موضوعات
قزوین

قزوین؛ شهر بزرگان

نویسنده: شیرین برزگر قزوین-خبرنگار
یکی از موضوعاتی که در روز قزوین، پرداختن به آن ضروری به نظر می‌رسد، یادآوری و پاسداشت نام و اعتبار بزرگان و مشاهیر این شهر تاریخی و مذهبی است...
1396/06/08
یکی از موضوعاتی که در روز قزوین، پرداختن به آن ضروری به نظر می‌رسد، یادآوری و پاسداشت نام و اعتبار بزرگان و مشاهیر این شهر تاریخی و مذهبی است. شناساندن ادبا، شعرا، علما، فقها، پژوهشگران و هنرمندان صاحب قلم و سبک، همواره نقش ممتازی در رشد و ارتقای فرهنگ ایران زمین دارد.

علما و فقها
یک پژوهشگر تاریخ قزوین با بیان اینکه این شهر، بزرگان زیادی در حیطه‌های علم و فرهنگ داشته است، گفت: یکی از این بزرگان، «زکریا بن محمد بن محمود مکمونی» ملقب به «زکریای قزوینی» جغرافیدان، مورخ و فیسلوف قرن هفتم هجری است که از شاگردان «ابن عربی» (فیلسوف بزرگ مسلمان) بوده و صاحب آثاری چون «آثار البلاد و اخلاق العباد»، «عجایب المخلوقات و غرایب الموجودات» است.
«حمیدرضا ملازینل» با اشاره به پرورش بسیاری از علما و فقهای برجسته در دامان شهر مینودری، افزود: «ملاخلیل بن غازی» معروف به «ملا خلیلا»، فقیه و مفسر قرآن در دوره صفوی، «میرزا حسن شیخ الاسلام» مشهور به «رئیس المجاهدین»، از رهبران مبارز جنبش مشروطه از جمله فقهای نام آور به حساب می آیند.
وی «علامه سید ابوالحسن رفیعی»، مجتهد و فیلسوف بزرگ شیعه را از در زمره دیگر علمای مطرح تاریخ قزوین دانست و عنوان کرد: این روحانی بزرگ قزوین، تسلط بی‌مانندی به فلسفه و حکمت صدرایی داشت و از تواناترین مفسران رساله «اسفار اربعه»، مهم‌ترین اثر «ملاصدرا» به شمار می آید.
ملازینل با بی انتها توصیف کردن فهرست علما و فقهای بزرگ دیار مینونشان، ادامه داد: «ملا محمدتقی برغانی» (شهید ثالث)، «محمدصالح برغانی» (مؤسس مسجد و مدرسه صالحیه قزوین)، «شیخ یحیی واعظ» (واعظ قزوینی)، «علامه موسی زرآبادی» و «آیت الله شیخ مجتبی قزوینی» از دیگر فقهای صاحب‌نام این دیار هستند.

شاعران و نویسندگان
این قزوین‌پژوه با تاکید بر جایگاه رفیع ادبا، شعرا و نویسندگان قزوینی در پهنه شعر و ادب فارسی، گفت: یکی از این ادیبان که آرامگاه او جزو آثار باستانی و میراث فرهنگی قزوین محسوب می شود، «حمدالله مستوفی»، شاعر، مورخ و نویسنده قرن هشتم هجری است که منظومه «ظفرنامه» را بر وزن شاهنامه، در 75 هزار بیت سروده است.
ملازینل در این خصوص اضافه کرد: دیگر شاعر و نویسنده مطرح قزوینی که در قرن هشتم هجری می زیسته، «خواجه نظام الدین عبیدالله زاکانی» معروف به «عبید زاکانی»، شاخص‌ترین طنزپرداز ادبیات فارسی است که به دلیل آثار پربارش، قزوین را می‌توان یکی از خاستگاه‌های مهم طنز ایرانی برشمرد.
وی «سید اشرف‌الدین حسینی» (نسیم شمال) و «علامه علی اکبر دهخدا» را از بزرگ‌ترین طنزپردازان در تاریخ معاصر ایران دانست و ادامه داد: در این میان، علامه دهخدا علاوه بر نویسندگی و شاعری، از لغت‌شناسان بزرگ روزگار خود به شمار می رفته و لغت نامه بزرگ دهخدا، ثمره دانش و سال‌ها تلاش او در عرصه پژوهش‌های ادبی است.
ملازینل با یادآوری اینکه راه دهخدا در حیطه پژوهش، توسط ادبای دیگری از سرزمین مینودری ادامه پیدا کرده، بیان کرد: یکی از این ادبای صاحب نظر، استاد «سیدمحمد دبیرسیاقی»، بزرگ‌ترین شاهنامه‌شناس زنده دنیاست که شاگرد خلف دهخدا و یکی از ارکان چهارگانه شکل گیری لغت نامه مذکور محسوب می شود.

