موضوعات
قم

اطلس طبیعت‌گردی استان قم تدوین شد

نویسنده:
مدیرکل محیط‌‌ زیست استان قم از انتشار اطلس طبیعت‌گردی استان قم در سال جاری خبر داد...
1396/05/21
مدیرکل محیط‌‌ زیست استان قم از انتشار اطلس طبیعت‌گردی استان قم در سال جاری خبر داد.
به گزارش مهر، «سیدرحمان دانیالی» در جلسه بنیاد قم‌پژوهی با اشاره به این که بیشتر مردم شهر قم را به حرم حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران می‌شناسند، اظهار کرد: این در حالی است که شهر قم جذابیت‌های طبیعی بسیاری دارد که شاید اهالی هم آن را نشناسند.
وی افزود: اکثر استان‌ها اطلس طبیعت‌گردی و میراثی دارند اما جاذبه‌های طبیعی در استان قم معرفی نشده است؛ به همین خاطر تصمیم گرفتیم اطلسی برای معرفی جاذبه‌های طبیعی و میراثی تهیه کنیم.
مدیرکل محیط‌‌ زیست استان با اشاره به این که اطلس طبیعت‌گردی هزار نسخه چاپ رنگی خواهد داشت، گفت: ۸۰ درصد پیگیری‌های مربوط به انتشار این اطلس به پایان رسیده و گردآوری اطلس میراثی قم نیز با همکاری میراث فرهنگی در دستور کار قرار دارد.
وی اضافه کرد: با وجود چالش‌های زیست‌محیطی که در استان قم داریم، هنوز جاذبه‌های صنعتی بیشتر مورد توجه است. دانیالی گفت: به دنبال معرفی جاذبه‌های گردشگری استان هستیم تا برای توسعه اقتصادی استان گردشگری بیش از صنعت مورد توجه قرار گیرد.
به گفته وی درآمد گردشگری یک و سه‌دهم تریلیارد درآمد است که نیمی مربوط به مناطق تالابی است. از طرفی ۱۰ درصد مساحت استان قم را تالاب‌ها تشکیل می‌دهند. مدیرکل محیط‌‌ زیست استان با بیان این که طبیعت‌گردی مسئولانه می‌تواند مانع از ضربه به محیط‌‌ زیست شود، بیان کرد: به جز انتشار این 2 اطلس که برای امسال برنامه‌ریزی شده، طرح محیط‌بان مجازی را هم توسط یکی از محیط‌بانان استان قم پیگیری می‌کنیم.
مدیرکل محیط‌‌ زیست استان اظهار کرد: نذر طبیعت طرح زیبای دیگری است که توسط دوستداران محیط‌‌ زیست در قم شکل گرفته است.

برگزاری همایش وقف و محیط زیست
دانیالی با اشاره به برگزاری همایش وقف و محیط‌‌ زیست در استان قم برای ترویج نذر طبیعت ادامه داد: با ظرفیت خیران می‌توانیم نیازهای محیط زیستی استان قم مانند ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، سامانه هشدار گرد و غبار و... را برطرف کنیم چرا که این کارها با اعتبارات دولتی امکان‌پذیر نخواهد بود.
مدیرکل محیط‌‌ زیست استان با اشاره به همراهی سازمان محیط‌‌ زیست استان قم با توسعه برخی از صنایع و شهرک‌های صنعتی گفت: در این عرصه البته باید ظرفیت استان قم را در نظر بگیریم و بارگذاری بیش از ‌اندازه در استان نداشته باشیم.  وی با اشاره به طرح‌هایی که برای استخراج مواد معدنی از دریاچه نمک مطرح می‌شود، اظهار کرد: برخی از روش‌هایی که برای این کار مطرح شده آینده خطرناکی را برای قم رقم خواهد زد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code