موضوعات
قزوین

فرصت‌های جهانی برای رونق اقتصادی دیار مینودری

نویسنده: عاطفه جهان بخش قزوین-خبرنگار
تجارت از دیرباز برای رشد و رسیدن به نتایج مطلوب تاکنون روش‌های گوناگونی را تجربه کرده و راهکارهای زیادی را مورد بررسی قرار داده است...
1396/07/29
تجارت از دیرباز برای رشد و رسیدن به نتایج مطلوب تاکنون روش‌های گوناگونی را تجربه کرده و راهکارهای زیادی را مورد بررسی قرار داده است. یکی از این راهکارها که به نظر می‌رسد توانسته است در حوزه صنعت، خدمات و کشاورزی موفقیت کسب کند، حضور در نمایشگاه‌های عرضه محصولات جدید و تولیدات به روز هر حوزه است.  از آن جا که قزوین، استانی صنعت محور بوده و بخش‌های مختلف تولید در چرخه اقتصادی آن نقش موثری ایفا می‌کند، به نظر می‌رسد باید ورود به عرصه‌های نمایشگاهی را بیش از هر زمان دیگری جدی گرفت و برای شناسایی تولیدات قابل رقابت در عرصه‌های بین المللی‌، می‌توان از مزایا و امتیازات فراوان حضور در نمایشگاه‌های بین المللی و داخلی بهره برد.
هر چند تجربه حضور در این گونه نمایشگاه‌ها در سال‌های اخیر به ندرت رخ داده است اما نمایشگاه اوکراین که نمایشگاه تخصصی عرضه محصولات ایران در اوکراین بود، به زعم کارشناسان می‌توانست عرصه بروز و ظهور تولیدات بومی و استانی باشد. اما آیا این فرصت از سوی مسئولان استان مغتنم شمرده شده است یا نه؟ که موضوعی است که باید از سوی مسئولان استان بررسی و پیگیری شود.

بهره گیری از فرصت حضور در بازارهای جهانی
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان با اشاره به اهداف حضور قزوین در نمایشگاه اوکراین به همشهری می‌گوید: با تلاش صنعتگران و سرمایه گذاران جهت گیری ایران و به تبع آن ،قزوین به سوی صنعتی شدن، قابل ملاحظه و مناسب بوده است و از چنین فرصت هایی به عنوان راه‌های توسعه اقتصاد کلان به خوبی می‌توان بهره مند شد.  
«هادی طاهرخانی» می‌افزاید: قزوین به سبب برخورداری از ظرفیت‌های ویژه به لحاظ موقعیت جغرافیایی،استقرار چند شهرک صنعتی، توانمندی در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، غذایی، بهداشتی و... زمینه مناسبی را برای حضور در بازارهای بین المللی و خارجی برای خود فراهم کرده است.
وی اضافه می‌کند: حضور در بازارهای جهانی در افزایش تولید ناخالص ملی و همچنین توسعه صادرت غیر نفتی که منجر به تقویت جایگاه بین المللی استان خواهد شد، می‌تواندبسیار اثرگذار باشد.

برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی،ابزار کارآمد بازاریابی
این مسئول اقتصادی استان ادامه می‌دهد: با توجه به موارد یاد شده،صنعت نمایشگاهی به عنوان کارآمدترین ابزار بازاریابی در جهان امروز، جایگاه ویژه ای در بین صاحبان کالا و خدمات دارد و بهره گیری از چنین رویداد بین المللی، طبق برنامه توسعه استان، وسیله ای برای دستیابی به اهداف رشد صادرات غیر نفتی استان محسوب می‌شود.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین رالمللی استان یادآوری می‌کند: با توجه به این امر، پس از بررسی و مذاکره با سازمان ها و ارگان‌های مربوطه، شرکت نمایشگاه‌های بین المللی قزوین برگزاری پاویون استان قزوین در نمایشگاه معرفی توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران را در اوکراین در دستور کار قرار داد.
طاهرخانی با اشاره به حضور شرکت‌های فعال در استان در این نمایشگاه بین المللی عنوان می‌کند: پاویون قزوین شامل 12 غرفه بود و 12 شرکت تولید کننده و صادر کننده در این نمایشگاه حضور داشتند.
وی اضافه می‌کند: با توجه به این که قزوین از قطب‌های بزرگ صنعتی، کشاورزی بوده تولید کشمش و پسته در آن مورد توجه است، لزوم معرفی توانمندی‌های استان در حوزه‌های کشاورزی و صنعتی، انواع محصولات و تولیدات استان که قابلیت صادرات دارند، مورد تاکید قرار گرفت.
این مسئول استانی ادامه می‌دهد: از این رو، محصولاتی که عنوان شد در غرفه‌های سازمان جهاد کشاورزی، شرکت شهرک‌های صنعتی و شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان واقع در نمایشگاه اوکراین در معرض دید تجار اوکراینی قرار گرفت و مورد توجه تجار اوکراینی و دیگر کشورها واقع شد.

