موضوعات
قزوین

محصولات باغی قزوین در راه بازارهای جهانی

نویسنده: میثم مالمیر قزوین-خبرنگار
قزوین از سال 94 در صادرات برخی از محصولات کشاورزی و فنی، مهندسی عملکرد قابل توجهی داشته است...
1396/07/19
قزوین از سال 94 در صادرات برخی از محصولات کشاورزی و فنی، مهندسی عملکرد قابل توجهی داشته است، اما در این یک سال اخیر، بازارهای روسیه، عراق، افغانستان و برخی کشورهای آفریقایی، تقاضای زیادی نسبت به محصولات باغی قزوین نشان داده اند. به طوری که کشمش قزوین از باغ‌های تاکستان به روسیه و اوکراین صادر می‌شود و این موضوع سبب شده است تا علاوه بر افزایش تراز تجاری استان، کشاورزان قزوین هم رضایت نسبی داشته باشند. با این حال، هنوز سهم ما در بازارهای روسیه ناچیز است و از بازار ۳۷ میلیارد دلاری صادرات به روسیه، ایران فقط توانسته نیم درصد را به خود اختصاص دهد.
مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان این‌که سازمان همیاری به تازگی در فعالیت‌های صادراتی ورود پیدا کرده و بسیار نوپاست، می‌گوید که روزانه ۴۰ تن شلیل، هلو و انگور به روسیه صادر می‌شود  و حتی شرکای روس حاضرند همه محصولات انگور ما را خریداری کنند. در همین راستا، قزوین در نظر دارد با بهره‌مندی از ظرفیت بخش خصوصی و با کمک ایرانیان مقیم خارج، به تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی صادراتی در کشورهای هدف اقدام کند و برخی از مشکلات موجود مانند بازاریابی و فروش محصولات از طریق تولیدکننده را به حداقل برساند. علاوه بر این، لزوم افزایش کیفیت و استفاده از امکانات به روز صنعتی از دیگر مواردی است که می‌تواند صادرات قزوین را در مسیر پایداری قرار دهد.

صادرات به اوکراین و همکاری دوجانبه
مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان در گفت‌وگو با همشهری بیان می‌کند: به دلیل موقعیت استراتژیک اوکراین در اروپا و به عنوان سومین کشور پرجمعیت اروپای شرقی، تصمیم داریم کنسرسیوم صادراتی در این کشور راه اندازی کنیم. این کنسرسیوم را می‌توان پایلوت محسوب کرد که راه انتقال کالا از طریق اوکراین به سایر کشورهای اروپایی را تسریع می‌کند.
«رضا طاهری» اضافه می‌کند: با عضویت اوکراین در سازمان تجارت جهانی و نمایشگاهی که در این کشور برگزار می‌شود، تلاش می‌کنیم محصولات و توانمندی‌های استان را به نمایش بگذاریم. در نمایشگاه اخیر که 24 شهریور با محوریت استان البرز برگزار شد، توانستیم به مدت 4 روز و با حضور 12 شرکت صادرکننده از قزوین، زمینی به مساحت ۲ هزار مترمربع در اختیار بگیریم و برای هر مترمربع 225 دلار پرداخت کردیم.
وی ادامه می‌دهد: از جمله محصولاتی که برای بازارهای اروپایی برنامه‌ریزی کرده ایم، فرآورده‌های کریستالی، پسته، خشکبار و کشمش است. تاکنون بین اتاق بازرگانی روسیه و مسئولان استان چند قرارداد B2B منعقد شده و توافق‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرد، پیوند ما را با کشورهای اروپایی قوی‌تر می‌کند.

صادرات انگور با محوریت «فرهنگ تازه‌خواری»
مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان اظهار می‌کند: در حوزه محصولات کشاورزی به خصوص کشمش ظرفیت بسیار خوبی وجود دارد، اما برخی مشکلات سبب شده تا فروش این محصول پرتقاضا، با موانعی روبه‌رو شود. یکی از  مهم‌ترین اولویت‌های ما، ترویج «فرهنگ تازه‌خواری» است.
این مقام مسئول در ادامه عنوان می‌کند: انگور قزوین در شهریور به بهره برداری می‌رسد و بازار کشور در این ماه اشباع می‌شود. در نتیجه کشاورزان به دلیل نگرانی به سبب فروش نرفتن محصول و سرمای پیش رو، انگور را به کشمش تبدیل می‌کنند، به طوری که 90 درصد انگور استان به کشمش تبدیل می‌شود. البته با همکاری سازمان جهاد کشاورزی در حال اصلاحات ژنتیکی هستیم تا مدت زمان آماده شدن میوه را کاهش دهیم و به سمت صادرات محصولات تازه برویم.

صادرات کشمش و ایجاد بازار مناسب
طاهری درباره بازار فروش انگور اظهار می‌کند: با اقداماتی که در زمینه محصولات انگور و کشمش ایجاد شده، بازار فروش خوبی برای کشاورزان شاهد هستیم. متاسفانه در یک ماه اخیر، هر کیلو کشمش با قیمت ۲ هزار و700 تومان و هرکیلو انگور با قیمت 700 تومان در بازار خریدار نداشت، اما اکنون کشاورزان قزوینی انگورهای خودشان را، هرکیلو، هزار و 500 تومان و کشمش را هرکیلو، ۴ هزارتومان به فروش می‌رسانند. به طوری که هر روز یک کانتینر کشمش برای صادرات بارگیری می‌شود  و امیدواریم که این روند با حمایت‌های مسئولان ادامه یابد.

