موضوعات
قزوین

کیفی‌سازی تولیدات سینمای جوان استان

نویسنده: آرش صالحی قزوین-خبرنگار
با توجه به امکانات و زیرساخت‌های محدود فیلم‌سازی در استان، انجمن سینمای جوان قزوین را می‌توان تأثیرگذارین نهاد در حوزه تولیدات سینمایی دانست...
1396/06/21
با توجه به امکانات و زیرساخت‌های محدود فیلم‌سازی در استان، انجمن سینمای جوان قزوین را می‌توان تأثیرگذارین نهاد در حوزه تولیدات سینمایی دانست که مهم‌ترین رسالت آن، حمایت از هنرجویان سینما و فیلم‌سازان جوان استان است. به مناسبت فرارسیدن روز 21 شهریور که روز ملی سینما نامیده شده، با «محسن آقالر» که مدیریت این انجمن را به عهده دارد، گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

گویا سینمای جوان بر مبنای سینمای آزاد شکل گرفته است. در این باره کمی توضیح دهید.
از اواخر دهه 1340 «سینمای آزاد» که ساختاری مشابه سینمای جوان کنونی داشت در تهران و چند شهر بزرگ مانند آبادان و اهواز شکل گرفت. هنرمندان سینمای آزاد، فیلم‌سازانی خودجوشی بودند که در قالب کانون‌های فیلم شروع به کار می‌کنند و با بهره‌گیری از فیلم‌های 8 میلی‌متری، آثار سینمایی خود را که عمدتاً در گونه مستند بود، می‌ساختند. این قبیل سینماگران در قزوین هم بودند، منتها هیچ گاه صاحب تشکیلات و ساختار منسجمی نشدند. با این حال، به صورت جسته و گریخته فیلم‌هایی خلق کردند که من یکی 2 تا از آن‌ها را دیده‌ام.

سینمای جوان بر اساس چه نیازی و چطور به وجود آمد؟
پس از وقوع انقلاب اسلامی و به ویژه انقلاب فرهنگی که لزوم ایجاد انجمن‌هایی برای رشته‌های مختلف هنری احساس شد، در سال 1364 در تهران، انجمن سینمای جوان ایران به وجود می‌آید. بعد این انجمن، شروع به تأسیس و راه‌اندازی نمایندگی‌هایی در مراکز استان‌ها می‌کند. با توجه به این که در آن زمان، قزوین جزو استان زنجان و شهرستان به حساب می‌آمد، به لطف حضور و تلاش‌های فیلم‌سازی به نام «بهروز طاهری» که اصلیتی تاکستانی دارد و پس از چندین بار رایزنی مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با متولیان آن روز سینمای جوان کشور، قزوین، به عنوان نخستین شهرستانی شناخته می‌شود که دفتر انجمن سینمای جوان در آن برپا می‌شود. این رویداد در همان سال 64، یعنی اولین سال تأسیس سینمای جوان ایران رخ می‌دهد.

اعضای مؤسس انجمن سینمای جوان قزوین چه کسانی بودند؟
نخستین مسئول یا مدیر انجمن «بهروز طاهری» است که به مدت 3 سال، سکان هدایت این انجمن را به عهده می‌گیرد. در دوره اول انجمن سینمای جوان قزوین، چهره‌های شاخصی حضور دارند که هسته اصلی و اعضای هیأت مؤسس انجمن را تشکیل می‌دهند. از جمله این هنرمندان می‌توان از «حسن لطفی»، «ذبیح‌الله رحمانی» و «مرتضی متولی» نام برد که تا امروز هم در عرصه سینمای کشور، چهره‌های شاخصی محسوب می‌شوند. در این دوره، فیلم‌سازان خوبی مانند «جعفر نصیری‌شهرکی» و «داوود شفیع‌خانی» کم‌کم در انجمن پا می‌گیرند و تولید فیلم‌ها، در قالب 8 میلی‌متری صورت می‌گرفت. اولین فیلمی که در انجمن سینمای جوان قزوین تولید می‌شود، «خودکار ساعتی» نام دارد. از جمله تولیدات سینمایی مهم انجمن در آن سال‌ها، فیلم‌های «در انتظار»، «دیو دیو» و «سرباز کوچولو» هستند که به ترتیب توسط مرتضی متولی، حسن لطفی و «زهره متولی» ساخته شدند. فیلم «نان» اثر جعفر نصیری شهرکی، نخستین فیلمی است که در یکی از جشنواره‌های خارجی در کشور اسپانیا، برنده جایزه بین‌المللی می‌شود.

