موضوعات
قم

اسکان 5 هزار زائر در موکب حضرت معصومه(س) در کربلا

نویسنده:
مدیر اجرایی موکب حضرت معصومه(س) گفت: سال گذشته ظرفیت اسکان در موکب حدود 3 هزار نفر بود، اما امسال این ظرفیت را در هر شب به 5 هزار نفر خواهیم رساند...
1396/07/18
مدیر اجرایی موکب حضرت معصومه(س) گفت: سال گذشته ظرفیت اسکان در موکب حدود 3 هزار نفر بود، اما امسال این ظرفیت را در هر شب به 5 هزار نفر خواهیم رساند. به گزارش فارس، «محمود پارچه‌باف» با اشاره به برنامه‌های امسال موکب در اربعین گفت: امسال همت خود را برای اسکان زائران گذاشتیم و میزان اسکان زائران را نسبت به سال گذشته افزایش دادیم. سال گذشته ظرفیت اسکان در موکب حدود 3 هزار نفر بود اما امسال این ظرفیت را در هر شب به 5 هزار نفر خواهیم رساند. اولویت در کربلا اسکان و ارائه خدمات سرویس بهداشتی و حمام به زائران است. وی افزود: برای پذیرایی در هر وعده در ایام شلوغ تا سقف 7 هزار نفر آمادگی داریم. این پذیرایی در محل اسکان صورت می‌گیرد؛ همچنین میان‌وعده‌هایی همچون نوشیدنی‌های سرد و گرم اعم از آب، شربت، آب‌میوه، چای و دمنوش را به زائران خواهیم داد، در وعده‌های غذایی میوه هم به زائران می‌دهیم. سال گذشته حدود 20 تن میوه به کربلا بردیم و امسال هم بنا داریم این کار را انجام دهیم.

برنامه‌های فرهنگی در موکب
پارچه‌باف با اشاره به برنامه‌های فرهنگی موکب اظهار کرد: همه اقدام‌ها برای پذیرایی از زائران مقدمه‌ای برای انجام کارهای فرهنگی در موکب است. در این موکب برگزاری نماز جماعت در 3 نوبت صورت می‌گیرد؛ همچنین هر شب در حسینیه موکب حضرت معصومه(س) که 400 مترمربع مساحت دارد، سخنرانی‌ مذهبی داریم. سینه‌زنی و مداحی هر شب با حضور مداحان اهل‌بیت(ع) در حسینیه موکب صورت می‌گیرد.
پارچه‌باف ادامه داد: دسته عزاداری مردم استان قم امسال در ایام اربعین از محل موکب به سمت حرم امام حسین(ع) و حرم حضرت عباس(ع) حرکت خواهد کرد و در این زمینه هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: در ایام اربعین در بین روز در خیمه‌ها و در محل‌های اسکان زائران، برنامه روایت‌گری حرکت عاشورایی را به صورت تصویری داریم، همچنین برگزاری نشست‌های معرفتی در چادرهای اسکان زائران در موکب پیش‌بینی شده است.

3شب اقامت برای هر زائر
مدیر اجرایی موکب حضرت معصومه(س) بیان کرد: موکب حضرت معصومه(س) از 10 صفر پذیرش زائران را در کربلا شروع خواهد کرد، در این موکب برای هر زائر حداکثر 3 شب اقامت می‌دهیم تا زائران بیشتری از خدمات موکب بهره ببرند، فعالیت موکب حضرت معصومه(س) حداقل تا 2 روز بعد از اربعین ادامه پیدا می‌کند، البته اگر زائران به حد نصاب برسند، زمان فعالیت موکب تمدید خواهد شد. موکب‌های عراقی در کربلا در غروب اربعین جمع می‌شوند ولی ما تا حداقل غروب روز 22 صفر به خدمت‌رسانی به زائران خواهیم پرداخت.

خدمت‌رسانی به زائران
پارچه‌باف گفت: نیروهایی که از شهر قم برای خدمت‌رسانی در این موکب به کربلا اعزام می‌شوند حدود 140 نفر هستند، اما برخی افراد هم در شهر کربلا به موکب می‌پیوندند که تعدادشان حدود 60 نفر است. تعداد عوامل موکب حضرت معصومه(س) اعم از بخش فرهنگی، رسانه‌ای، آشپزخانه و ایستگاه‌های صلواتی حدود 200 نفر است. وی افزود: محل موکب در خیابان حضرت زهرا(س) در شهر کربلاست؛ البته سال گذشته موکب شهدای منا هم در کنار موکب حضرت معصومه(س) بود، ولی امسال این موکب نیست. سال گذشته به 12 موکب خدمات‌رسانی می‌کردیم و 1500 وعده غذای اضافی در هر وعده در اختیار موکب‌های دیگر می‌گذاشتیم.