محققان و پژوهشگران
این فعال فرهنگی با اشاره به پیشینه طولانی مردم قزوین در فعالیت‌های علمی و پژوهشی، گفت: اگر از دانشمندان و محققان سده‌های دورتر بگذریم، به یکی از پژوهشگران بزرگ ادبیات و تاریخ ایران به نام «علامه محمد قزوینی» می رسیم که از بنیانگذاران پژوهش به شیوه علمی و نوین، در ایران به حساب می آید. ملازینل «عنایت الله مجیدی» (تاریخ پژوه) و «علی دهباشی» (ادب پژوه) را از جمله محققان قزوینی معاصر و تاثیرگذار کشور عنوان کرد و افزود: یکی از بزرگ‌ترین قرآن‌شناسان و حافظ پژوهان معاصر، استاد «بهاء الدین خرمشاهی»، ادیب و دانشمند بزرگ قزوینی است که بیش از 50 کتاب ارزشمند در زمینه‌های مختلف تالیف کرده است.
وی «احسان اشراقی» و «ناصر تکمیل همایون» را از ارزنده ترین دانشمندان قزوینی کشور عنوان کرد و ادامه داد: احسان اشراقی در زمره مفاخر ملی در رشته‌های تاریخ و جغرافیا به شمار آمده و ناصر تکمیل همایون، جامعه شناس و مورخ برجسته‌ای است که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی فعالیت می کند.

هنرمندان
این کارشناس حوزه تاریخ شفاهی با بیان اینکه قزوین، در ردیف شهرهای هنرمندپرور ایران است، گفت: در رشته خط و خوشنویسی، این شهر با داشتن نام‌آورانی چون «میرعماد حسنی»، «میرزامحمد حسین سیفی» (عماد الکتاب)، «شیخ علی سکاک» و هنرمندان معاصری مانند «ابوالحسن محصص مستشاری» و «محمد احصایی»، همیشه پیشتاز بوده است. ملازینل با بیان اینکه قزوین، در زمره شهرهای صاحب مکتب در نگارگری بوده است، اضافه کرد: این مکتب که اوج آن در دوره صفویان بود، نگارگران مطرحی مثل «صادق بیگ افشار»، «مولانا میرمصور»، «مولانا شیخ محمد»، «رضا طالقانی»،  «کاووس نقاش» و «عبدالحمید نقاش» را به تاریخ هنرهای تجسمی دنیا معرفی کرده است.  وی با تاکید بر ناشناخته ماندن مکتب موسیقی قزوین، بیان کرد: جایگاه این دیار هنرپرور در عرصه موسیقی، با وجود درخشش‌های بی نظیر بزرگانی چون «عارف قزوینی» (شاعر و تصنیف‌ساز)، «ابوالحسن اقبال آذر» و «عبدالکریم جناب قزوینی» بر هیچ کارشناس موسیقی ایرانی پوشیده نیست. ملازینل ادامه داد: در هنرهایی چون سینما، معماری و گرافیک هم قزوین با داشتن هنرمندانی مانند «احمد آقالو»، «غلامحسین لطفی»، «هادی میرمیران» و «کوروش شیشه‌گران» حرف‌های زیادی با گفتن دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code