نسل دوم فیلم‌سازان انجمن از چه زمانی پا به عرصه می‌گذارند؟
بین سال‌های 1370 تا 1380، «سیدیحیی عرشی‌ها» مسئولیت انجمن را به عهده می‌گیرد. در این دوران، نسل دوم سینماگران انجمن به وجود می‌آیند که از جمله آن‌ها می‌توان به «محمدرضا تیموری»، «ابوالفضل سروش‌مهر»، «مهدی وثوق‌نیا» و «محمدرضا صادق‌پور» اشاره کرد. یکی از شاخص‌ترین نماینده‌های این نسل که در نیمه اول دهه 70 شکل گرفت محمدرضا تیموری است که در زمره بهترین فیلمبرداران فعلی سینمای مستند ایران به شمار می‌آید. درست از این زمان است که به تدریج، فیلم‌سازی با قطع 8 میلی‌متری کنار گذاشته شده و ساختن فیلم‌های ویدیوئی متداول می‌شود. با شروع دهه 80 که جعفر نصیری‌شهرکی، مدیریت انجمن را به دست می‌گیرد، نسل سوم فیلم‌سازان قزوینی که اعضای آن مانند «عطا مجابی»، «سپیده بهزادی» و «شهرام رحیمی» همگی متولد دهه 60 هستند، شکل می‌گیرد.

در چه زمانی و به چه دلایلی، روند تولید در انجمن، رونق بیشتری داشته است؟
در دهه 80، به خصوص در اواسط این دهه، سقف تولیدات انجمن واقعاً بالا بود. این رونق در تولید، 2 علت عمده داشت. یکی این که جمعیت جوان دهه 60 از بقیه دهه‌ها بیشتر بوده است. جوانانی که با انگیزه و علاقه‌مند بودند و دوست داشتند به هر صورتی که شده، فیلم بسازند. در آن زمان، 3 تا دوره آموزشی فیلم‌سازی در طول یک سال برگزار می‌کردیم که تا امروز هم، بی‌سابقه بوده است. به همین خاطر تولیدات سینمایی انجمن در آن مقطع، به 50 تا 60 فیلم در سال هم رسید. دومین دلیل رونق و شکوفایی تولیدات سینمایی ما در این دوره، بودجه مناسبی بود که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین انجمن سینمای جوان کل کشور، در اختیار انجمن سینمای جوان استان گذاشته می‌شد. پس از این دوران، میزان تولیدات ما به یک سطح ثابت که بین 20 تا 30 فیلم در سال است، کاهش پیدا کرد.

برگ برنده امروز انجمن را نسبته به گذشته چه می‌دانید؟
مهم‌ترین تحولی که در سال‌های اخیر در انجمن سینمای جوان قزوین اتفاق افتاده است، حرکت به سوی کیفی شدن تولیدات سینمایی است. پیش از این، کمیت آثار ساخته شده در انجمن به کیفیت آن‌ها می‌چربید. به وجود آمدن فناوری‌های دیجیتال در فیلم‌سازی که تبادل فیلم‌ها را راحت‌تر و همچنین گسترش فضای مجازی که به دست آوردن اطلاعات سینمایی را آسان کرده، سبب شده که سینماگران امروز انجمن، از دانش گسترده‌تر و سطح کیفی بالاتری نسبت به اسلاف خود بهره‌مند باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code