موضوعات
قم

«سوهان روح»؛ فرصتی برای کشف استعدادهای طنز

نویسنده:
نشست خبری جشنواره طنز مکتوب سوهان روح با حضور رئیس حوزه هنری و دبیر جشنواره شعر طنز سوهان روح برگزار شد.
1396/05/16
به گزارش همشهری، رئیس حوزه هنری استان قم با ابراز خرسندی از این که شعر و نثر طنز در قم در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است، اظهار کرد: در همین سال‌ها بسیاری از شاعران و طنزنویسان قمی در رویدادها و جشنواره‌های ملی طنز حائز رتبه‌های برتر شده‌اند. این نشان می‌دهد طنز و طنازی در فرهنگ و هویت مردم قم جایگاه ویژه‌ای  دارد.
«مجدالدین معلمی» از برگزاری 27 نشست طنز قمپز توسط حوزه هنری قم خبر داد و گفت: نخستین جشنواره طنز مکتوب سوهان روح در سال 91 و دومین دوره آن در سال 93 برگزار شد. دوره سوم نیز شهریور سال جاری و در ایام دهه ولایت در قم برگزار می‌شود.
معلمی با بیان این که در شعر و متن طنز می‌توان مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را با رویکرد اصلاحی به خوبی مطرح کرد، افزود: برگزاری مستمر نشست‌ها و جلسه‌های قمپز در قم نشان داد که می‌توان بدون حاشیه‌سازی با زبان طنز به نقد پرداخت و این مسأله باید به الگویی در دیگر مسائل تبدیل شود.
وی محفل قمپز را یکی از پرمخاطب‌ترین و آزادترین محافل ادبی در کل کشور توصیف کرد و گفت: خط قرمز ما در این گونه برنامه‌ها، رعایت اصول اخلاقی و هویتی و نیز حفظ کیفیت شعر و مطالب طنز است و این گونه نیست که در خواندن یا نخواندن شعر و متنی دخالت کرده باشیم.
رئیس حوزه هنری قم با اشاره به کمبود جدی بانوان شاعر و نویسنده طنزپرداز گفت: به برکت برگزاری همین محافل طنز قمپز، شاهد شناسایی و معرفی برخی از بانوان خوش‌ذوق و خوش‌قلم شده‌ایم که بعضی از آن‌ها در کشور شناخته شده هستند.
وی بر لزوم توجه ویژه به مسأله آموزش در عرصه طنزپردازی به خصوص در بخش مکتوب تأکید کرد و گفت: آموزش‌های تخصصی و مستمر موجب زایش شعر و متن طنز در قم شده و در همین زمینه تاکنون کارگاه‌های متعدد شعر با حضور و مدیریت دکتر عباس احمدی در حوزه هنری قم برگزار شده است.

تلاش برای شناسایی استعدادهای ادبیات طنز
دبیر جشنواره ملی شعر طنز سوهان روح نیز با بیان این که این جشنواره در موضوع‌های آزاد، فرهنگ شهروندی، بخش ویژه و نیز بخش مربوط به هجو آل‌سعود برگزار می‌شود، اظهار کرد: شناسایی استعدادهای ادبیات طنز در شهر قم، حمایت از طنز هدفمند و فاخر، تلاش برای ارتقای سطح انتقادپذیری جامعه و به خصوص مسئولان و در نهایت حمایت ویژه از گویش قمی که دارای ظرفیت بسیار بالایی در طنازی است، از جمله مهم‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره است که سومین دوره آن شهریور برگزار می‌شود.
«عباس احمدی» با بیان این که علاقه‌مندان تا 20 مرداد برای ارسال آثار خود فرصت دارند، افزود: علاقه‌مندان برای شرکت در جشنواره می‌توانند آثار خود را به پست الکترونیکی sohane. roh@gmail. com ارسال کنند یا به صورت حضوری آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع تحویل دهند.
وی بیان کرد: در پایان دومین دوره جشنواره سوهان روح کتاب مجموعه آثار برتر با عنوان سوهان روح منتشر شد و در این دوره نیز حدود 40 اثر برگزیده در کتابی با عنوان سوهان روح 2 منتشر و در مراسم اختتامیه جشنواره رونمایی می‌شود.
دبیر جشنواره ملی شعر طنز سوهان روح خواستار حمایت مالی نهادهای استان در برگزاری این گونه جشنواره‌ها شد و افزود: سازمان فرهنگی‌ورزشی شهرداری قم حمایت خوبی از این جشنواره به عمل آورده و با توجه به بضاعت مالی کم حوزه هنری نیاز است که نهادها به کمک بیایند تا شاهد برگزاری برنامه‌ها و جشنواره‌های خوب و باشکوه در قم باشیم.
این شاعر و طنزپرداز قمی گفت: در این دوره از جشنواره طنز مکتوب سوهان روح به طور نمادین از یکی از شاعران مطرح قمی در دوران قاجار، شاطرعباس صبوری‌قمی تجلیل به عمل می‌آید که دیوان شعر داشته و به عنوان یکی از مفاخر ادبی قم مطرح است.
وی با اشاره به درخشش شاعران و طنزنویسان قمی در جشنواره‌های مختلف کشور از جمله جشنواره سوره حوزه هنری افزود: طنزهای شاعران و نویسندگان قمی با وجود داشتن دغدغه اجتماعی و فرهنگی و برخورداری از سوژه‌های ارزشمند، دارای ساختار و محتوایی قوی و غنی است و این مسأله مورد تأکید بسیاری از استادان تراز اول شعر و متن طنز در کشور نیز قرار گرفته است.
احمدی اضافه کرد: چنانچه مدیران و مسئولان استانی در عین نقدپذیری، به فکر خدمت به مردم باشند در شهر قم می‌توان مانند بسیاری از شهرهای کشور مراسم شاد و طنز برگزار کرد و با نگاه شیرین طنز به مشکلات جامعه نگریست و به طرح آن‌ها پرداخت.

قم از فقر زیرساخت‌های مناسب فرهنگی و ورزشی رنج می‌برد
مدیرعامل سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری قم گفت: شهر قم از فقر زیرساخت‌های مناسب فرهنگی و ورزشی رنج می‌برد و باید در جبران و رفع این کمبودها تلاش کرد.
«مجید رفیعی» در نشست خبری جشنواره طنز مکتوب سوهان روح اظهار کرد: تلاش در زمینه توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و حمایت‌های مالی است که در این خصوص با توجه به این که دست ما تا حدودی در مسائل مالی و بودجه‌ای در شهرداری بسته است، در شأن مردم قم کارهای شاخصی انجام نشده است.
وی افزود: البته با حمایت‌های شهردار قم برنامه‌های خوبی را در دستور کار داریم و هدفمان در وهله اول ایجاد و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در کلانشهر قم است.
رفیعی گفت: کارهای جالب توجهی از نظر زیربنایی برای توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی استاندارد در قم آغاز شده که بهره‌برداری از آن‌ها می‌تواند منجر به تحول چشمگیر در عرصه‌های فرهنگی، ورزشی و هنری در شهر قم شود.
مدیرعامل سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری قم با اشاره به آمادگی برای واگذاری تالار شهر قم به شهرداری برای تکمیل و بهره‌‌برداری از این زیرساخت مهم فرهنگی اظهار کرد: در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، رایزنی خوبی برای واگذاری تالار شهر از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به شهرداری قم انجام شده تا به زودی این مجموعه نیز در اختیار شهروندان در عرصه خدمات فرهنگی و هنری قرار گیرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code