موضوعات
قزوین

نمایشگاهی برای قاب‌های «وضوح»

نویسنده: آرش صالحی قزوین-خبرنگار
نمایشگاه گروهی عکس «وضوح» که به نمایش 30 قطعه عکس از 22 هنرمند عکاس استان اختصاص دارد...
1396/09/01
نمایشگاه گروهی عکس «وضوح» که به نمایش 30 قطعه عکس از 22 هنرمند عکاس استان اختصاص دارد، چند روزی است که در نگارخانه «تماشا» واقع در مجتمع فرهنگی و هنری «ارشاد» قزوین گشایش یافته و تا 5 آذر (یکشنبه) هر روز از ساعت 17 تا 20 پذیرای علاقه مندان هنرهای تجسمی، به ویژه دوستداران هنر عکاسی خواهد بود. در این نمایشگاه که به همت مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین برپا شده، آثاری از «آتنا آدین فر»، «حسین اسلامی»، «فاطمه بخشی»، «وحید بصیری»، «حامد پارسایی»، «رومینا پشامی»، «گلنوش توفیقی»، «زهرا جباری»، «متینه چرچی زاده»، «مهدیه حیاتی»، «شیرین رضامند»، «توران رضایی»، «سحر مژدهی»، «مهسا ساعدی»، «علیرضا سالاری»، «نرگس شهسواری»، «نرگس صفری»، «زهرا صفوی»، «مجید کاظمی»، «سحر مقدم»، «مهدیه مرداهی» و «حانیه مرشدی» به نمایش عمومی گذاشته شده اند.

نحوه شکل گیری و موضوع نمایشگاه
سرپرست هنری این نمایشگاه درباره چگونگی شکل گیری آن به همشهری گفت: عکس‌های ارائه شده در نمایشگاه، حاصل زحمت و تلاش یک ساله جمعی از دانشجویان عکاسی استان است که طی 2 نیم سال تحصیلی عکاسی شده‌‌اند و پس از بررسی و نقد تخصصی، بهترین عکس‌ها برای عرضه در نمایشگاه برگزیده شده اند.
«شیرین برزگر» با یادآوری این‌که وظیفه انتخاب نهایی آثار را به عهده داشته است، افزود: برای حضور در نمایشگاه فوق، عکس‌های زیادی از سوی عکاسان شرکت‌کننده ارائه شد که به دلیل تعداد بالای آنها و نزدیک بودن عکس‌ها به هم، مجبور شدیم زمان زیادی را برای پالایش عکس‌ها و گزینش آثار منتخب صرف کنیم.
وی با اشاره به موضوع و مضمون آثار به نمایش درآمده، ادامه داد: همه عکس‌های نمایشگاه در گونه «مستند اجتماعی» و با محوریت ثبت تصاویری مستند از انسان ها، به خصوص مردم و اهالی استان قزوین خلق شده اند. همچنین همه عکس‌ها در ابعاد 30 در 40 سانتی متر چاپ شده و از طریق نصب روی تخته شاسی عرضه شده اند.

آشنایی با دیدگاه مخاطبان
یکی از عکاسان شرکت‌کننده در این نمایشگاه نیز با تأکید بر نقش مهم برگزاری نمایشگاه در رشد و پیشرفت هنرمندان، گفت: برپایی نمایشگاه باعث می‌شود که هنرمند و به خصوص عکاس، ارتباط بی‌واسطه‌ای با مخاطب خود برقرار کند و از راه فهمیدن نظرات بینندگان آثارش، در جریان نقاط ضعف و قوت کار خود قرار بگیرد.
«حسین اسلامی» با بیان این‌که در نمایشگاه با 2 نوع مخاطب خاص و عام رو به رو می‌شویم، اضافه کرد: مخاطبان خاص که شامل عکاسان حرفه‌ای و منتقدان هنری می‌شوند، می‌توانند ضعف‌های فنی کار را به صاحب عکس گوشزد کنند.
وی عکاسی را یک هنر مردمی دانست و ادامه داد: آگاهی از نظرات مخاطب عام که همان مردم عادی هستند، سبب می‌شود که عکاس بهتر بتواند با نیازهای هنری آنها آشنا شود و از آنجایی که در این نمایشگاه، عکس‌های مستند عرضه شده اند، تماشاگر به خوبی می‌تواند با این آثار ارتباط حسی برقرار کند.

مستندنگاری از زندگی مردم قزوین
دیگر عکاس حاضر در نمایشگاه با اشاره به گروهی بودن نمایشگاه عکس «وضوح»، گفت: یکی از مزایای نمایشگاه‌های عکس گروهی این است که مخاطب می‌تواند با دیدگاه‌ها و نگاه‌های متفاوت چند عکاس راجع به یک موضوع واحد آشنا شود. البته این مزیت زمانی به وجود می‌آید که نمایشگاه دارای موضوع مشخصی باشد.
«سحر مژدهی» پرداختن به موضوع‌های اجتماعی را از نقاط روشن این نمایشگاه توصیف کرد و افزود: با توجه به این‌که یکی از رسالت‌های مهم هنر عکاسی، بازنمایی وقایع و جلوه‌های مختلف زندگی روزانه انسان هاست، در آثار ارائه شده تلاش کرده‌ایم که نگاهی واقع گرایانه به آدم‌ها و دنیای پیرامون خود داشته باشیم.
وی با ذکر این‌که در نمایشگاه مذکور، نگاه ویژه‌ای به ساکنان و مردم دیار مینودری شده است، ادامه داد: در اغلب عکس‌های پیش رو، قاب‌ها و نماهای متفاوت و بکری از فعالیت‌های روزمره مردم قزوین به تصویر کشیده است. ضمن این‌که در این آثار، نگاه تازه‌ای به حرفه‌های سنتی استان شده است.

