موضوعات
قم

افزایش ماندگاری سوهان قم برای صادرات به اروپا

نویسنده:
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم از انجام تحقیقات ویژه برای افزایش ماندگاری سوهان قم برای صادرات به کشورهای اروپایی خبر داد...
1396/06/22
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم از انجام تحقیقات ویژه برای افزایش ماندگاری سوهان قم برای صادرات به کشورهای اروپایی خبر داد.
«امیرهوشنگ طیبی‌نژاد» در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به ثبت ملی برند سوهان قم، اظهار کرد: با همکاری‌ کارخانه گز سکه اصفهان و کارخانه سوهان قم توانستیم میزان ماندگاری سوهان قم را افزایش دهیم تا بتوانیم به کشورهای همسایه صادرات داشته باشیم.
وی افزود: اگر بخواهیم سوهان قم را به کشورهای دورتر و اروپا صادر کنیم باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا بتوانیم ماندگاری سوهان را افزایش دهیم.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم با بیان این که سوهان قم دچار تغییر و تحول‌های بسیاری در عرصه‌های مختلف شده است، عنوان کرد: یکی از تغییرات این محصول در عرصه بسته‌بندی است که توانسته با طرح‌های جدید و جذاب، خود را در بازارهای ایران و کشورهای همسایه معرفی کند.
وی از تغییر نگرش‌های سنتی به عنوان یکی از عوامل موفقیت کارخانه‌ها یاد کرد و گفت: خیلی از تولیدکنندگان به خصوص در بخش خوشه‌ها حاضر به تغییر نگرش سنتی خود نیستند و عملا نمی‌توانند به موفقیت چشمگیری دست‌ یابند.
طیبی‌نژاد با بیان این که تولیدکنندگان ظرفیت بسیار بالایی دارند، بیان کرد: اگر شرایط به گونه‌ای باشد که بتوانیم از تمام ظرفیت تولیدکنندگان بهره ببریم می‌توانیم در سال‌های نه‌چندان دور محصولاتمان را به همه کشورهای دنیا عرضه کنیم.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم با تأکید بر این که باید بر تولیدکنندگان خارجی که محصولات ما را تولید می‌کنند نظارت وجود داشته باشد، اظهار کرد: استان قم محصولات و تولیدات مهمی دارد که می‌توان آن‌ها را به سایر کشورهای دنیا صادر کرد ولی نباید مانند فرش دستباف قم اسیر سودجویی تولیدکنندگان خارجی شود و این محصولات را با کیفیت پایین به نام محصول ایرانی تولید و عرضه کنند.

صادرات ۵۰۰ دستگاه خودروی نیمه‌سنگین از قم به عراق
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان گفت: ۵۰۰ دستگاه خودروی نیمه‌سنگین توسط یکی از شرکت‌های مستقر در این منطقه به کشور عراق و اقلیم کردستان صادر می‌شود.
«سیدمهدی علیزاده‌طباطبایی» در گفت‌وگو با مهر افزود: یکی از شرکت‌های مستقر در این منطقه که از سال ۹۴ فعالیت خود را آغاز کرده است، توانسته ۲۲۰۰ دستگاه از انواع کامیونت‌ها را تولید و مونتاژ کند.
وی با تأکید بر این که صادرات ۵۰۰ دستگاه خودرو در دستور کار این شرکت قرار دارد، اضافه کرد: در شرایط کنونی و با وجود انواع محدودیت‌ها و تحریمْ صادرات خودرو یک کار بزرگ و مهم است.

توجه به بخش خصوصی
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان با اشاره به شعار امسال که به نام «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» نام‌گذاری شده است، بیان کرد: یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی، توجه به خصوصی‌سازی و کاهش تصدی‌گری دولت است.
وی گفت: توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان از بدو تأسیس تا حمایت از شرکت‌های موجود نیز یکی دیگر از مواردی است که در اقتصاد مقاومتی اهمیت بسیار دارد.
علیزاده‌طباطبایی افزود: بیش از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در این استان حضور دارند که کارآفرینی خوبی هم به همین واسطه ایجاد شده است.

کیفیت نباید فدای کمیت شود
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان با اشاره به این که شرکت‌ها نباید کیفیت را فدای کمیت کنند، اظهار کرد: اغلب آسیب‌های واردشده به بخش تولید و صادرات صنایع داخلی ما از این نقطه بوده است.
قرار است در فاز اول ۵۰۰ دستگاه به ارزش ۱۷ میلیون دلار صادرات داشته باشیم که این کار با صادرات ۱۵ دستگاه خودرو آغاز و تا پایان سال نیز ۴۸۵ دستگاه دیگر به کردستان کشور عراق، صادر خواهد شد.
ارزش هر دستگاه خودرو اعم از خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین حدود ۳۵ هزار دلار است.

برداشت 218 تن عسل در استان
مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان قم از برداشت 218/5  تن عسل در سال گذشته در این استان خبر داد.
به گزارش ایسنا، «منصور دیان‌اردستانی» افزود: با رشد روز افزون و مدرنیزه شدن صنعت کشاورزی در جهان و استفاده از سموم شیمیایی برای مبارزه با آفات و گسترش روش تک‌زراعی، جمعیت بسیاری از حشرات گرده‌افشان کاهش یافته است.
وی افزود: تعداد زیادی از گیاهان گلدار برای تولید بذر و میوه (بقای نسل) نیاز به این حشرات مفید دارند و زندگی ما و بسیاری از جانداران نیز طبعاً وابستگی به فعالیت آن‌ها دارد.
دیان‌اردستانی ادامه داد: زنبورهای عسل، یکی از مهم‌ترین حشرات گرده‌افشان برای تولید تجاری میوه‌اند و باغ‌داران می‌توانند با این حشرات مفید در کیفیت و کمیت محصول خود را تضمین کنند.
مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان قم بیان کرد: در استان تعداد 213 زنبوردار با 18 هزار و 239 کندو مشغول فعالیت هستند.
دیان‌اردستانی با تأکید بر این که استفاده از زنبور عسل موجب افزایش عملکرد مزارع کلزا به میزان حداقل 30 درصد می‌شود، ادامه داد: با توجه به افزایش سطح زیر کشت این گیاه در سال‌های آتی در استان می‌توان از این ظرفیت به نحو مطلوبی استفاده کرد و از آن‌جایی که هر هکتار کلزا می‌تواند نیاز‌های غذایی 5 تا 6 کندو را برآورده سازد، می‌توانیم با همکاری شرکت تعاونی 2 هزار کندو به جمعیت زنبورستان‌های استان اضافه کنیم.
وی گفت: باتوجه به اعلام اداره کل دفتر طیور و زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی، اجرای طرح آمارگیری از زنبورستان‌های استان به طور هم‌زمان در سراسر کشور و به مدت 36روز در اواخر مهر انجام خواهد شد که در طول این مدت کلنی‌های زنبور باید مستقر شوند و هر گونه نقل و انتقال کلنی ممنوع است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code