موضوعات
قم

اختتامیه هفتمین جشنواره سراسری شعر بسیج

نویسنده:
مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره سراسری شعر بسیج با عنوان «زلال رضوی» در سالن شهید آوینی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با حضور شاعران و مداحان برجسته کشوری برگزار شد...
1396/05/22
مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره سراسری شعر بسیج با عنوان «زلال رضوی» در سالن شهید آوینی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با حضور شاعران و مداحان برجسته کشوری برگزار شد.
به گزارش فارس، در این مراسم استادان برجسته شعر کشور از جمله استاد محمدعلی مجاهدی، پیشکسوت شعر آیینی کشور، حضور داشتند. مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره شعر بسیج به همت و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، راویان فتح، حوزه شهید بهشتی ناحیه امام حسن(ع)، ناحیه امام رضا(ع) و سازمان بسیج هنرمندان استان قم برگزار شد.
دبیر علمی جشنواره شعر زلال رضوی محمدعلی مجاهدی است.
در این مراسم به رسم ادب و یادبود از مصطفی محدثی، عضو شورای عالی شعر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، رضا اسماعیلی شاعر، پژوهشگر و منتقد شعر انقلاب، حسین اسرافیلی شاعر پیشکسوت انقلاب در عرصه‌های حماسی و مذهبی و علیرضا قزوه نویسنده و شاعر معاصر تقدیر شد.

زبان و قلم سلاح شاعران است
استاد شعر آیینی کشور گفت: زبان و قلم سلاح شاعران است و با استفاده از آن‌ها می‌توانند به جهاد و مقابله با تهاجم دشمنان بپردازند.
به گزارش فارس، «محمدعلی مجاهدی» در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره سراسری شعر بسیج با اشاره به استقبال خوب جوانان قمی از هفتمین جشنواره شعر بسیج، اظهار کرد: با توجه به جمعیت محدود شهر قم در زمینه شعر آیینی شاعران این استان حرف اول را در کشور می‌زنند.
وی افزود: پیامبر اکرم(ص) در اوایل بعثت، ابتدا اشعاری را که بدون ارزش معنوی بود، در اسلام ممنوع کردند؛ همچنین مقام رسالت و نبوت را از شاعری منزه کردند و سپس به تشویق شاعران برای ادامه فعالیت و سرودن شعر پرداختند.
استاد شعر آیینی کشور با بیان این که هر شعری با هر محتوایی در نظر اسلام قداست ندارد و مورد قبول پیامبر(ص) نیست، عنوان کرد: در زمان جاهلیت، اعراب از شعر به عنوان یک رسانه کوبنده استفاده می‌کردند و بیشتر کلماتی را به عنوان شعر به کودکان می‌آموختند تا در مسیر حرکت پیامبر اکرم(ص) قرار گیرند و به ایشان ناسزا گویند.
وی اضافه کرد: اهل‌بیت(ع) در جایگاه شعر آیینی احادیث بسیاری فرموده‌اند که نشان از این دارد که شاعرانی که در قلمرو شعر آیینی فعالیت می‌کنند مورد توجه و عنایت اهل‌بیت(ع) هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code