موضوعات
قم

آغاز طرح استفاده از پساب برای فضای سبز قم

نویسنده:
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: اقدام‌های اولیه طرح استفاده از پساب برای استفاده در فضای سبز پیرامونی شهر آغاز شده و در سال جاری 15 میلیارد ریال اعتبار به آن اختصاص پیدا کرد...
1396/05/22
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: اقدام‌های اولیه طرح استفاده از پساب برای استفاده در فضای سبز پیرامونی شهر آغاز شده و در سال جاری 15 میلیارد ریال اعتبار به آن اختصاص پیدا کرد.
«پیام جوادیان» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با توجه به این که پساب شهری با تصفیه شدن به عنوان یک منبع پایدار می‌تواند در فضای سبز مورد استفاده قرار گیرد، از سال پیش برنامه‌ریزی برای عملی شدن این طرح آغاز شده و در حال پیگیری برای اجراست.
وی با اشاره به اقدام‌های زیربنایی شهرداری برای شبکه آب فضای سبز شهری قم اظهار کرد: با توجه به این که یکی از نیازها و ضرورت‌های توسعه فضای سبز پایدار تأمین منابع آب پایدار و کافی است، اقدام‌های اساسی در این زمینه آغاز شده است.
جوادیان بیان کرد: دومین اقدام در سال جاری تهیه طرح جامع آب فضای سبز برای رفع نواقص شبکه فعلی و پیش‌بینی و توسعه شبکه آبرسانی در زمینه فضای سبز شهری است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم افزود: در این زمینه با همکاری اداره کل دفتر فنی و عمرانی و حمل‌و‌نقل و ترافیک استانداری قم، این طرح آماده و قرارداد منعقد شده و شرکت مشاور در حال فعالیت است.
وی با اشاره به سومین اقدام برای توسعه فضای سبز پایدار نیز گفت: اخذ مجوز چاه برای تأمین آب و جداسازی حداکثری شبکه آبیاری فضای سبز از آب شرب شهری نیز اقدام جالب توجه در این زمینه بود.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم ادامه داد: همکاری در ساخت تصفیه‌خانه‌های لوکال نیز انجام شده که علاوه بر شبکه فاضلاب شهری از پساب خروجی برای آبیاری فضای سبز استفاده خواهد شد.
وی ادامه داد: این موضوع نیز در حال پیگیری است و نخستین تصفیه خانه لوکال در شهرک قدس ایجاد خواهد شد.
جوادیان گفت: استفاده از پساب استخرهای شهر نیز در دستور کار است که نخستین مورد آن انجام شده و بقیه موارد نیز انجام می‌شود.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم اظهار کرد: تغییر در الگوی کشت و استفاده از گونه‌های پوششی مقاوم و درختچه‌های زینتی به جای چمن نیز از دیگر اقدام‌ها برای بهینه‌سازی در مصرف آب بوده است.
وی گفت: تجهیز و نوسازی تجهیزات چاه‌های در اختیار فضای سبز و استفاده حداکثری از سیستم‌های آبیاری تحت فشار بارانی و قطره‌ای در توسعه فضای سبز از برنامه‌های اجرایی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم بوده است. همچنین اصلاح سیستم آبیاری قبلی هم از دیگر برنامه‌های اجرایی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم بوده است.
شهردار قم تیر امسال اعلام کرد: به دلیل این که شهر قم در یک اقلیم خشک قرار دارد، ایجاد فضای سبز در این شهر اهمیت زیادی دارد و باید سرانه فضای سبز هر نفر در شهر قم را به صورت سالانه سه مترمربع افزایش دهیم.
به گفته شهردار قم در سال 95 بیش از 300 هکتار به کمربند فضای سبز قم افزوده‌ شد و در سال 96 نیز به همین میزان به کمربند فضای سبز شهر قم افزوده خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code