موضوعات
قزوین

معافیت هادی آبادی‌ها از پرداخت عوارض نوسازی

نویسنده:
نشست شورای اسلامی شهر قزوین با دستور جلسه بررسی و تعیین تکلیف بافت فرسوده شهری به ویژه منطقه هادی آباد با حضور اعضای شورای اسلامی شهر در سالن جلسات این مجموعه برگزار شد.
1396/09/05

به گزارش تسنیم، در این نشست رئیس شورای اسلامی شهر قزوین اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که شورای اسلامی شهر با قطعیت به دنبال آن است، نوسازی بافت فرسوده شهری است که در این زمینه باید تصمیمات مقتضی گرفته شده و به مرحله اجرا درآید که در این زمینه لایحه‌ای تصویب شده است.
«حکمت‌الله داودی» با بیان این‌که بیشترین واحدهای مسکونی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه واحدهای فرسوده بوده است عنوان کرد: بافت فرسوده توانایی مقاومت در برابر زلزله را نداشته و همین موضوع سبب می‌شود  تا تلفات یک حادثه چند برابر شود.
وی افزود: بر اساس این مصوبه 100 درصد عوارض پروانه ساختمانی و تراکم به شهروندان ساکن در بافت فرسوده هادی‌آباد به ‌منظور نوسازی و بهسازی این بافت بخشیده می‌شود.  رئیس شورای اسلامی شهر قزوین با بیان این‌که این بسته تشویقی مربوط به ساختمان‌های مسکونی است و شامل واحدهای تجاری نمی‌شود عنوان کرد: بسته تشویقی مذکور، شامل پلاک‌های  بدون عقب‌نشینی نمی‌شود و این پلاک‌ها فقط در صورت تجمیع با سایر پلاک‌ها مشمول برخورداری از این تخفیف است.
این عضو شورای اسلامی شهر خاطرنشان کرد: مصوبه مذکور از زمان تصویب قابلیت اجرا داشته و عطف به ماسبق نخواهد بود.
وی بیان کرد: شهرداری به‌ منظور ساماندهی بافت فرسوده هادی‌آباد با تمام توان وارد میدان شده اما اجرای این طرح زمانی عملیاتی خواهد شد که همه دستگاه‌های مربوطه با شهرداری همکاری کنند.
وی ریزدانگی پلاک‌های واقع در هادی‌آباد را از اساسی‌ترین مشکلات این قسمت از شهر دانست و با  تأکید بر لزوم ساخت سازه‌های مقاوم در این بخش گفت: اسکان شهروندان در زمان نوسازی یکی از مسائل مهمی است که باید  مورد توجه قرار گیرد.
داودی افزود: شهرداری به تنهایی قادر به اجرای طرح مذکور نیست و نیاز است تا همه دستگاه‌ها در این خصوص همکاری داشته باشند تا از بروز هرگونه تلفات جانی و خسارت مالی پیشگیری شود.

ایمنی پایین هادی آباد در برابر بلایای طبیعی
رئیس کمیسیون مالی- اقتصادی شورای اسلامی شهر قزوین نیز در این نشست اظهار کرد: 100 درصد عوارض صدور پروانه و تراکم مشروط بر عقب‌نشینی و تجمیع پلاک‌ها به ساکنان بافت هادی‌آباد تخفیف داده می‌شود.
«فرج‌الله فصیحی رامندی» با بیان این‌که تخفیف مذکور فقط شامل واحدهای مسکونی واقع در بافت فرسوده می‌شود  و واحدهای تجاری مشمول این طرح نیستند گفت: ابلاغ این مصوبه به برگزاری جلسه حوزه معاونت شهرسازی شهرداری با دستگاه‌های مربوطه از جمله نظام مهندسی، اتحادیه انبوه‌سازان، اداره کل راه و شهرسازی، استانداری و بانک‌ها و همکاری این دستگاه‌ها منوط شود.  وی با بیان این که شهرداری سال‌ها پیگیر نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد است، افزود: اعطای تسهیلات تشویقی و دولتی در نوسازی تمام بافت‌های فرسوده به جز هادی‌آباد موفق بوده است. وی ریزدانه بودن پلاک‌ها و احداث غیرقانونی بناها را از  مهم‌ترین مشکلات بافت هادی‌آباد برشمرد و افزود: تملک 5 هکتار زمین در هادی‌آباد و ساخت ناموفق 300 واحد در این ناحیه از جمله تجربیات ناموفق شهرداری در هادی‌آباد بود.
این عضو شورای اسلامی شهر قزوین از آماده بودن طرح نوسازی بافت هادی‌آباد و تایید کمیسیون ماده 5 در این رابطه خبر داد و بیان کرد: ایجاد دفاتر تسهیلگری برای اسکان مالکان و تجمیع پلاک‌ها، اعمال بسته‌های تشویقی از سوی شهرداری و اعطای تسهیلات بانکی کم بهره 3اقدامی است که شهرداری در جلسه ستاد بازآفرینی موظف به انجام آن شده است.
فصیحی با اشاره به تخفیف 100 درصدی هزینه عوارض و تراکم ساختمان در هادی‌آباد اشاره کرد و با بیان این مطلب که مقرر است دولت این هزینه را به شهرداری بپردازد گفت: دولت در خصوص تخفیف عوارض در نوساری بافت‌های فرسوده 12 میلیارد تومان به شهرداری بدهکار است.

