موضوعات
قم

بررسی بسترهای صادرات کالاهای قم به قطر

نویسنده:
استاندار قم با اشاره به حمایت دولت از صادرات محصولات به کشورهای خارجی گفت: بسترهای صادرات تولیدات قم به کشور قطر در کمیته تخصصی بررسی شود...
1396/05/21
استاندار قم با اشاره به حمایت دولت از صادرات محصولات به کشورهای خارجی گفت: بسترهای صادرات تولیدات قم به کشور قطر در کمیته تخصصی بررسی شود.
به گزارش ایسنا، «سیدمهدی صادقی» در جلسه کارگروه تخصصی اقتصادی استان قم با اشاره به روابط دو کشور ایران و قطر، استفاده از تجربه‌های سفیر ایران در قطر برای افزایش مراوده‌های تجاری را خواستار شد و افزود: باید کمیته‌ای تخصصی برای شناخت ظرفیت‌ها و بسترهای صادرات محصولات و کالاهای تولید استان قم به کشور قطر ایجاد شود.
وی همچنین با اشاره به آغاز به کار دولت دوازدهم ابراز امیدواری کرد: مسئولان استان با انگیزه بیشتری برای رفع دغدغه‌های اقتصادی مردم تلاش کنند.
صادقی با اشاره به نیاز کشور به سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، مشارکت مردم در اقتصاد را امری ضروری برای توسعه و ترقی کشور دانست و افزود: جذب سرمایه‌گذاری خارجی در زمینه انتقال فناوری روز دنیا به داخل حائز اهمیت است و باید مورد حمایت جدی مسئولان قرار گیرد.
سفیر ایران در کشور قطر نیز در این جلسه، مرز هوایی و دریایی ایران و قطر را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: فرصت بسیار مناسبی برای افزایش مراوده‌های اقتصادی بین 2 کشور وجود دارد.
«محمدعلی سبحانی» با اشاره به بعضی از چالش‌های فعالیت‌های تجاری بین 2 کشور افزود: با جلسه‌هایی که بین مسئولان ایران و قطر برگزار شد، بعضی از این مشکلات از جمله نیاز تاجران برای روادید حل شده است.

قم نیازمند ۳۰ هزار تخت اقامتی و پذیرایی است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم گفت: ۱۱ هزار تخت ثابت در استان داریم و این تعداد بسیار اندک است در حالی‌که ما نیازمند ایجاد ۳۰ هزار تخت اقامتی و پذیرایی در طول سال هستیم.
«عیسی رضایی» نیز در این جلسه اظهار کرد: در افق چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران باید حداقل 20 میلیون گردشگر ورودی به کشور داشته باشیم که سالانه چیزی برابر 5/5 میلیون نفر به کشور وارد می‌شوند. وی افزود: سالانه بیش از 2/5  میلیون نفر گردشگر به شهر قم وارد می‌شوند که غالب آن‌ها از کشور عراق، کویت و بحرین هستند و از کشور قطر کمتر جمعیت وارد ایران می‌شود که باید در این زمینه مسلمانان و به‌ویژه شیعیان قطری را تشویق و ترغیب به ورود کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری در شهر قم را مورد اشاره قرار داد و گفت: 11 هزار تخت ثابت در استان داریم و این تعداد بسیار اندک است در حالی‌که ما نیازمند ایجاد 30 هزار تخت در طول سال هستیم.
در ادامه جلسه رئیس اتاق تعاون استان قم با اشاره به تجربه موفق ایران در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در شهر مسقط اظهار کرد: در فاز نخست بازارچه ارائه محصولات داخلی در شهر مسقط ایجاد کردیم. این که آیا می‌توان در شهر دوحه نیز چنین بازارچه‌ای ایجاد کرد یا نه، جای بحث دارد. این آمادگی در استان وجود دارد که مقدمات کار برای برپایی نمایشگاه در این شهر پیگیری شود.
«حاج‌‌ابراهیمی» بیان کرد: استان قم آمادگی لازم برای اعزام متخصص به مناطق شیخ‌نشین در زمینه درمان زیبایی و دهان و دندان را دارد؛ همچنین اعزام استادکار و کارگران زیرمجموعه در صنوف مختلف مانند نانوا از کارهای دیگری است که در صورت توافق سفارت ویزای اقامت و کارشان برای قطر می‌تواند به وجود آید.

فراهم کردن زمینه صادرات فرش قم به قطر
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش استان قم با بیان این که استان قم یکی از قطب‌های مهم فرش در کشور است، گفت: در قطر نیز می‌توان بازار خوبی داشت، باید بستری فراهم شود تا نمایشگاهی حتی در خود سفارتخانه دایر شود.
«ابوالفضل رجبیان» در این جلسه با اشاره به برپایی نمایشگاه فرش در کشور ژاپن افزود: برپایی این نمایشگاه بسیار موفق بود از این‌رو انجام کار اقتصادی نیز باید یکی از کارهای مهم دیپلمات‌های ما در کشور قطر باشد و در زمینه فرش می‌توان بسترهای خوبی در کشور قطر ایجاد کرد.
در ادامه جلسه، مدیرکل گمرک‌های استان قم با بیان این که مهم‌ترین کاری که باید در زمینه سرمایه‌گذاری استان انجام گیرد تدوین کتاب یا سی‌دی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قم است، اظهار کرد: ناپایداری سرمایه‌داری و سرمایه‌گذاری مهم‌ترین مشکلی است که در استان قم وجود دارد از این‌رو کتاب سرمایه‌گذاری در قم باید نقشه راهی به ما بدهد که مبتنی بر خوشه‌های صنعتی و سرزمین و با محوریت اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی باشد.
«حسن یاسری» ادامه داد: در صورتی ‌که چنین اتفاقی بیفتد معافیت‌های تسهیلات گرفته خواهد شد؛ همچنین شفاف‌سازی در سرمایه‌گذاری سبب می‌شود بدانیم در کجاها می‌توان معافیت ایجاد کرد و این مسأله ثباتی برای ما ایجاد می‌کند که سرمایه‌گذار در کجاها سرمایه‌گذاری کند یا در کجاها می‌تواند خدمات گردشگری انجام دهد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code