موضوعات
قزوین

قضاوت بیجا نكنیم

نویسنده: لیلا فخیم خبرنگار
روزانه چقدر در دل دیگران را مورد قضاوت‌های خاص خود قرار می‌دهیم و رفتارهای آنها را مورد نكوهش قرار می‌دهیم. چقدر در مورد كارها و رفتار آنها نظر می‌دهیم یا آنها را سرزنش می‌كنیم و می‌گوییم چرا فلان شخص چنین و چنان كرد؟...
1396/05/25
روزانه چقدر در دل دیگران را مورد قضاوت‌های خاص خود قرار می‌دهیم و رفتارهای آنها را مورد نكوهش قرار می‌دهیم. چقدر در مورد كارها و رفتار آنها نظر می‌دهیم یا آنها را سرزنش می‌كنیم و می‌گوییم چرا فلان شخص چنین و چنان كرد؟
بی تردید در برخورد یا رفتار آنها نكاتی نهفته است كه ما از آن بی اطلاع بوده‌ایم و نسبت به آن موضوع آگاهی نداریم. هزاران شاید و اما و اگر وجود دارد كه ما از آن غافل و بی خبر هستیم.
حتما تا به حال بازی‌هایی را كه در آن خطای دید وجود دارد، تجربه كرده اید. بازی‌های جذاب و دوست‌داشتنی كه ما را شگفت زده كرده است و انجام آن ما را سرگرم اما در نهایت متحیر می‌كند. شاید تحیر آن به دلایل علمی و خطاهایی كه درچشم و دیدمان وجود دارد، برمی گردد.
حال چطور با این چشمی كه در یك بازی ساده دچار خطا می‌شود به سادگی درمورد رفتار و اعمال پیچیده دیگران قضاوت می‌كنیم؟

قضاوت براساس شنیده‌ها
برخی افراد با چشم كه هیچ با گوش خود قضاوت می‌كنند. این افراد تنها به گوش خود و حرف هایی كه شنیده‌اند و منبع موثقی ندارد اكتفا  می‌كنند و در فكر خود به راحتی برای موقعیت‌های مختلف حكم می‌دهند.
عده ای دیگر هم تنها به شنیده‌ها قانع نمی‌شوند بلكه جلسات ونشست‌های مختلف با آشنایان، اقوام و دوستان ترتیب می‌دهند و پس از ساعت‌ها شور و مشورت و تفكرات و برداشت‌های شخصی سرانجام حكم مربوط به شخص را به سادگی صادر و قضاوت می‌كنند.

قضاوت وشخصیت
بعضی دیگردر قضاوت به گذشته وابعاد شخصیتی فرد می‌پردازند وحوادث فعلی را با گذشته افراد تطبیق می‌دهند و قضاوت می‌كنند و رویدادهای كنونی را ریشه در گذشته افراد می‌دانند.
از دیدگاه این اشخاص چنانچه فردی در گذشته خطایی كرده باشد اكنون نیز باید تاوان آن را پس دهد و رویداد یا حادثه امروز را نتیجه گذشته وی می‌دانند. بنابراین از نظر آنها خطای این فرد قابل اغماض نبوده واین فرد بخشودنی نیست.

قضاوت ودیده‌ها
عده ای از افراد هم هستند كه براساس دیده‌ها و وقوع حوادثی كه مشاهده كرده‌اند قضاوت می‌كنند؛ این افراد همانند كسانی هستند كه مدرك وسند محكمی برای ارائه دلایل و شواهد خود دارند و پیوسته قضاوت می‌كنند وحكم می‌دهند.
این افراد چنان قاطع و محكم صحبت كرده و قضاوت می‌كنند و تاكید بردیدن آن حادثه دارند كه دربرخورد اول همه رویداد را باور می‌كنیم و خودمان هم دچار قضاوت می‌شویم.
قضاوت هزار اما واگر دارد كه ذهن وفكر ما در بسیاری موارد قادر به صدورحكم و رای نیست. شنیده‌ها، افكار، ذهن واندیشه‌های ما، برداشت‌های شخصی و حتی دیده‌های ما نمی‌توانند دلایل خوب ومستحكمی برای ارائه حكم وقضاوت صحیح ودرست باشند.
باید در شنیده‌ها دیدگاه و طرز تفكر فرد مقابل را در نظر بگیریم واطلاعات و آگاهی و افكار شخص مقابل را بسنجیم و آن گاه قضاوت كرده و برداشت‌های شخصی را از آن حذف ‌كنیم.
سعی كنیم حتی در دیده‌هایمان هم رای قاطع ندهیم وهزار اما واگر پنهان ونهفته را در نظر بگیریم كه ما از آن اطلاعی نداریم و بی خبریم.
در بسیاری موارد شاید انجام كاری ازدیدگاه ما درست وصحیح نباشد، اما نمی‌توانیم به راحتی درفكر خود آن شخص را نكوهش كنیم وبراساس نگرش خاص خود برای او حكم صادر كرده وقضاوت كنیم.
به راستی قضاوت امری است دشوار و پیچیده. محتاطانه تر عمل كنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code