لزوم برپایی نمایشگاه‌های تخصصی عکس
یکی دیگر از عکاسان این نمایشگاه با یادآوری این‌که با 2 اثر در برپایی آن مشارکت کرده است، گفت: از آنجایی که اکثر نمایشگاه‌های عکس استان به موضوعاتی نظیر طبیعت، منظره، بازنمایی فضاهای شهری و ابنیه تاریخی می‌پردازند، نمایشگاه «وضوح» با نمایش عکس‌های مستند، رویکرد تازه‌ای را در این زمینه مطرح می‌کند.
«فاطمه بخشی» با تأکید بر ضرورت برگزار شدن بیشتر نمایشگاه‌های تخصصی عکس در قزوین، اضافه کرد: برپایی نمایشگاه‌هایی که در آنها، عکس‌هایی با موضوع‌های کاملاً متفاوت مانند طبیعت و معماری در کنار هم قرار می‌گیرند، نه فقط از معیارهای حرفه‌ای برگزاری نمایشگاه به دور هستند، بلکه امکان لذت بردن را از مخاطب سلب می‌کنند.
وی با اشاره به جنبه‌های آموزشی برپایی نمایشگاه تخصصی برای هنرآموزان عکاسی، ادامه داد: وقتی یک دانشجو یا هنرجوی عکاسی آثاری با موضوع یکسان را در کنار هم می‌بیند، امکان مقایسه کردن برای او فراهم می‌شود. به عنوان نمونه می‌تواند بفهمد که کدام عکاس، قاب‌بندی بهتری را برای طرح موضوع موردنظر انتخاب کرده است.

نقش رسانه‌ها در اعتلای رویدادهای هنری
عکاس دیگر شرکت‌کننده در نمایشگاه در خصوص مشکلاتی که برای برگزاری آن وجود داشته است، گفت: ضعف در اطلاع رسانی و تبلیغات، یکی از معضلات همیشگی برپایی نمایشگاه‌های هنری در استان محسوب می‌شود.
«زهرا صفوی» با یادآوری تاثیر مهم رسانه‌ها در پویایی فعالیت‌های فرهنگی و هنری، افزود: اگر جراید، مطبوعات و خبرگزاری‌های استان بیشتر به پوشش برنامه‌های هنری مانند نمایشگاه‌ها بپردازند، قطعاً شاهد حضور و مشارکت بیشتر قزوینی‌ها در این نوع برنامه‌ها خواهیم بود که به رشد فکری و فرهنگی آنها کمک می‌کند.
وی با تأکید بر نقش مهم صداوسیمای مرکز قزوین در این زمینه، ادامه داد: شبکه تلویزیونی قزوین هم می‌تواند با الهام گرفتن از برنامه‌ای مانند «هنرنامه» که از شبکه 4 سیمای ملی پخش می‌شود ، در قالب برنامه‌ای ترکیبی به نقد و بررسی رویدادهای هنری استان بپردازد و از این راه به رشد و اعتلای آنها کمک بسزایی کند.

   نقاط ضعف نگارخانه تماشا
یکی از عکاسان هم استانی با اشاره به برخی ضعف‌ها و کمبودها در نمایشگاه عکس «وضوح»، گفت: به رغم یکسان بودن موضوع آثار، اختلاف سطح هنری بین عکس‌های نمایش داده شده زیاد است که نشان می‌دهد برخی از عکاسان حاضر در این نمایشگاه از دانش و تجربه بیشتری نسبت به بقیه برخوردارند. «امین رحمانی» با بیان این‌که نورپردازی ضعیف نگارخانه «تماشا» امکان جلوه گری را از عکس‌ها گرفته است، اضافه کرد: متاسفانه در بسیاری از موارد، نور مناسبی به عکس‌ها تابانده نشده و این مساله علاوه بر این‌که چشم بیننده را اذیت می‌کند ، سبب می‌شود که شفافیت و رنگ‌های موجود در عکس‌ها چندان به چشم نیاید.  وی کوچک بودن فضای نگارخانه «تماشا» را از دیگر مشکلات موجود دانست و ادامه داد: به دلیل مساحت کم این نگارخانه عکس‌ها باید با فاصله اندکی در کنار هم گذاشته شوند که این مشکل فضای تنفس را از بیننده می‌گیرد و باعث می‌شود که مخاطب کمتر روی آثار تعمق کند و به سرعت از دیدن اثری به مشاهده اثر دیگری برود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code