موضوعات
قزوین

همشهري گزارش مي‌دهد

كشاورزان قزويني در سراشيبي ضرر

نویسنده:
تلاش جامعه كشاورزان استان براي افزايش توليدات خود، ضمن آنكه راه‌حلي براي بالابردن ميزان بهره‌وري اقتصادي محسوب مي‌شود، مي‌تواند نياز جامعه را رفع كند و از اين‌رو به‌عنوان يك تعامل دو سويه قابل اهميت است؛تعاملي كه ضمن رفع نياز جامعه به توليدات كشاورزي، بستر مناسبي براي اشتغالزايي را نيز فراهم مي‌آورد.
1392/10/01
 تلاش جامعه كشاورزان استان براي افزايش توليدات خود، ضمن آنكه راه‌حلي براي بالابردن ميزان بهره‌وري اقتصادي محسوب مي‌شود، مي‌تواند نياز جامعه را رفع كند و از اين‌رو به‌عنوان يك تعامل دو سويه قابل اهميت است؛تعاملي كه ضمن رفع نياز جامعه به توليدات كشاورزي، بستر مناسبي براي اشتغالزايي را نيز فراهم مي‌آورد. در اين ميان اگر هر نوع گسستي ميان اين رشته پديدار شود و بخش توليد‌كننده  یا مصرف‌كننده با محدوديت‌هايي مواجه شود، به‌طور قطع چرخه كشاورزي كند مي‌شود و ممكن است به ضرر هر دو بخش تمام شود. همزمان با اتمام فصل پاييز و موسم برداشت برخي محصولات كشاورزي، زمزمه‌هايي به گوش مي‌رسد كه حاكي از بر هم خوردن توازن ميان توليد، عرضه و مصرف است كه در نهايت به تحميل خساراتي چشمگير بر كشاورزان منجر شده است.
برخي محصولات كشاورزي بازار دائمي ندارند
نبود بازار دائمي براي برخي محصولات كشاورزي، نا هماهنگي ميان دستگاه‌هاي مسئول در اين عرصه و عواملي از اين دست سبب شده تا برخي از كشاورزان استان، امروز از ضررهاي بزرگي شاكي باشند كه قابل جبران نيست.
يكي از كشاورزان توليد‌كننده گل كلم استان در گفت‌وگو با خبرنگار همشهري ضمن ابراز نگراني از فروش  محصول توليدي خود، گفت: متأسفانه نبود بازار مشخص براي محصول امسال سبب شده تا نتوانيم همه محصول را به فروش بسانيم و بخش اعظم آن بدون مشتري باقي مانده و رو به فاسدشدن است.
«منصور صادقي» با بيان اين‌كه هزينه تمام شده كشت محصول بسيار بالاست، افزود: هزينه بذر، كود، كارگر، تهيه كودهاي شيميايي و مواردي از اين دست موجب مي‌شود تا قيمت تمام شده محصول براي كشاورز بيش از انتظار شود اما در زمان عرضه، خريداران قيمت را بسيار پايين حساب مي‌كنند و موجب ضرر كرد مي‌شود. در حال حاضر نيز به رغم آنكه بيش از 40 روز از آماده‌شدن كلم ما در زمين گذشته است، مشتري چنداني نداشته ایم.  وي در ادامه با بيان اين‌كه در حال حاضر مبلغي بيش از 30 ميليون تومان متضرر شده است، بيان كرد: محصولات ما بيمه ندارند و اين ضرر را بايد از جيب خود پرداخت كنيم. همچنين شركت بيمه، در خصوص محصولاتي كه مشمول بيمه مي‌شوند سختگيري‌هاي به عمل مي‌آورد كه در نهايت به سود كشاورز نخواهد بود.
متأسفانه وعده‌هاي مسئولان نيز براي فروش محصولات در تعاوني‌ها چندان عملي نمی‌شود  و تنها در حد شعار باقي مي‌ماند چرا كه محصولاتي نظير كلم و‌تره‌بار عمر كمي دارد و ممكن است تا يافتن بازار مشخص فاسد شوند.