کنسرسیوم‌های تخصصی صادراتی
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان نیز در این باره می‌گوید: آمار نشان می‌دهد که دستگاه‌های استان برای افزایش صادرات تلاش‌های زیادی می‌کنند، اما برای توسعه صادرات باید سازوکارهای بهتری ایجاد شود و با این شیوه‌ای که در پیش گرفته ایم، با اتلاف وقت و هزینه روبه‌رو خواهیم شد.
«علیرضا کشاورز قاسمی» بیان می‌کند: در بین واحدهای تولیدی استان که 6 هزار واحد آن، صنعتی و کشاورزی است، اغلب تولیدکننده‌ها توانایی ارتباط و بازاریابی را در یک کشور خارجی ندارند. به همین منظور در سال 95 پیشنهاد احداث کنسرسیوم‌های تخصصی صادراتی در استان قزوین مطرح شد. خوشبختانه در این زمینه با تلاش بخش خصوصی در برخی امور شاهد عملکردهای خوبی بودیم.

ثبت قزوین به عنوان استان معین در دروازه آفریقا
این مسئول اقتصادی استان می‌گوید: با به کارگیری ظرفیت‌های کنسرسیوم صادراتی توانسته‌ایم در کشور کنیا به عنوان دروازه شرق آفریقا، قزوین را به عنوان استان معین به ثبت برسانیم. با این اقدام، واحد تولیدی برای فروش و صادرات محصولات خود به این کشور، نیازمند بازاریابی و ظرفیت‌سنجی نیست و می‌تواند از این فرصت به بهترین نحو استفاده کند.
کشاورز قاسمی بیان می‌کند: اگر بخش خصوصی پای کار باشد، قطعا میزان حضور در بازارهای بین المللی افزایش می‌یابد و باری از دوش واحدهای تولیدی برداشته می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اظهار می‌کند : برای کشور افغانستان، یک کنسرسیوم صادراتی با موضوع «مواد پلاستیکی» در دستور کار قرار گرفته و تصمیم داریم با وجود هزینه‌های بالا، ارتباط نزدیک‌تری با افغان‌ها پیدا کنیم. در روسیه نیز چند کنسرسیوم در دستور کار قرار دارد و همه این موارد به منظور تسهیل فرایند  صادراتی برای تولید‌کننده‌هاست.

استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج
کشاورز قاسمی ادامه می‌دهد: برای این‌که بتوانیم به توسعه هرچه بیشتر کنسرسیوم‌ها اقدام کنیم، باید از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج بهره مند شویم. چرا که این افراد با توجه به شناخت فرهنگی و رفتار کشور خارجی، بهتر می‌توانند اهداف بخش خصوصی را تحقق بخشند. البته این امر مستلزم حمایت‌های وزارت امور خارجه است و باید افرادی که برای فعالیت اقتصادی (بخش خصوصی) انتخاب می‌شوند، مورد تایید سفارتخانه باشند. قطعا با این اقدام کنسرسیوم‌ها از بنیه قوی‌تری برخوردار خواهند شد و در بازاریابی محصولات صادراتی، موفق‌تر عمل خواهیم کرد.

نقطه قوت ارتباط با اوکراین
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین بیان می‌کند: ارتباط با اوکراین یک مزیت برد-برد به همراه دارد. به طوری که ما و اوکراین در تولید برخی از محصولات ضعف داریم و می‌توان با همکاری و هماهنگی بیشتر نقاط ضعف یکدیگر را پوشش دهیم. به عنوان مثال اوکراین کشوری است که آب فراوان و زمین‌های حاصلخیز دارد.
در مقابل، ما در تولید مصالح ساختمانی قوی هستیم. در آخرین اقدام با یک شرکت ایرانی مقیم در خارکوف توانستیم قرارداد صادراتی برای محصولات فنی، مهندسی منعقد کنیم.

5_653415.jpg رقابت صادراتی در محصولات سودآور
مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری قزوین معتقد است؛ لزوم صادرات هرچه بهتر، نبود رقابت در محصولاتی است که قزوین در آنها ضعف دارد. به عنوان مثال اگر بخواهیم محصولات کشاورزی آب‌بر (محصولاتی که برای کشت به آب زیادی نیاز دارند) صادر کنیم، در مقایسه با ترکیه که مشکل کم آبی ندارد، با شکست روبه‌رو می‌شویم و این رقابت به نفع ما نیست.
«بهنام ملکی» بیان می‌کند: صادرات در زمینه برخی از مصالح ساختمانی مانند سیمان اصلا مناسب نیست. چراکه انرژی و هزینه‌ای که برای تولید آنها به کارگیری می‌شود، در نهایت سود مناسبی برای ما فراهم نمی‌کند. باید تلاش کنیم جهت‌گیری کنسرسیوم‌ها به سمت محصولات کم حجم باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code