موضوعات
قزوین

صعود اجاره بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: شیما شاهین‌فر قزوین - خبرنگار
بازار مسکن قزوین طی سال‌های اخیر افت و خیزهای زیادی را تجربه کرده است. با کاهش ساخت و ساز، ایجاد رکود در بازار مسکن، افزایش عرضه نسبت به تقاضا و افزایش هزینه‌های تمام‌شده، میان مشتریان و عرضه‌کنندگان مسکن شکافی عمیق‌تر ایجاد شد...
1396/06/22
بازار مسکن قزوین طی سال‌های اخیر افت و خیزهای زیادی را تجربه کرده است. با کاهش ساخت و ساز، ایجاد رکود در بازار مسکن، افزایش عرضه نسبت به تقاضا و افزایش هزینه‌های تمام‌شده، میان مشتریان و عرضه‌کنندگان مسکن شکافی عمیق‌تر ایجاد شد و کمتر کسی می‌توانست به آسانی قبل صاحب خانه شود. از سوی دیگر کاهش توان خرید و فروش، فرصت را برای رونق رهن و اجاره افزایش داد و همین مسأله سبب شد نرخ اجاره‌بها به طور غیرمنطقی روند صعودی پیدا کند و تعادل اقتصادی را بر هم بزند. در حال حاضر به نظر می‌رسد بازار اقتصاد و سطح رفاه جامعه با وضعیت بازار مسکن تناسب ندارد و تأمین مسکن برای قشر ضعیف و حتی متوسط جامعه به دغدغه‌ای جدی تبدیل شده است. چندی پیش در آماری که یک پایگاه خبری تحلیلی به استناد آمارهای مربوط به سرشماری نفوس و مسکن در سال 95 منتشر کرده بود، قزوین در افزایش تعداد خانه‌های خالی در کشور حائز رتبه اول شده بود. رتبه‌ای که نشان‌دهنده نبود تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار مسکن است و آمار خانه‌هایی را حکایت می‌کند که بر اساس نیاز و توان مشتریان ساخته نشده‌اند.
بررسی وضعیت شهرهای مختلف استان نشان می‌دهد وضعیت نامناسب بازار مسکن در همه مناطق استان سایه گسترده و نمی‌تواند رضایت متقاضیان را جلب کند.

تقاضای بالای خرید مسکن در بوئین‌زهرا
فعال حوزه ساخت و ساز در 2 شهر بوئین‌زهرا و تاکستان در رابطه با وضعیت بازار مسکن در این 2 شهر به خبرنگار ما می‌گوید: بازار مسکن در بوئین‌زهرا قیمت‌های عجیبی دارد و حتی گاه شاهد افزایش قیمت در برخی مناطق نسبت به مرکز استان هم بوده‌ایم.  «افشین صفی‌پور» می‌افزاید: در حال حاضر قیمت خانه به طور متوسط در بوئین‌زهرا یک میلیون و 300 هزار تومان است اما به طور دقیق برای واحدهای نوساز از متری 900 هزار تومان شروع شده و تا 2 میلیون تومان هم دیده می‌شود. بوئین‌زهرا به دلیل نزدیکی به 2 شهرک صنعتی اشتهارد و شهرک صنعتی بوئین‌زهرا و همچنین کارخانه‌های سیمان ساوه، همواره با جمعیت زیادی از مهاجران مواجه بوده که جویای مسکن هستند و به همین دلیل بازار مسکن آن از رونق نمی‌افتد و تقاضا برای خرید نسبت به سایر شهرها بالاست.
وی در رابطه با وضعیت اجاره‌بها‌ها هم توضیح می‌دهد: رهن و اجاره نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است. در این میان صاحبان املاک برای دریافت اجاره راغب‌تر هستند چون سود سپرده‌های بانکی کاهش پیدا کرده و صاحب‌خانه‌ها نمی‌دانند با پول رهن چه کاری باید بکنند. رهن متوسط برای کسانی که از این طریق سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز افزایش یافته است و حتی در مواردی دیده شده با شهرهای بزرگ مانند کرج هم برابر است.
این فعال حوزه مسکن همچنین به وضعیت شهر تاکستان اشاره می‌کند و می‌افزاید: در تاکستان نیز قیمت‌های خرید و فروش بالاست و خانه‌های نوساز از متری یک‌میلیون و 500 هزار تومان تا متری 3 میلیون تومان معامله می‌شوند. علاوه بر آن در تاکستان هم مانند سایر مناطق بازار اجاره داغ‌تر است و کرایه‌ها نسبت به سال گذشته بالا‌تر رفته است. به طور مثال یک خانه 80 متری برای رهن 50 میلیون تومان و برای اجاره ماهی یک و نیم میلیون تومان معامله می‌شود که نسبت به شهر کم‌جمعیت و کوچک تاکستان قیمتی بالا محسوب می‌شود.

