موضوعات
قم

استقرار 5 موکب از قم در مهران

نویسنده:
رئیس ستاد بازسازی عتبات استان قم گفت: هم‌زمان با ایام اربعین حسینی ۵ موکب از قم در منطقه مهران مستقر می‌شود که در این زمینه سه موکب تاکنون شناسنامه دریافت کرده‌اند....
1396/06/22
رئیس ستاد بازسازی عتبات استان قم گفت: هم‌زمان با ایام اربعین حسینی ۵ موکب از قم در منطقه مهران مستقر می‌شود که در این زمینه سه موکب تاکنون شناسنامه دریافت کرده‌اند.
به گزارش مهر، «علی‌اکبر عطایی» در جلسه ستاد اربعین حسینی که در ستاد بازسازی عتبات عالیات قم برگزار شد در سخنانی با اشاره به جلسه‌هایی که برای استقرار موکب‌ها در مهران برگزار شده است، عنوان کرد: طبق تصمیم‌گیری‌ها مقرر شد موکب‌ها از مهران بیرون روند و این شهر در اختیار خود استان ایلام و موکب‌هایی که در مهران است قرار گیرد.
وی در ادامه به موکب مسجد مهران اشاره کرد و افزود: در روزهای پیک کاری در این موکب ۵۵ هزار پرس غذا پخت و توزیع می‌شود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات قم بیان کرد: قم آمادگی ایجاد 5 موکب را در مهران دارد که در این زمینه برای 3 موکب شناسنامه صادر شده و مدارک 2 موکب دیگر هم در حال تکمیل است.
وی با بیان این که در سال گذشته ۲۱۷ کامیون و تریلر از قم به عراق و مهران فرستاده شد، اضافه کرد: این تعداد کافی نیست و برای خدمت‌رسانی نیازمند کامیون و تریلرهای بیشتر هستیم.
عطایی موکت، آرد و اتوبوس را از جمله مسائلی دانست که باید مورد توجه زائران باشد و موکب‌ها هم باید حساب متمرکز برای واریز پول داشته باشند.
وی در ادامه به تهیه غذا برای زائران اشاره کرد و گفت: ستاد اربعین قم نیازمند ۱۰۰ تن آرد برای تهیه غذاست و مسئولان در نظر دارند تهیه غذا را به سمت غذاهای نانی ببرند.

تکریم ویژه از زائران اهل‌سنت اربعین حسینی
معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم با تأکید بر آمادگی همه‌جانبه دستگاه‌های مسئول برای پذیرایی از زائران اقلیت‌های مذهبی راهپیمایی اربعین حسینی گفت: زائران اهل‌سنت و پیروان سایر مذاهب که در این راهپیمایی شرکت می‌کنند، باید به صورت ویژه تکریم شوند.
به گزارش ایرنا، «یونس عالی‌پور» در جلسه ستاد راهپیمایی اربعین حسینی اظهار کرد: دستگاه‌های قم باید برای پذیرایی از زائرانی که هنگام بازگشت از کشور عراق در قم توقف می‌کنند، آماده باشند.
وی با مهم دانستن حضور اهل‌سنت و دیگر مذاهب مانند مسیحیت در این اجتماع عظیم و باشکوه افزود: تکریم از زائران اهل‌سنت در وحدت‌آفرینی میان شیعه و سنی تأثیر بسزایی دارد و باید از این ظرفیت برای تبیین و اراده گفتمان اسلام و انقلاب اسلامی به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.
عالی‌پور با اشاره به این که مجموعه مسئولان استان قم از چند ماه پیش درصدد فراهم کردن شرایط و امکانات لازم برای برپایی راهپیمایی اربعین هستند، اضافه کرد: با برگزاری جلسه مشترک با معاون وزیر کشور عراق و همچنین سفر وزیر کشور عراق به قم، شرایط به خوبی فراهم شده و هیچ‌گونه دغدغه و نگرانی برای اعزام زائران به این آیین عظیم را نداریم.
«محسن اوروجی»، مدیرکل مدیریت بحران قم، نیز در این جلسه با اشاره به آمادگی همه‌جانبه اعضای کمیته امداد و نجات استان برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت‌گرفته و همچنین سیاست‌های ابلاغی، نیروهای هلال‌احمر در داخل عراق و نیروهای دانشگاه علوم پزشکی نیز در مرز مهران مستقر خواهند شد.

راه‌اندازی کمپین «از قم شهر کریمه اهل‌بیت(س) تا صفر مرزی»
کمپینی با نام «از قم شهر کریمه اهل‌بیت(س) تا صفر مرزی» با هدف تهیه و ارسال لوازم‌التحریر برای دانش‌آموزانی که در نقاط مرزی کشور تحصیل می‌کنند در قم راه‌اندازی شد.
به گزارش مهر، مدیر این کمپین گفت: این کمپین برای حمایت از دانش‌آموزان ساکن در نقاط صفر مرزی تشکیل شده است و برنامه‌های مؤسسه جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها در حمایت از دانش‌آموزان بی‌بضاعت این مناطق اجرا می‌شود.
«راضیه رضایی» اظهار کرد: کمپین نقطه صفر مرزی از سال گذشته آغاز به کار کرد و امسال برای دومین بار این طرح را شروع کرده است.
مسئول کمپین دانش‌آموزان صفر مرزی ادامه داد: این کمپین که با شعار «مرزها فقط یک خط نیستند... سرزمین‌هایی هستند برای زندگی مردمانی عاشق» با هدف حمایت از منطقه صفر مرزی تشکیل شده است، حمایت از کودکان در حال تحصیل مناطق محروم مرزی را سرلوحه قرار داده است و کیف‌ها و لوازم اهدایی مردم را به دست کودکان در حال تحصیل در این مناطق می‌رساند.
وی اضافه کرد: بسیاری از ما آن‌قدر خودمان را در شلوغی کلانشهرها غرق کرده‌ایم که وقتی برایمان از غریبگی بچه‌ها با مداد رنگی و بردن گونی به جای کیف حرف می‌زنند تعجب می‌کنیم. «شاید باور نکنید؛ ولی بچه‌هایی در این مناطق هستند که شکل پاهایشان به خاطر نداشتن کفش دفرمه شده. بچه‌هایی که به جای کیف از گونی استفاده می‌کنند و از ما می‌خواهند برایشان مداد رنگی بفرستیم تا کمی با رنگ آشنا شوند.»
رضایی ادامه داد: کمک به این پویش، ساز و کار چندان پیچیده‌ای ندارد تا جایی که شما می‌توانید کیف‌های سالمی را که دارید پس از شست‌وشو از لوازم‌التحریر و دفتر نو پر کنید، به مؤسسه طلوع در استان‌ها و در نهایت به دست کودکان مناطق صفر مرزی برسانید.
مدیر کمپین حمایت از دانش‌آموزان صفر مرزی بیان کرد: جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها مهربانی شما را به دست کودکان در حال تحصیل نقاط صفر مرزی ایران می‌رساند. کمک کنیم و دست به دست هم دهیم و بچه‌های وطنمان را راهی مدرسه کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code