خطرهای ناشی از اشتباهات نیروی انسانی و ایجاد سرعت در انجام امور مربوط به کنترل قطارهای باری و مسافری از مزایای این طرح است. اعتماد ادامه داد: ساختمان اداری سیر و حرکت نیز با اعتبار 2 میلیارد ریال و با زیربنای 320 مترمربع در محلی مناسب و مسلط به خطوط ایستگاه‌های قطار به بهره‌برداری رسید.
مدیرکل راه‌آهن قم به افتتاح 2 زیرگذر راه‌آهن اشاره کرد و افزود: 2 زیرگذر به نام‌های ولایت و شهید مصطفی خمینی برای جلوگیری از بروز سانحه و تصادف عابر و وسیله نقلیه با قطار و حفظ ایمنی ساکنان حاشیه راه‌آهن در مسیرهای پرتردد ساخته شده است.
وی بیان کرد: این زیرگذرها به عرض 4 متر، ارتفاع 3 متر و طول 16 متر با اعتبار 8 میلیارد و 500 میلیون ریال ایجاد شده و برای عبور معلولان و جانبازان نیز مناسب است.
وی بیان کرد: در 2 سال گذشته 8 سانحه برخورد قطار با عابر پیاده و وسیله نقلیه در محدوده راه‌آهن قم رخ داده است. از ابتدای سال جاری نیز تا پایان تیر، 295 هزار تن از طریق ریل راه‌آهن قم جا‌به‌جا شده‌اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code