افزایش چشمگیر اجاره‌بها در محمدیه
یک کارشناس و مشاور حوزه مسکن در شهر محمدیه اما با اشاره به نرخ صعودی نزدیک به 50 درصد اجاره‌بها در یک سال اخیر، می‌گوید: خانه‌های ویلایی با کیفیت متوسط، زیربنای 180 متر و ساخت 100 متر که سال گذشته با نرخ 450 هزار تومان اجاره‌بها معامله می‌شدند امسال کمتر از ماهی 800 هزار تومان اجاره نمی‌روند. آپارتمان‌ها هم تقریباً با همین نسبت تغییر قیمت پیدا کرده‌اند اما رهن بازار ضعیفی دارد چون مردم پول کافی در دسترس ندارند و ترجیح می‌دهند اجاره ماهانه پرداخت کنند.  «علی‌محمد طاهری» در گفت‌وگو با همشهری در خصوص قیمت خرید و فروش توضیح می‌دهد: بازار خرید و فروش ملک راکد است اما به طور کلی در محمدیه از متری یک میلیون تومان تا متری یک و نیم میلیون تومان خانه معامله می‌شود. در 2 ماه اخیر بازار خانه‌های ویلایی تغییر اندکی داشته و قیمت آن حدود 10 تا 15 درصد افزایش پیدا کرده است. اما در ناحیه شهری مهرگان وضعیت خرید و فروش بسیار راکد است و با این که هر واحد را با قیمت متری 650 هزار تومان و وام 30 میلیونی می‌توان خرید، کسی مایل به خرید خانه در مهرگان نیست.

تداوم رکود در بازار مسکن آبیک
یک مشاور املاک و عضو اتحادیه مسکن در شهر آبیک هم با اشاره به این که در این شهرستان، بازار مسکن تغییر محسوسی نداشته است، توضیح می‌دهد: در حال حاضر در شهر آبیک خانه از متری 600 هزار تومان تا متری یک میلیون و 300 هزار تومان بسته به منطقه و ساخت آن، معامله می‌شود.
«علی فلاح» با اشاره به این که متقاضی برای فروش بیشتر است، توضیح می‌دهد: خانه اجاره‌ای کمیاب است و اغلب املاک خود را برای فروش گذاشته‌اند. بازار ساخت و ساز هم راکد است و همین امر سبب شده وضعیت بازار راضی‌کننده نباشد.

افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی اجاره‌بها در مرکز استان
اما خبرها در قزوین، مرکز استان، از تحولاتی هرچند جزئی برای خروج بازار مسکن از رکود فعلی حکایت دارد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان در این باره به همشهری می‌گوید: خرید و فروش در چند ماه اخیر کمی رشد داشته است. در حال حاضر در مناطق جنوبی شهر خانه‌های قدیمی‌ساز از متری یک میلیون تومان شروع شده و در مناطق شمالی و شمال‌شرقی به 4 میلیون تومان به ازای هر متر هم می‌رسد. در مناطق مرکزی شهری مانند خیابان خیام و فردوسی هم خانه‌ها تا متری 5/4 الی 5 میلیون تومان مشتری دارند.
«یوسف عبدی‌شیخلری» درباره وضعیت املاک اجاره‌ای توضیح می‌دهد: بازار اجاره نسبت به بازار رهن وضعیت بهتری دارد؛ البته متقاضی برای رهن داریم اما خانه رهنی عرضه نمی‌شود و صاحبان املاک ترجیح می‌دهند بیشتر اجاره‌بها دریافت کنند.  رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان در پایان سخنانش عنوان می‌کند: نسبت به سال گذشته بین 10 تا 15 درصد اجاره‌ها افزایش داشته‌اند و بخش بیشتری از این افزایش مربوط به خانه‌های نوساز است که متقاضی بیشتری دارند.

