موضوعات
قزوین

غفلت از « فرهنگ عمومی» استان

نویسنده: آرش صالحی قزوین-خبرنگار
فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌‌ای است که در میان عموم جامعه رواج دارد و حوزه‌‌ای از عقاید،‌ ارزش ها، باورهای حسی و هنجارها را شامل می‌شود...
1396/08/14
فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌‌ای است که در میان عموم جامعه رواج دارد و حوزه‌‌ای از عقاید،‌ ارزش ها، باورهای حسی و هنجارها را شامل می‌شود که فراتر از گروه‌ها و اقشار خاص در کلیت جامعه پذیرفته شده اند. بنابراین می‌توان گفت بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی، ریشه در فرهنگ عمومی جامعه دارد و البته تعداد کم نشست‌های شورای فرهنگ عمومی استان نشان می‌دهد که این بخش از فرهنگ سرزمین مینودری، هنوز جدی پنداشته نشده است. به مناسبت فرارسیدن 14 آبان ماه که روز فرهنگ عمومی نامگذاری کوشش کرده‌ایم که نگاهی به چالش‌های پیش روی این بخش بیندازیم و از برنامه‌های نهادهای فرهنگی استان در این خصوص آگاه شویم.

وظایف شورای فرهنگ عمومی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وظایف شورای فرهنگ عمومی استان به همشهری گفت: پیگیری توصیه‌ها و دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه مسائل و مشکلات عمومی فرهنگی برای پیدا کردن زمینه‌های تحقق و اجرایی شدن آنها از وظایف اصلی شورای فرهنگ عمومی است.
«اکبر اسکندری نژاد» در این باره بیان کرد: بررسی شرایط و جریان‌های فرهنگی برای تعیین نقاط قوت و ضعف فرهنگ عمومی استان و عرضه راه حل‌های مناسب در این خصوص، در کنار برنامه‌ریزی و هدایت فعالیت‌های فرهنگی در مسیر رسیدن به هدف‌های موردنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله وظایف این شورا محسوب می‌شود.
وی ارائه پیشنهاد پژوهش در مورد مسائل و معضلات مهم فرهنگی را از کارهای دیگر شورای فوق دانست و اضافه کرد: هماهنگ‌سازی فعالیت‌های فرهنگی و هنری دستگاه‌ها و نهادهای رسمی فرهنگی به منظور بهبود کیفیت آنها و بررسی موضوع ها، طرح‌ها و گزارش‌های راجع به فرهنگ عمومی استان که از سوی مقام‌های مسئول عرضه می‌شوند، در زمره اختیارات شورای مذکور است.  اسکندری نژاد ادامه داد: بسترسازی مناسب برای اجرای برنامه‌های فرهنگی از سوی سایر سازمان‌های دولتی و همین طور تهیه و پیشنهاد طرح‌های گسترش و ارتقای کیفیت تبلیغات دینی، از دیگر وظایف شورای فرهنگ عمومی هستند.

برنامه‌های آینده
این مسئول فرهنگی در خصوص برنامه‌های آینده شورای فرهنگ عمومی استان نیز گفت: با توجه به نقش کتابخوانی و مطالعه در رشد فرهنگ عمومی جامعه، تلاش می‌کنیم با کمک دیگر نهادهای فرهنگی استان، شهر قزوین را به پایتخت کتاب تبدیل کنیم تا بتوانیم بودجه بیشتری را برای برگزاری برنامه‌های مرتبط با حوزه کتابخوانی جذب کنیم.
اسکندری نژاد با تأکید بر ضرورت ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی در بین مردم دیار مینودری افزود: در راستای تبیین مستدل و علمی این سبک از زندگی میان قشرهای مختلف مردم، قصد داریم نشست‌ها و همایش‌های فرهنگی گوناگونی را برگزار کنیم. ضمن این‌که از آفرینش آثار هنری با محوریت این موضوع حمایت می‌کنیم.  وی تولید آثار پژوهشی درباره آیین‌ها و خرده فرهنگ‌های بومی استان را از دیگر برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی عنوان کرد و ادامه داد: همچنین برای کاهش آسیب‌های فضای مجازی قصد داریم نمایشگاه‌های مختلف هنری برپا کرده و با زبان نافذ هنرهای تجسمی مانند نقاشی و تصویرگری، طرز درست استفاده از این فضا را آموزش دهیم.  

