موضوعات
قزوین

مناسب سازی شهر برای کم‌توانان جسمی

نویسنده: فریباقاسمی قزوین - خبرنگار
یکی از مهم‌ترین موضوعات حوزه حقوق شهروندی مناسب سازی فضای شهری برای افراد کم توان جسمی است...
1396/08/13

یکی از مهم‌ترین موضوعات حوزه حقوق شهروندی مناسب سازی فضای شهری برای افراد کم توان جسمی است.  با این‌که رسیدگی به این مهم در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بندهای متعددی از جمله اصول 21،28و 29قانون تحت عنوان مفاهیمی چون تعمیم حقوق انسانی و توجه به کم توانان جسمی و جانبازان تعریف شده است، اما با این وجود هنوز این قوانین آنطور که باید،ضمانت اجرایی پیدا نکرده است و این قشر از جامعه همچنان مورد بی‌مهری سازمان‌های مختلف قرار می‌گیرند. یکی از اقدام‌های مهم در زمینه مناسب سازی،اختصاص فضای ویژه‌ای در ناوگان‌های حمل و نقل عمومی و مناسب سازی معابر شهری برای تسهیل در تردد این قشر است. هرچند در استانی همچون قزوین تا کنون گام‌هایی دراین خصوص برداشته شده اما رسیدگی به این موضوع عزم و تلاشی فراتر از آنچه تا کنون عملی شده را می‌طلبد. درهمین زمینه شورای اسلامی شهر قزوین پس از این که کار خود را آغاز کرد، یکی از محورها و اولویت‌های کاری خود را در مدیریت شهری بر پایه مناسب سازی معابر، خیابان‌ها و ادارات و نهاد‌های عمومی برای اقشار کم توان جسمی قرار داده است.

بی توجهی به نیازهای معلولان
یکی از شهروندان کم توان جسمی می‌گوید: متاسفانه توجه به این قشر از شهروندان به تاریخ‌های مناسبتی تقویم محدود می‌شود و همکاری مسئولان استان با بهزیستی و کانون توانا به صورت مستمر نیست.
او که خود را «منیره باباپور» معرفی می‌کند ،در گفت و گو با همشهری می‌افزاید: شهر متعلق به همه شهروندان است، اما متاسفانه این موضوع در قزوین کمتر مورد توجه قرار گرفته است. از این رو،این قشر به دلیل نبود دسترسی به برخی امکانات،در وضع روحی مناسبی ندارند.  باباپور ادامه می‌دهد: رمپ‌ها و پله‌های نامناسب،دسترسی‌های معابر و نبود ناوگان حمل و نقل عمومی مناسب برای استفاده آسان معلولان و افراد کم توان جسمی از بزرگ‌ترین معضلات شهرقزوین به حساب می‌آید.
این شهروند قزوینی در پایان سخنانش به بوستان‌های شهری اشاره و عنوان می‌کند : پارک‌های شهر برای تردد کم توانان جسمی،بسیار سخت است و هیچ دستگاه ورزشی برای ما در نظر گرفته نشده است که این موضوع دیواری را میان افراد معلول و کم توان جسمی و دیگر شهروندان جامعه کشیده است.

تعیین مشاور شهردار ازمیان معلولان
یک عضو شورای اسلامی شهر قزوین در این باره به همشهری می‌گوید: یکی از برنامه‌های مهم شورای پنجم مناسب سازی فضاهای شهری با هدف تسهیل تردد اقشار کم توان جسمی و معلولان است.
«مهدیه سادات قافله باشی» با بیان این که معلولان اقلیت‌های بزرگی هستند که درکنار ما زندگی می‌کنند، اضافه می‌کند : از شهردار قزوین می‌خواهم یک مشاور از جامعه معلولان یا مشاوری در امور معلولان انتخاب کند تا بتواند در این زمینه گام‌های مثبتی را بردارد. البته شورای پنجم مناسب سازی معابر عمومی برای معلولان را در اولویت کار خود قرار داده است.
وی همچنین بیان می‌کند : در نهاد شورایاری‌ها می‌توان از ظرفیت معلولان برای اجرای طرح‌های مناسب سازی فضاهای شهری استفاده کرد.
این عضو پارلمان شهری قزوین عنوان می‌کند : علاوه بر معلولان جسمی- حرکتی و معلولان دارای شرایط خاص نیز در جامعه حضور دارند که باید برای این اقشار اقدام‌های مناسبی را از قبیل پیش بینی اتوبوس‌های مناسب برای استفاده این اقشار، ایستگاه‌های گویا و همچنین چراغ‌های راهنمایی و رانندگی گویا مختص معلولان بر سر چهارراه‌ها در نظر گرفت.
وی با اشاره به مصوبه دولت در این خصوص می‌گوید: براساس مصوبه دولت، 3درصد از مشاغل و مناصب دولتی باید به معلولان اختصاص یابد که جادارد برای اجرای این مصوبه، ازشهرداری قدردانی کنیم. ضمن این که از دیگر نهادها و دستگاه‌های دولتی می‌خواهیم در این زمینه همکاری کنند چرا که شورای پنجم بر این امر تاکید دارد.
قافله باشی با اشاره به این که اگر در حوزه مناسب سازی شهری جزیره‌ای عمل شود، به جایی نمی‌رسیم بیان می‌کند : این آمادگی ازسوی شورا و شهرداری برای تعامل با دستگاه‌های دیگر وجود دارد و خوشحالیم قدمی برای تسهیل حضور معلولان در جامعه و شهر برداریم.


 Untitled-3.jpgطراحی 41 محورشهری برای تردد معلولان
مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین با اشاره به مناسب سازی فضاهای شهری می‌گوید: یکی از سیاست‌های مدیریت شهری احقاق حقوق شهروندان کم توانان جسمی است. به همین منظور،شهرداری قزوین در صدد مناسب سازی فضاهای شهری برای تسهیل در زندگی این عزیزان است.
«محمد اسماعیل حافظی»در گفت و گو با همشهری ادامه می‌دهد: در حال حاضر برای تسهیل تردد کم توانان جسمی ۴۱ محور شهری طراحی و ۱۸محور هم در خیابان‌های سپه،مولوی وخیام  ایجاد شده که در مجموع 59 محور شهر قزوین را شامل می‌شود.
وی در ادامه صحبت‌های خود به سایر فضاهای شهری اشاره می‌کند و معتقد است که طراحی خیابان‌ها و پیاده رو‌ها برای احقاق حقوق شهروندی این قشر از جامعه کافی نیست. از این رو ضرورت دارد همه فضاهای شهری از جمله پارک‌ها و بوستان‌ها از امکانات لازم برای کم توانان جسمی برخوردار شوند.
این مسئول شهری ادامه می‌دهد: در حال حاضر یک بوستان در خیابان نوروزیان برای کم توانان جسمی طراحی شده که مورد استقبال این قشر قرار گرفته است و در ادامه سعی داریم با همکاری و حمایت شورای پنجم خدمات بیشتری را  به این عزیزان ارائه دهیم.  حافظی با اشاره بر تعیین ضوابط فنی در باره سازه‌های جدید شهری عنوان می‌کند : به عقیده من باید قوانینی در این خصوص وضع شود تا سازه‌هایی که بسترمناسبی برای دسترسی کم توانان جسمی ندارند پایان کار نگیرند.

 
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code