موضوعات
قم

استفاده از قندهای طبیعی در وعده صبحانه

نویسنده:
کارشناس ارشد تغذیه مرکز بهداشت قم گفت: دانش‌آموزان از قندهای طبیعی از جمله خرما، عسل و شیره انگور در وعده صبحانه استفاده کنند، چراکه سبب افزایش هوشیاری، نشاط و سطح یادگیری آن‌ها می‌شود...
1396/07/19
کارشناس ارشد تغذیه مرکز بهداشت قم گفت: دانش‌آموزان از قندهای طبیعی از جمله خرما، عسل و شیره انگور در وعده صبحانه استفاده کنند، چراکه سبب افزایش هوشیاری، نشاط و سطح یادگیری آن‌ها می‌شود.
«فائزه عسکری» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: برای وعده صبحانه، مصرف غذاهای مقوی و مغذی اما سبک و پروتئینی از جمله تخم‌مرغ، شیر و لبنیات توصیه می‌شود.
وی اضافه کرد: استفاده از غذاهای سرخ‌شده همچون سیب‌زمینی، سوسیس و کالباس در وعده صبحانه پیشنهاد نمی‌شود و باید از مصرف غذاهای پختنی به ویژه غذاهایی که از روز گذشته مانده است، اجتناب شود؛ زیرا سبب کسالت دانش‌آموز می‌شود. وی بیان کرد: انواع میوه‌های تازه و خشک‌شده، مغزها، شیر، ساندویچ‌های سالم همچون نان و پنیر و گردو، نان و پنیر و سبزی، نان و تخم‌مرغ، نان و مربا و عسل، از میان‌وعده‌های مناسب برای دانش‌آموزان در مدارس است. عسکری اظهار کرد: مصرف میان‌وعده‌های نامناسب از جمله کیک، پفک و چیپس موجب اضافه‌وزن و چاقی در افراد و در دانش‌آموزان کم‌وزن نیز سبب کاهش اشتها می‌شود.
وی ادامه داد: میان‌وعده‌های نامناسب دارای مواد مغذی مورد نیاز بدن همچون انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی نیست و مصرف آن می‌تواند سبب ابتلای دانش‌آموزان به کم‌خونی و کوتاه‌قدی و نیز موجب کاهش یادگیری شود. وی تأکید کرد: خطر بلوغ زودرس در دانش‌آموزان مبتلا به اضافه‌وزن از جمله نکات مهمی است که باید مورد توجه جدی والدین قرار گیرد؛ زیرا بلوغ زودرس می‌تواند سبب کوتاهی قد شود. کارشناس تغذیه در ادامه گفت: با شروع فصل مدارس، تغییر ساعت خواب دانش‌آموزان از مشکلاتی است که با آن مواجه می‌شویم. اغلب دانش‌آموزان عادت داشته‌اند در ایام تعطیلات دیر به رختخواب بروند و دیرتر از خواب بیدار شوند.
وی افزود: استمرار این روند سبب حذف اصلی‌ترین وعده غذایی یعنی صبحانه و خواب‌آلودگی دانش‌آموز سر کلاس می‌شود و حذف صبحانه نیز سبب کاهش سطح توجه، تمرکز و یادگیری دانش‌آموز می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code