ارائه خدمات جانبی
مدیر اجرایی موکب حضرت معصومه(س) بیان کرد: خدمات جنبی موکب مواردی همچون برپایی آرایشگاه به مدت 12 ساعت در روز، خیاط‌خانه برای دوخت و دوز لباس زائران، واکس صلواتی، خدمات ارتباط تلفنی با ایران به صورت رایگان، اینترنت وای‌فای و برپایی نانوایی برای طبخ نان گرم است. در موکب اخبار ایران را در کمترین زمان در اختیار زائران قرار می‌دهیم.
پارچه‌باف ادامه داد: سال گذشته در موکب حضرت معصومه(س) حدود 18 هزار نفر برادر و خواهر اسکان داده شدند و از 132 هزار نفر در 3 وعده پذیرایی کامل صورت گرفت. سال گذشته هزینه موکب یک میلیارد و 50 میلیون تومان بود و امسال پیش‌بینی می‌کنیم هزینه‌های موکب حضرت معصومه(س) 10 تا 15 درصد افزایش پیدا کند. وی اظهار کرد: امسال با توجه به برنامه‌ریزی برای افزایش اسکان نیاز به 2 هزار پتو، 2 هزار مترمربع موکت و 2 هزار مترمربع چادر داریم؛ این نکته را باید یادآور شوم که هزینه‌های موکب توسط مردم تأمین می‌شود.
همچنین به دنبال برگزاری جلسه‌هایی با هیأت‌های مذهبی و خطبای استان قم برای تبلیغ موکب حضرت معصومه(س) هستیم.

جمع‌آوری موکب بعد از مراسم اربعین
مدیر اجرایی موکب حضرت معصومه(س) اضافه کرد: با توجه به این که موکب حضرت معصومه(س) مکانی در شهر کربلا دارد، وسایل موکب پس از ایام اربعین جمع می‌شود و در کانتینرهایی در مکانی خاص در شهر کربلا نگهداری می‌شود تا در اربعین سال بعد دوباره استفاده شود. وی گفت: البته لازم است زمینی برای مردم شهر قم در کربلا خریده و مکان مناسبی برای اسکان مردم در این شهر در نزدیکی حرمین کربلا ساخته شود. مقدمات این کار انجام شده است و خرید زمین و ساخت‌وساز با کمک مردم صورت خواهد گرفت.

امکانات درمانی
پارچه‌باف ادامه داد: راه‌اندازی یک درمانگاه مجهز را با حضور پزشکان مرد و زن و پرستاران در این موکب در دستور کار داریم، سال گذشته 2 نفر در درمانگاه موکب حضرت معصومه(س) از مرگ حتمی نجات پیدا کردند. موکب حضرت معصومه(س) در واقع یک شهرک مجهز است و در این موکب ژنراتور برق هم داریم.
مدیر اجرایی موکب حضرت معصومه(س) اظهار کرد: عراق از لحاظ موکب‌های پذیرایی در ایام اربعین اشباع شده است؛ ولی هنوز در زمینه اسکان در این کشور کمبود هست. مهم‌ترین چالش در ایام اربعین در شهر کربلا بحث اسکان است؛ چون ایستایی زائران ایرانی در این شهر زیاد است. امسال به دنبال افزایش ظرفیت اسکان در موکب حضرت معصومه(س) هستیم و نصب پنکه‌هایی در چادرهای اسکان زائران را پیش‌بینی کرده‌ایم تا آن‌ها در رفاه باشند.

13 ایستگاه جدید در خط دوم بی‌آرتی
مدیرکل نظارت بر پروژه‌های عمرانی و ساختمانی شهرداری قم از ایجاد 13 ایستگاه جدید در خط B بی‌آرتی قم خبر داد. به گزارش فارس، «عباس حلوائی‌زاده» با اشاره به راه‌اندازی خط B بی‌آرتی شهر قم اظهار کرد: این خط در مسیر خیابان 19 دی راه‌اندازی خواهد شد. وی با بیان این که 13 ایستگاه بی‌‌آرتی برای ساخت خط B در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: این ایستگاه‌ها در کارگاه در حال مونتاژ هستند که تلاش داریم تا 2 ماه آینده آن‌ها را تکمیل کنیم. حلوائی‌زاده با تأکید بر این که فونداسیون‌های این ایستگاه‌ها در حال اجراست، افزود: پیش‌بینی شده فونداسیون و نصب ایستگاه‌ها حداکثر تا 2 ماه آینده تکمیل شود. وی با تأکید بر این که خط B بی‌آرتی شهر قم در خیابان 19 دی اجرا می‌شود، بیان کرد: این ایستگاه‌ها بخشی از ایستگاه‌های خط دوم بی‌آرتی شهر قم هستند که به مرور بقیه آن‌ها اجرایی خواهند شد.
حلوائی‌زاده همچنین با اشاره به وضعیت خط A بی‌آر‌تی شهر قم اضافه کرد: این خط نیز در مسیر دیگری از شهر در خیابان امام خمینی(ره) است که بخش زیادی از ایستگاه‌های آن به صورت اختصاصی ساخته و اجرا شده است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code