اجرای طرح تجمیعی پلاک‌ها
رئیس کمیسیون املاک و مستغلات شورای اسلامی شهر قزوین نیز در این جلسه ناتوانی مالی ساکنان هادی‌آباد را اساسی‌ترین مشکل موجود در مسیر نوسازی این بافت دانست.
«مهدی عبدالرزاقی» از ریزدانه بودن پلاک‌های هادی‌آباد به‌عنوان مشکل بعدی این بافت نام برد و بیان کرد: پلاک‌های واقع در هادی‌آباد به قدری کوچک مقیاس است که حتی با ادغام و تجمیع 2 پلاک باز امکان صدور پروانه مهیا نخواهد بود.
این عضو شورای اسلامی شهر با بیان این مطلب که اعطای تسهیلات به تنهایی رافع مشکل هادی‌آباد نیست، گفت: بدون همکاری دستگاه‌ها تا زمان فراهم نبودن امکانات و  ناتوانی مالی شهروندان، شهرداری به تنهایی قادر به حل مشکل هادی‌آباد نخواهد بود.

   ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده استان
مدیرکل راه و شهرسازی استان گفت: ۵۰۰ هکتار از ۳۵۰۰ هکتار مساحت شهر قزوین بافت فرسوده است.  به گزارش مهر« مسعود حق لطفی » در ششمین کارگروه تخصصی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل که با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل و مدیرکل مدیریت بحران استانداری و دیگر اعضای کارگروه برگزار شد اظهار کرد: از ۳۵۰۰ هکتار مساحت شهر قزوین ۵۰۰ هکتار آن بافت ناکارآمد شهری است که جمعیت قابل توجهی هم در این بخش‌ها ساکن هستند.
حق لطفی بیان کرد: نشست ساختمان‌های تازه ساخته شده در این منطقه‌ها که ناشی از نبود پایداری خاک زیر پی، نبود مطالعات دقیق ژئوتکنیک، اجرا نکردن فنداسیون به شکل اصولی با توجه به نوع و مقاومت خاک، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، انجام حفاری‌ها و گودبرداری‌های غیرمجاز، نشت آب از شبکه‌های آب و فاضلاب و مسایلی از این دست  است  که بسیار دارای اهمیت بوده و باید راهکارهای مناسب برای رفع آنها هر چه زودتر اجرایی شود.  مدیرکل راه و شهرسازی قزوین اضافه کرد: این موارد در مواقع بحران خود را نشان داده و خسارات و زیان‌های جبران ناپذیری را ایجاد خواهند کرد.
وی با بیان این‌که  موضوع تاب‌آوری از مباحث مهم ساختمان‌ها در این محلات است گفت: برای حل مشکلات مناطق بافت فرسوده و محلات آن نیاز به همکاری و همراهی همه دستگاه‌های اجرایی بوده و باید با پیگیری و پیش بینی طرح‌های لازم، مشکلات و مسایل را رفع کرد.  مدیرکل راه و شهرسازی قزوین افزود: تجربه به دست آمده از زلزله‌های مختلف، به ویژه زلزله اخیر منطقه غرب کشور نشان داد که ما در مواقع بحران برای حفظ جان افراد و همچنین انجام کمک رسانی‌های سریع و مناسب نیازمند فضای‌های باز شهری هستیم که این موضوع در بافت‌های فرسوده، نمود بیشتری دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code