موضوعات
قزوین

سرمایه گذاری۸ کشور در قزوین

نویسنده:
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، از سرمایه‌گذاری ۸ کشور چین، فرانسه، کانادا، اتریش، امارات، آلمان، ترکیه و ایتالیا در استان خبر داد...
1396/08/29
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، از سرمایه‌گذاری ۸ کشور چین، فرانسه، کانادا، اتریش، امارات، آلمان، ترکیه و ایتالیا در استان خبر داد.
«منوچهر حبیبی» در گفت و گو با مهر با اشاره به این‌که رغبت و انگیزه سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه انرژی‌های نو است، افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری حدود ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان داشته باشیم.  وی میزان سرمایه‌گذاری خارجی مصوب استان در ۷ ماه نخست سال را ۴۵۸ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این میزان سرمایه‌گذاری در قالب 3 طرح بوده که ۴۵ میلیون دلار آن تاکنون جذب شده است.  به گفته حبیبی، احداث نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات، نیروگاه مقیاس کوچک به ظرفیت ۱۰ مگاوات و تولید انواع پریفرم، انواع ظروف پلاستیکی دهان گشاده و درپوش پلاستیکی از جمله این طرح هاست.  معاون اقتصادی استاندار بیان کرد: میزان سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در ۷ ماه نخست سال ۹۶، نسبت به مدت مشابه سال 95 حدود ۱۴ درصد رشد داشته است.

حمایت ویژه از متقاضیان راه اندازی گلخانه‌‌
معاون اقتصادی استاندار همچنین در نشست جداگانه با اشاره به  اصلاح الگوی کشت و تولید محصولات کشاورزی رقابت‌پذیر گفت:  متقاضیان احداث مجتمع‌های گلخانه‌‌ای در قزوین حمایت می‌شوند.
وی  درباره کشت محصولات کم آب‌بر در استان  افزود: یکی از  مهم‌ترین راه‌های حفظ منابع آبی اصلاح الگوی کشت و کشت محصولات کم آب‌بر است. حبیبی  ادامه داد: با وجود تمام تلاش‌هایی که شرکت آب منطقه‌ای قزوین در این چند سال انجام داده، اما وضع آب در استان بسیار نگران‌کننده است. از این رو ضرورت دارد در این زمینه تمام تلاش خود را به کار ببندیم تا آب سفره‌های زیرزمینی حفظ شود. معاون اقتصادی استاندار با بیان این‌که یکی از راهکارهای اصلاح الگوی کشت ایجاد مجتمع‌های گلخانه‌ای است، بیان کرد: سیاست و رویکرد دولت نیز برای حفظ منابع آب و خاک، حمایت از توسعه مجتمع‌های گلخانه‌ای و تغییر الگوی کشت و حرکت به سمت کشت‌های کم آب‌بر است. وی افزود: کشاورزی باید به سمت مکانیزه و اقتصادی شدن پیش برود تا هزینه‌ها کاهش یابد، این در حالی است که که با برنامه‌ریزی و حمایت از گلخانه‌داران‌، این مجتمع‌ها را می‌توان به سمت صادرات سوق داد. حبیبی تغییر الگوی کشت را راهکار اساسی برای اصلاح مصرف آب در بخش کشاورزی دانست و گفت: ایجاد مجتمع‌های گلخانه‌ای در استان  در مسیر تولید محصولات کشاورزی با کیفیت و رقابت پذیر، تنها با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است. معاون اقتصادی استاندار بر لزوم برنامه‌ریزی برای توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای  تأکید و عنوان کرد: البته یکی از نیازهای اصلی و مهم برای راه اندازی و توسعه مجتمع‌ها، تامین آب است که به دلیل محدودیت‌های منابع آب باید برنامه‌ریزی لازم در این زمینه صورت گیرد.

خرید۲۷۵۰ میلیارد ریال گندم از کشاورزان
 معاون اقتصادی استاندار همچنین در جمع خبرنگاران استان گفت: امسال بیش از ۲۷۵۰ میلیارد ریال گندم از کشاورزان استان خریداری شده که ۲۳۰ هزار تن مازاد بر مصرف قزوین است.
حبیبی اضافه کرد: کشاورزان قزوینی امسال 230 هزار تن گندم مازاد بر نیاز استان تولید کردند که دولت همه آنها را به قیمت تضمینی خریداری کرد.
قزوین از تولید کنندگان بزرگ گندم در کشور است که به طور معمول سالانه بیش از 200 هزار تن مازاد نیاز استان گندم تولید می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code