مشکلات پیش رو
این کارشناس فرهنگی با بیان این‌که در طول 2 سال اخیر، فقط 3 جلسه شورای فرهنگ عمومی استان برگزار شده است، گفت: یکی از مشکلات مهم ما این است که به جز نهادهای فرهنگی، سایر دستگاه‌های عضو در این شورا، از برپایی نشست‌های مشورتی و آسیب شناسانه استقبال چندانی نمی‌کنند.
اسکندری نژاد با ذکر این‌که بسیاری از مصوبه‌های شورای فوق هنوز رنگ اجرا به خود نگرفته اند، اضافه کرد: اغلب مصوبه‌های شورای فرهنگ عمومی استان مانند توسعه سبک زندگی اسلامی و ایرانی میان مردم، برای تحقق یافتن و عملی شدن، به مشارکت همه جانبه چند دستگاه مختلف نیاز دارند.
وی نگاه تک بعدی به حوزه فرهنگ را از آسیب‌های موجود برشمرد و ادامه داد: برخی هنرمندان تصور می‌کنند که فقط مخاطب کارهای هنری، اهالی فرهنگ و هنر هستند و با آفریدن آثاری که از دغدغه‌ها و مشکلات ملموس جامعه دور هستند، مخاطبان اصلی آثار هنری یعنی مردم را از دست می‌دهند.

برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی در مساجد
معاون فرهنگی حوزه هنری استان قزوین نیز با یادآوری نقش نهادهای غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد در رشد فرهنگ عمومی، گفت: اگر می‌خواهیم که آسیب‌های فرهنگی جامعه را به طوری ریشه‌ای حل کنیم، باید از انجمن‌های مردمی کمک بگیریم و مباحث مد نظر خود را از طریق این انجمن‌ها در جامعه نهادینه کنیم.
«حمیدرضا ملازینل» با اشاره به فعالیت‌های نهاد مطبوعش در حوزه فرهنگ عمومی، بیان کرد: یکی از اقداماتی که در یک سال اخیر برای عمومی شدن دغدغه‌های فرهنگی روز انجام داده ایم، برپایی نمایشگاه‌های عکس و کاریکاتور در مساجد، محله و معابر عمومی شهر قزوین بوده تا ارتباط بیشتری بین مردم و آثار هنری ایجاد کنیم.
وی راه اندازی دفتر تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» را از دیگر اقدام‌های حوزه هنری برای عمومی کردن فعالیت‌های هنری دانست و ادامه داد: با توجه به این‌که در هر محله یک مسجد داریم، می‌توانیم مساجد را به فضایی برای برپایی نشست‌های شورای فرهنگ عمومی شهرستان‌ها تبدیل کنیم و هر جلسه‌ای را در یک مسجد برگزار کنیم.

تاثیر زیاد رسانه‌ها
همچنین یک فعال فرهنگی، رشد شاخص‌های فرهنگ عمومی استان را در گرو توسعه کیفی فعالیت‌های فرهنگی رسانه‌های دیار مینودری دانست و گفت: اگر جراید، نشریات و خبرگزاری‌های استان به جای تولید زیاد خبر، به دنبال تحلیل، آسیب شناسی فرهنگی و ارائه راهکار در قالب گزارش‌هایی جامع باشند، این رشد سریع‌تر اتفاق می‌افتد.
«معصومه فتحی» با بیان این‌که هر چه رسانه فراگیرتر باشد، اثر آن بیشتر است، افزود:  از این رو شبکه‌های صداوسیمای قزوین و همچنین شبکه‌هایی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند، به علت دسترسی بالایی که به مخاطب دارند، می‌توانند بیشترین نقش را در انتقال مفاهیم فرهنگی به مردم استان ایفا کنند.

 Untitled-3.jpg نقش انجمن‌های هنری
دبیر انجمن هنرهای تجسمی استان با تأکید بر نقش انجمن‌های هنری در رفع آسیب‌های پیرامون فرهنگ عمومی، گفت: از آنجا که انجمن‌های هنری ارتباط بی‌واسطه و مستقیمی با هنرمندان استان دارند، می‌توانند از طریق همین هنرمندان از مشکلات فرهنگی آگاه شده و در مسیر حل آنها برنامه‌های هدفمندی اجرا کنند.
«محمد اسدی» برپایی نمایشگاه‌های هنری در دبستان‌ها را از جمله راهکارهای ارتقای فرهنگ عمومی استان عنوان و اضافه کرد: به دلیل نقش مهم مدارس در پرورش فکری و تربیت فرهنگی کودکان، اگر بتوانیم این مدرسه‌ها را به پایگاه ثابت فعالیت‌های هنری تبدیل کنیم، می‌توانیم تاثیرهای مثبت آن را در رشد فرهنگی بچه‌های خود ببینیم.
وی با اشاره به تاثیر ماندگار آثار هنری شهری در رشد فرهنگی شهروندان، بیان کرد: وقتی می‌خواهیم در مورد موضوع‌هایی مانند اقتصاد مقاومتی یا معضلات زیست محیطی پیامی را به مردم منتقل کنیم، یکی از مؤثرترین راه‌ها این است که با نصب یک مجسمه یا ارائه یک نقاشی دیواری نمادین که از نظر مفهومی گویا باشند، این کار را انجام دهیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code