موضوعات
قزوین

ضرورت‌های توسعه هنر مداحی در استان

نویسنده: شیرین برزگر روزنامه‌نگار
با فرارسیدن ماه محرم که ماه شهادت سالار شهیدان(ع) و 72 شهید دشت خونین نینواست، فصل نوینی در زندگی مداحان استان رقم می‌خورد و حضور این پاسداران فرهنگ عشق به اهل‌بیت(ع) در محافل اجتماعی و فرهنگی استان بیشتر شده...
1396/07/03
با فرارسیدن ماه محرم که ماه شهادت سالار شهیدان(ع) و 72 شهید دشت خونین نینواست، فصل نوینی در زندگی مداحان استان رقم می‌خورد و حضور این پاسداران فرهنگ عشق به اهل‌بیت(ع) در محافل اجتماعی و فرهنگی استان بیشتر شده و حتی سکان هدایت بسیاری از هیأت‌های مذهبی، حسینیه‌ها و تکایای دیار مینودری در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد تا بتوانند از همه هنر خود، برای بیان ظلم‌هایی که در حق خاندان عصمت و طهارت(ع) رفت، بهره گیرند و مفاهیم عاشورایی و درس‌های ماندگار این واقعه عظیم را آن طور که در خور‌ شأن دین مبین اسلام و شهدای جاویدان است، به عاشقان حقیقت و حقانیت انتقال دهند.  یکی از نکاتی که در خصوص قیام اباعبدالله(ع) باید به آن توجه شود، ابعاد فلسفی و معرفتی این قیام است که نباید در روایت انبوه قصه‌های حزن‌انگیز مغفول واقع شود و ضرورت دارد شعور حسینی، همواره بر شور حسینی مقدم باشد. نکته‌ای که گاه از سوی مداحان هم‌استانی فراموش شده و جلسات مداحی را به سمت فضاهای احساسی و شورانگیز، ولی خالی از اندیشه و تفکر می‌برد.
یکی از آسیب‌هایی که در این عرصه وجود دارد، کم‌توجهی  برخی مداحان به محتوای اشعار  است؛
شعرهایی که بار معنایی ضعیفی دارد و در آن نشانه‌ای از هنر مرثیه‌سرایانی چون «واعظ قزوینی» و «محتشم کاشانی» به چشم نمی‌خورد. همچنین مطالعه کم برخی از مداحان باعث می‌شود مطالبی در خصوص واقعه عاشورا، در تکایا و حسینیه‌های استان عنوان شود که یا به لحاظ تاریخ اسلام مستند نیستند یا در مورد سندیت آن‌ها، شک و تردید جدی وجود دارد. مطالبی که عمدتاً با نیت  بیان مصائب خاندان پیامبر(ص) در دشت کربلا شرح داده می‌شوند، غافل از این که نگاهی به توصیه‌های ائمه(ع) و علمای عظام نشان می‌دهد، نیازی به این کار نیست. ضمن این که بیان مستند وقایع عاشورا، از تأثیرگذاری بیشتری برخوردار است.  یکی از معضلاتی که در بعضی از مداحی‌های امروز سرزمین بهشت‌آیین دیده می‌شود، استفاده از بلندگوهای صوتی پرقدرت هنگام مداحی است که نه‌تنها سبب گوشخراش شدن صدای مداح می‌شود، بلکه از درست شنیده شدن و اثرگذار بودن کلام او جلوگیری می‌کند.  در این میان، سنت‌ها و شیوه‌های زیبایی برای مداحی در قزوین وجود دارد که اجرای اغلب آن‌ها، احتیاج چندانی به بلندگو و سامانه‌های صوتی قوی ندارد. همچنین این روش‌های مداحی، از بار هنری و معنایی بالاتری بهره‌مندند و حاصل تجربیات هنرمندانه نسل‌های متمادی از مداحان این کهن دیار هستند.
یکی از مواردی که در این سال‌ها مغفول واقع شده، آشنا نکردن مردم استان، با نمونه‌های ارزشمند و عالی اجرای مداحی، در قالب بسته‌های فرهنگی یا همایش‌های مداحی است.
چرا که اگر سطح سلیقه مخاطب و درک او از مداحی ارتقا پیدا کند، بدون شک، راه عرضه و گسترش اجراهای سطحی مداحی بسته می‌شود. از جمله اقداماتی که می‌تواند زمینه توسعه بیش از پیش این هنر را فراهم کند، برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی است که در آن، اصول و فنون مکتب مداحی، آموزش داده شوند.
همچنین لازم است ارزیابی کیفی کسانی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند، با دقت و ریزبینی خاصی انجام شود. ضمن این که ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی از مداحان هم‌استانی  وجود دارد تا با استفاده از آن، فعالیت‌های مداحان ساماندهی، و امکان نظارت جدی بر فعالیت آن‌ها از سوی نهادهای مسئول فراهم شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code