تأثیر کاهش سود بانکی بر اجاره‌بها
اگرچه این اطلاعات به بررسی وضعیت کلی بازار مسکن در شهرهای بزرگ استان می‌پردازد، شرایط کلی سایر شهرها هم متفاوت از این وضعیت نیست. کاهش سود بانکی و بی‌میلی برای فعالیت در عرصه‌های تولیدی سبب شده صاحب‌خانه‌ها به ملک خود به عنوان یک منبع پایدار درآمد نگاه کنند و دریافت اجاره را به جای ریسک در عرصه پرخطر اقتصادی برگزینند. با این حال به نظر می‌رسد در ماه‌های اخیر عرصه خرید و فروش اندکی تغییر کرده و با سیاست‌های اقتصادی حاضر امید آن وجود دارد انبوه واحدهای خالی بتواند در اختیار متقاضیان مسکن قرار گیرد و جریان پول و مسکن شرایط متعادل‌تر و پایداری‌تری را نسبت به چند سال اخیر تجربه کند.

5_653415.jpg  بهبود وضعیت مسکن در انتظار اقدام ملی
مدیرکل راه و شهرسازی استان با اشاره به این که این دستگاه نمی‌تواند کار خاصی برای تعدیل وضعیت مسکن در استان انجام دهد، اظهار می‌کند: افزایش قیمت مسکن یک پدیده اقتصادی ملی است و رکود چندین ساله در صنعت ساختمان مسبب افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بهاست.
«مسعود حق‌لطفی» ادامه می‌دهد: بر اساس آخرین آمار 2 میلیون و 600 هزار دستگاه خانه خالی در کشور وجود دارد که از این تعداد 43 تا 44 هزار دستگاه متعلق به استان قزوین است. در شهر قزوین هم حدود 4600 دستگاه واحد خالی داریم که به فروش نمی‌روند. دلیل عمده به فروش نرفتن این واحدها گران بودن آن‌ها و ناتوانی مردم در تأمین این پول است. بر اساس برآوردها 19 میلیون فرد بدمسکن و حاشیه‌نشین در کشور داریم که نشان می‌دهد برای این مقدار واحد خالی نیاز وجود دارد اما قدرت خرید نه.
وی درباره افزایش اجاره‌بها در شهرهای استان توضیح می‌دهد: واحدهای خالی تازه‌ساز اغلب فروش نرفته‌اند و نیاز به مسکن هم در جامعه بالاست. صاحب‌خانه‌ها بر این اساس رقمی را برای خودشان تعریف می‌کنند به این ترتیب که برای خانه‌ای که ارزشی حدود 250 میلیون تومان دارند، میانگین سود بانکی 20 درصد را در نظر می‌گیرند و اجاره‌بها را در این محدوده تعریف می‌کنند. به طور کلی این موضوع سبب شده اجاره‌بها افزایش غیرمنطقی داشته باشد.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین بهبود وضعیت در بازار مسکن را منوط به ایجاد چرخش کلی در وضعیت ملی مسکن می‌داند و بیان می‌کند: باید تغییرات اساسی در قدرت خرید مردم و قیمت مسکن رخ دهد تا از این وضعیت خلاص شویم. هم‌اکنون در ناحیه شهری مهرگان، حدود 28 هزار واحد عرضه شده که 18 هزار واحد آن پر شده و از تعداد تحویل‌شده حدود 4-5 هزار خانه خالی مانده و بقیه هم آماده تحویل نیست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code