موضوعات
قم

امکانات مقابله با آتش در شهرک های صنعتی استاندارد است

نویسنده: سیدحامد حسینی قم - خبرنگار
وقوع حادثه در واحدهای صنعتی موضوعی است که در یک سال اخیر در کانون توجه قرار گرفته است. وقوع ۵ حادثه بزرگ حریق در واحدهای صنعتی نیرو‌ها و تجهیزات سازمان آتش‌‌نشانی شهر قم را روانه شهرک‌های صنعتی کرد...
1396/05/15
وقوع حادثه در واحدهای صنعتی موضوعی است که در یک سال اخیر در کانون توجه قرار گرفته است. وقوع ۵ حادثه بزرگ حریق در واحدهای صنعتی نیرو‌ها و تجهیزات سازمان آتش‌‌نشانی شهر قم را روانه شهرک‌های صنعتی کرد و به گفته کار‌شناسان این روند خطری برای شهر محسوب می‌شود. چراکه اگر امکانات و تجهیزات آتش‌نشانی از شهر خارج شود با وقوع حادثه‌ای ناگهانی در شهر خسارت‌های ‌جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.
«امیر طیبی‌نژاد»، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم، در گفت‌و‌گو با همشهری به تشریح پیگیری‌ها و اقدام‌های صورت‌گرفته برای تجهیز و ایجاد ایستگاه‌های آتش‌نشانی در شهرک‌های صنعتی پرداخت.

بنا به گفته کار‌شناسان آتش‌نشانی به ازای هر ۳۰۰ کارخانه باید یک ایستگاه آتش‌نشانی ایجاد شود. وضعیت شهرک‌های صنعتی در این مقوله به چه صورت است؟
واحدهای صنعتی در بدو حضور در شهرک‌های صنعتی ابتدا به امضای قرارداد با شرکت شهرک‌ها اقدام می‌کنند که طرف قرارداد محسوب می‌شوند. پس از تکمیل نقشه به ساخت و ساز اقدام می‌کنند؛ از همین رو آمار اعلامی افراد طرف قرارداد با این شهرک صنعتی هستند. بر این اساس در حال حاضر شهرک‌ها و نواحی صنعتی شکوهیه ۱۳۳۱ واحد، محمودآباد ۱۶۸ واحد، قنوات ۱۱۱ واحد، سلفچگان ۹۹ واحد، شهاب ۶۲ واحد، الغدیر ۵ واحد، خورآباد ۳۲ واحد، دستجرد ۲۶ واحد، سیرو۳۶ واحد و طغرود ۴۵ واحد طرف قرارداد دارد.
این که گفته می‌شود به ازای ۳۰۰ کارخانه باید یک ایستگاه آتش‌نشانی داشته باشد چنین استانداردی وجود ندارد. با این وجود شهرک‌های صنعتی شکوهیه، ثامن‌الائمه قنوات، سلفچگان، محمودآباد و ناحیه صنعتی طغرود دارای ایستگاه آتش‌نشانی هستند و شهرک شکوهیه که دارای ایستگاه بزرگ و دارای ۴ دستگاه ماشین آتش‌نشانی ولوو است که در حریق‌های اعلام‌شده از طرف واحدهای صنعتی طبق استاندارد، در کمتر از ۳ دقیقه در محل حادثه حضور می‌یابند. با این که بر اساس استاندارد سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در هر ۳۰۰ متر طول باید یک شیر هیدرانت نصب شود که این مهم در همه شهرک‌های صنعتی قم انجام شده است. در شهرک‌های صنعتی، آی‌سی‌تی و الغدیر نیز زیرساخت‌های اولیه ایجاد شده است.

سالانه چه میزان اعتبار برای تجهیز امکانات آتش‌نشانی تخصیص داده می‌شود؟
از سال ۸۶ تا ۹۵ به میزان ۳۶۰ میلیارد ریال از اعتبارات داخلی این شرکت صرف ایجاد و تجهیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قم شده است. با توجه به این که بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی امور داخلی شهرک‌های صنعتی به بخش خصوصی واگذار شده، راهبری و هزینه‌های جاری و سایر هزینه‌های دیگر به عهده شرکت‌های خدماتی خود شهرک‌های صنعتی است که سالانه مبالغ جالب توجهی را در بر می‌گیرد.

چه‌اندازه تا میزان استانداردهای لازم در بحث ایمن‌سازی واحدهای ایمنی فاصله داریم؟
در مورد میزان استانداردهای لازم ایمن‌سازی واحدهای صنعتی از قبیل تهیه شناسنامه hse  و ممیزی ایمنی صنعتی از ابتدای آذر 95 شروع شده و در حال حاضر ادامه دارد. در مشاعات شهرک استانداردهای ایمنی از قبیل نصب شیر هیدرانت و ایستگاه آتش‌نشانی، علائم و هشدارهای ایمنی رعایت شده است ولی داخل واحدهای صنعتی از لحاظ ضوابط، مقررات و پیاده‌سازی موارد ایمنی برعهده اداره کار استان است. با وجود این شرکت سخت‌گیری‌های لازم در مورد استقرار موارد ایمنی در واحدهای صنعتی را انجام داده و می‌دهد. واحدهای صنعتی نیز باید برای جلوگیری از انتشار حریق به واحدهای مجاور حریم ۵ متر را رعایت کنند.

به گفته مدیر ایمنی شرکت شهرک‌ها واحدهای صنعتی استقبالی از مسأله ایمن‌سازی واحد‌ها ندارند، با توجه به بالابودن ضریب خطر واحدهای صنعتی به لحاظ جنس فضا، فعالیت‌ها و این که میلیارد‌ها سرمایه در حوادث در معرض خطر هستند راهکار چیست؟
واحدهای صنعتی در مرحله ساخت‌وساز و راه‌اندازی واحد سرمایه‌گذاری زیادی انجام می‌دهند ولی به دلیل نبود فرهنگ‌سازی مناسب و بی‌توجهی به مسائل ایمنی در مرحله آخر برای ایمن‌سازی و پیاده‌سازی زیرساخت و تجهیزات ایمنی مقاومت آن طور که شایسته و لازم است اقدام نمی‌کنند. گاهی با بی‌توجهی به هشدار‌ها و اخطارهای اعلامی توسط کار‌شناسان نیز مقاومت می‌کنند که ناشی از نا‌آگاهی و نبود اعتقاد به بحث ایمنی است. از این رو ترویج فرهنگ ایمنی باید از اولویت‌های صداوسیما و رسانه‌های گروهی استان باشد.
حوادثی که در یک سال اخیر رخ داده بیشتر به دلیل رعایت نکردن موارد ایمنی بوده است و برخی از واحدهای صنعتی از استخدام مسئول ایمنی خودداری می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code