دیدار با تجار اوکراینی در حاشیه نمایشگاه
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان اضافه می‌کند: همچنین در حاشیه برپایی این نمایشگاه، دیدارهای تجاری با مسئولان اتاق‌های اوکراین، بازرگانان این کشور، هیأت‌های تجاری اوکراینی و همچنین ملاقات‌های B2B (بازاریابی Business to Business که معمولا با نام بازاریابی B2B شناخته می‌شود و شامل فروش محصول و یا خدمات یک شرکت به شرکت دیگر است و تکنیک‌های این نوع بازاریابی بر اصول اساسی بازاریابی مصرف کننده اما با روشی منحصر به فردتکیه می‌کند) برگزار شد که با استقبال خوب تجار همراه بود.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان با اشاره به دیگر مزایای حضور قزوین در این نمایشگاه می‌گوید: یکی از مهم ترین دستاوردهای برگزاری این نمایشگاه، تنظیم برنامه‌های تجاری و تخصصی و مشارکت ضابطه مند استان در این رویداد به شمار می‌آید.
خدماتی که ارائه آن ها از سوی شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان در طول برگزاری این نمایشگاه در مرکز نمایشگاهی کی یف (پایتخت اوکراین) به معرفی هرچه بیشتر توانمندی‌های استان منجر شد.

عرضه و معرفی محصولات در نمایشگاه
از سوی دیگر، یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اثرات حضور صنایع استان در نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌گوید: در اقتصاد پر زرق و برق کنونی هر چقدر یک واحد صنعتی بتواند، بیشتر محصولات خود را در معرض دید بازار هدف قرار دهد و تبلیغات بیشتری برای آن داشته باشد، قاعدتا موفق تر خواهد بود .
«حسین خلیلی» می‌افزاید: از این رو، یکی از روش‌های توسعه فضاهای عرضه و معرفی محصولات، می‌تواند عرصه‌های نمایشگاهی باشد و از آن جا که قزوین یکی از قطب‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی کشور محسوب می‌شود،بنابراین با حضور در نمایشگاه‌های بین المللی می‌تواند بیش از پیش محصولات خود را به بازار‌های بین‌المللی معرفی کرده و در راه توسعه تجارت خارجی و صادرات گام بردارد.
این کارشناس اقتصادی بیان می‌کند: حضور در نمایشگاه‌های بین المللی تاثیرات مثبتی بر توسعه تجارت و صادرات محصولات استان دارد.
از این رو تاثیر بیشتر بر بازارهای جهانی و جلب نظر مخاطبان به سمت تولیدات بومی اهمیت مضاعفی دارد و برنامه ریزی و هدف‌گذاری صحیحی را برای دستیابی به این اهداف می‌طلبد. ضمن این که باید به این مسئله نیز توجه کرد که واحد‌های صنعتی می‌توانند، هیات‌های تجاری خارجی را برای سرمایه گذاری در استان جذب کنند.
این کارشناس اقتصادی یادآوری می‌کند: نمایشگاه اوکراین و هر نمایشگاه دیگری که عنوان بین المللی را یدک می‌کشد نیاز دارد تا علاوه بر صاحبان اثر گذار صنایع، مدیرانی را به همراه داشته باشد که بتوانند تفاهم نامه ها و قرارداد‌های قابل ملاحظه ای را تنظیم و امضا کنند .
بنابراین حضور صرف نمی تواند اثری مثبتی بر توسعه اقتصادی استان داشته باشد.

استفاده بهینه از فرصت ها
حضور در نمایشگاه‌های بین المللی فرصتی است که شاید در طول سال به ندرت برای صنایع و مدیریت صنعتی استان پیش بیاید و این یعنی، باید هر فرصتی که ابجاد می‌شود به منزله آخرین فرصت مورد توجه ویژه قرار بگیرد و برنامه ای دقیق و مدون برای هر حضور و نتایج بلند مدت آن تنظیم شود تا بتواند به توسعه تجارت خارجی استان و صادرات کمک کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code