بيمه بر تعهد خود پايبند نبود
يكي ديگر از كشاورزان هم استاني كه به دليل مشكلات مختلف قادر به برداشت محصول خود نشده است در اين خصوص گفت: هر سال چغندر قند تا 15 آذر ماه بيمه مي‌شد و از اين لحاظ ما فرصت مناسبي داشتيم تا محصول را درموعد مشخص برداشت كنيم. امسال با تصميمي نسنجيده، بيمه تعهد خود را تا 15 آبان اعلام كرد در حالي كه زمان آبياري چغندر و تعيين عيار آن در نيمه اول آذر ماه مشخص مي‌شود.
از سوي ديگر بارندگي‌هاي اخير موجب شده برداشت محصول ناممكن شود و اين موضوع در كنار نبود تعهد بيمه‌اي زمينه را براي ضرر كردن كشاورزان فراهم كرده است.
«حسين محمدي شريف» در ادامه با بيان اين‌كه اعتراض به صندوق بيمه‌اي و نهادهاي مسئول در اين عرصه نيز نتيجه‌اي نداشته است، بيان كرد: در منطقه بوئين زهرا چند كشاورز ديگر هم براي برداشت محصول خود با مشكل مواجه شده‌اند و  اين موضوع نيازمند همكاري همه نهادهاي مربوط به حوزه كشاورزي است.
او افزود: اين نهادها مارا تشويق به كشت چغندر قند به‌منظور ترغيب ساير كشاورزان كرده‌اند. درحال حاضر نيز اگر اين موضوع حل نشود همه كشاورزان با ضرري اساسي مواجه مي‌شوند چرا كه اغلب در متراژهايي حدود 15 تا 20 هكتار كشت داشته‌اند.
كشاورزان به تعاوني‌ها اعتماد كنند
مدير سازمان تعاون روستايي استان نيز در گفت‌وگو با همشهري با اشاره به اين‌كه براي جلوگيري از چنين ضررهاي عظيمي، كشاورزان بايد به تعاوني‌ها اعتماد كنند، گفت: غرفه عرضه محصولات كشاورزي، به تمام مراكز خدمات استان اعلام كرده است كه براي عرضه محصولات در استان و كشور آمادگي دارد.
«ناطق معين الدين» با اشاره به اين‌كه محصولاتي نظير خشكبار و نهاده‌هاي كشاورزي و مركبات در حال حاضر با سود خوبي از اين طريق به فروش مي‌رسند، افزود: در رابطه با محصولات ديگر نظير‌تره‌بار نيز بايد اين اعتماد و انسجام فراهم شود تا از اين طريق واسطه‌هاي غير‌ضروري حذف شوند و كالا به‌صورت مستقيم به عرضه برسد. چنين اتفاقي موجب ايجاد بازار دائمي و سودمند براي كشاورزان مي‌شود.
 وي اضافه كرد: تعاوني‌ها به دنبال سود نيستند بلکه هدف خدمت‌رساني به مردم و كشاورزان را دنبال مي‌كنند.  به نظر مي‌رسد ناهماهنگي‌هاي موجود در حوزه مديريت بر بخش كشاورزي و بي‌توجهي به وضعيت محصولات، در نهايت موجب مي‌شود تا جامعه كشاورزان نه تنها به سود مورد انتظار نرسند بلكه متحمل هزينه‌هايي ‌شوند كه به دليل نبود تعهد دولتي جبران‌پذير نيست. از سوي ديگر مادامي كه كشاورزي از سوددهي دور شود، استان با كاهش رغبت عمومي براي كشت و كار مواجه خواهد بود.  بنابراين تعريف بازار دائمي براي محصولات مختلف، بيمه مؤثر محصولات، حمايت‌هاي مالي و آموزشي از كشاورزان و اقداماتي از اين دست مي‌تواند منجر به بهبود وضع كنوني شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code