موضوعات
قزوین

غربالگری رایگان ژنتیک زوجین از شهریور

نویسنده:
مدیرکل بهزیستی قزوین از اجرای مرحله دوم طرح غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج از شهریور در استان خبر داد و گفت: تمام مراحل غربالگری ژنتیک زوجین در این طرح رایگان است...
1396/05/21
مدیرکل بهزیستی قزوین از اجرای مرحله دوم طرح غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج از شهریور در استان خبر داد و گفت: تمام مراحل غربالگری ژنتیک زوجین در این طرح رایگان است.
«علیرضا وارثی» در گفت‌وگو با مهر با بیان این که در سال گذشته 2 هزار زوج پیش از ازدواج در این طرح شرکت کردند اضافه کرد: حدود ۳۳۹ زوج در این طرح مشکوک به اختلالات ژنتیکی بوده‌اند که به مراکز مشاوره ژنتیک معرفی شدند.
وارثی با تأکید بر اهمیت و ضرورت مشاوره ژنتیک عنوان کرد: در هر دقیقه 8 کودک معلول در دنیا متولد می‌شود و بر اساس گزارش‌های منتشر شده یک تا 3 درصد از جمعیت‌های مختلف دنیا به عقب‌ماندگی ذهنی مبتلا هستند که آمار آن در کشورهای در حال توسعه 2 تا 4 برابر کشورهای پیشرفته تخمین زده می‌شود.
به گفته مدیرکل بهزیستی استان، عوامل محیطی مانند درصد بالای ازدواج‌های فامیلی، شیوه بالای بیماری‌های خونی همچون تالاسمی و ناآگاهی مردم درباره پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها و ناتوانایی‌ها، در بروز بیماری‌های ژنتیک و معلولیت‌ها نقش دارند.
وی در خصوص چگونگی اجرای طرح اعلام کرد: طرح غربال‌گری ژنتیک از اول شهریور آغاز خواهد شد و مؤسسات وابسته به بهزیستی از سوی گروه‌های آموزش دیده با شناسایی زوجین در شرف ازدواج وافراد پرخطر و کسانی که نیاز به مشاوره ژنتیک دارند، با پر کردن پرسش‌نامه‌های مربوطه به مرکز مشاوره ژنتیک و درصورت نیازآزمایشگاه‌های تخصصی ارجاع داده می‌شوند.
در سال گذشته حدود ۵۰ نفر بیمار ژنتیکی در استان شناسایی شده است که بهزیستی استان اقدام به پرداخت کمک هزینه برای آزمایش‌های تخصصی این افراد کرده است.

ساخت ۱۲۰۰ مسکن ویژه مددجویان
قائم‌مقام کمیته امداد قزوین با بیان این که ۴۰ هزار قزوینی زیر پوشش کمیته امداد امام(ره) استان هستند، گفت: ۱۲۰۰ مسکن ویژه مددجویان در قزوین احداث می‌شود.
به گزارش تسنیم، «امیر خوش‌نیت» افزود: در کمیته امداد استان 22 هزار و 100 خانوار تحت حمایت هستند که حدود 40 هزار نفر را شامل می‌شود.
خوش‌نیت بیان کرد: بزرگ‌ترین مشکل مددجویان، مسکن است چراکه خانواده فاقد مسکن با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهد بود به همین دلیل رفع مشکل مسکن، کلید حل بسیاری از مشکلات دیگر است.
وی با تجلیل از خیران و نیکوکاران در همراهی با کمیته امداد عنوان کرد: هرگاه به سوی خیران رفتیم شاهد استقبال و کمک فراوان آن‌ها بودیم که یکی از نمونه‌های بارز آن اهدای منازل مسکونی است که با کمک خیران احداث شده است.

راه‌اندازی مرکز اقامت شبانه معتادان زن تا پایان سال
معاون پیشگیری بهزیستی استان گفت: تاکنون مرکز اقامت شبانه برای معتادان زن وجود نداشته است که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این مرکز تا پایان سال در قزوین راه‌اندازی می‌شود. «زهرا غلامرضایی» در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: 22 مرکز اقامتی میان مدت کار ارائه خدمات به افراد مبتلا به سوءمصرف مواد به عهده دارند که در این مراکز معتادان مراحل سم‌زدایی و تجربه زندگی بدون مواد را می‌گذرانند و تحت درمان جسمی و روان‌درمانی قرار می‌گیرند.  وی گفت: همه مراکز اقامتی در استان ویژه آقایان است در حالی که بانوان نیز به مراکز اقامت شبانه نیاز دارند که احداث آن در استان از جمله برنامه‌های سال 96 است.  معاون پیشگیری بهزیستی قزوین عنوان کرد: یکی دیگر از برنامه‌ها و اهداف سال 96 احداث یک مرکز اقامت بلندمدت است که در استان قزوین تاکنون وجود نداشته است مرکز اقامت بلندمدت ویژه بیمارانی است که دوره ترک را گذرانده و نیازمند مراقبت‌های بعد از ترک هستند. وی افزایش مراکز اقامت شبانه برای آقایان، گسترش مراکز DIC و احداث سرپناه شبانه برای بانوان را از دیگر اهداف سال 96 برشمرد.  غلامرضایی خدمات بهداشتی، درمانی، روان‌شناختی در ابعاد فردی، گروهی و خانوادگی را از جمله خدمات این مراکز برشمرد و تصریح کرد: خدمات ارائه‌شده در این مراکز بر اساس استانداردهای ملی است.  وی بیان کرد: در راستای اجرای سیاست‌های کلان کشوری در خصوص بازپروری معتادان نیمی از هزینه‌های نگهداری افراد در مراکز اقامتی توسط بهزیستی استان قزوین پرداخت می‌شود.  غلامرضایی عنوان کرد: از سال 94 به بعد تمامی مراکز بهبود و بازتوانی معتادان ملزم به دریافت مجوز از دانشگاه علوم پزشکی یا بهزیستی شدند و هیچ مرکزی بدون مجوز در استان قزوین فعالیت ندارد.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code