موضوعات
قزوین

مجموعه«ضرب‌المثل‌های مردم قزوین» منتشر شد

نویسنده:
«ضرب‌المثل‌های مردم قزوین» نوشته محمدحسین سرداغی، عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شد...
1396/06/14
«ضرب‌المثل‌های مردم قزوین» نوشته محمدحسین سرداغی، عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شد.
مدیر اجرایی انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین در گفت‌وگو با ایسنا گفت: کتاب ضرب‌المثل‌های مردم قزوین اثر «محمدحسین سرداغی» با هدف معرفی لهجه مردم قزوین و فرهنگ رایج میان مردم مینودر، منتشر شده و به زودی روانه بازار خواهد شد.
«علی دل‌زنده» ادامه داد: این کتاب در 144 صفحه و در ‌اندازه رقعی منتشر شده و در هفته جاری در استان وارد بازار خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند این اثر ارزشمند را با قیمت 12 هزار تومان از فروشگاه‌های معتبر کتاب در استان تهیه کنند.
وی ادامه داد: مراسم رونمایی و معرفی کتاب ضرب‌المثل‌های مردم قزوین به زودی و با حضور نویسنده آن، برخی مسئولان و استادان دانشگاه از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین برگزار خواهد شد و ما تلاش می‌کنیم برای حفظ و احیای میراث معنوی مردم استان این کتاب را به همشهریان خود معرفی کنیم.
دل‌زنده در پایان یادآوری کرد: همشهریان می‌توانند کتاب ضرب‌المثل‌های مردم قزوین را پس از ورود به بازار از کتاب‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های معتبری همچون آریا کتاب، سه‌ستاره، کتاب دانشجو، شهرکتاب، پویاکتاب، پاتوق‌کتاب و غیره تهیه کنند.
در بخشی از این کتاب آمده است: «زبان مردم قزوین به زبان نوشتاری نزدیک‌تر است؛ مثلاً واژه‌هایی مانند: خانَه و چانَه که امروز به تقلید از گویش تهرانی‌ها خونه و چونه تلفظ می‌شوند و گاهی هم این‌گونه تغییر باعث غلط شدن واژه می‌شود. بعضی از واژه‌ها و عبارت‌ها که غیرمتداول هستند و اگر ضبط نشود فراموش می‌شوند و معنی آن‌ها را دیگر آیندگان نمی‌دانند. مانند: اَلمبَه (چوب بلندی که با آن بادام و پسته می‌تکانند)، وِندِر (عنکبوت)، چِرپاندن (شلاق را محکم زدن) و خِرتِلاق (گلو).»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code